Home » Google » Google Web Sayfaların Yayınlanma Tarihini Nasıl Bilir?
Google Web Sayfaların Yayımlama Tarihini Yayınlamak İster

Google Web Sayfaların Yayınlanma Tarihini Nasıl Bilir?

Google Arama Sonuçlarında Güncel İnternet Sitelerine Yardımcı Olmak İster!

Google Arama sonuçlarında web sayfanız için en iyi tarihi bilmesine yardımcı olun. Google SERP’lerde bazı yazıların tarihleri gösterirken, bazı yazıların tarihini arama motoru sonuçlarında göstermiyor. Peki neden? Bu, SEO bakımından önemsiz olduğunu söyleyemeyiz. Google güncel internet yazılarına oldukça önem verir. Sizde Google’ın sizin yazılarınıza önem vermesini istemez misiniz? 

Google Web Sayfaların Yayımlama Tarihini Yayınlamak İster

Google Web Sayfaların Yayımlama Tarihini Nasıl Bilir?

_____________________________________________________

İlginizi Çekebilecek Bir Kaç Konu Başlıkları;

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi

_____________________________________________________

 

Bazen, Google arama motoru sonuç sayfa sonuçları (SERP’lerde) Page Rank (sayfa sonuçları) listelerken, başlıklar altında, açıklamaların başında tarihleri ​​gösterir. Google resmi web yönetici platformunda, “web yöneticilerinin bu tarihlerin nasıl belirlendiğiyle ilgili bazı sık sorulan sorularına cevap arayacak ve bunların doğruluğunu artırmak için en iyi uygulamaları sunacağız”. açıklamasında bulundu.

Google Arama Son uçlarında Tarihler nasıl belirler?

Google, otomatikleştirilmiş sistemleri, haber içeriği de dahil olmak üzere zamana duyarlı olabilecek sayfalar için uygun olacağını belirlediğinde, sayfanın tarihini gösterir. Google, aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli faktörleri kullanarak bir tarih belirler: Sayfada listelenen belirgin tarihler veya yapılandırılmış işaretleme yoluyla yayıncı tarafından sağlanan tarihler. Google tek bir faktöre bağlı değildir, çünkü hepsi sorunlara eğilimli olabilir. Zira web yöneticileri sayfaları veya yazıları (makaleleri) yayımlarken her zaman yayınlama tarihi belirtilmeyebiliyor. Bazen, yapılandırılmış veriler eksik olabilir veya doğru zaman dilimine ayarlamamış olabilir. Bu nedenle, Google’ın yapay zeka temel algoritmaları bir sayfanın ne zaman yayınlandığına veya önemli ölçüde güncellendiğine dair en iyi tahminleri olduğunu düşündüğümüz şeyleri bulmak için çeşitli faktörlere bakar.

 

İnternet Sayfa Yazılarında Tarihler Nasıl Belirtilir?

Google’ın bir sayfanın  yayımlama veya güncelleme tarihini doğru bir biçimde seçmesine yardımcı olmak için, site sahipleri ve yayıncıları şunları yapmalıdır:

• Google, web editörlere sayfa veya veya ana sayfa yazılarında net ve doğru bir tarih göstermelerini tavsiye eder. Yani yayınınızda belirgin bir tarih yayınlanmasına önem verin.

Yapılandırılmış verileri kullanın: Google AMP veya AMP olmayan sayfalar için “yayımlama tarihi” ve “güncelleme tarihi” şemasını doğru zaman dilimi belirleyicisiyle kullanın.

 

Dijital Gazetelerin Google Haberler Yayını İçin Tarihler Önemli

Özellikle internet haber siteleri çok yoğun ve sık yayımlama ve güncelleme olduğu için her bir sayfanın yayınlanma gününden daha çok, yayınlanma saati ve hatta yayınlanma dakikaları bile oldukça büyük önem kazanıyor. Profesyonel veya kurumsal haber siteleri Google News’te (Google Haberler’de) kayıtlı olanlar bakımından haber sitesinin yayımlanan her bir sayfanın yayımlanma tarihin yayında ayrıca, yayımlanma saati ve yayınlanma dakikası bulunması isteniyor. Daha açık bir ifadeyle Google News, haber sitelerinden sayfaların yayımlanma tarihi, sayfaların yayımlanma saati ve sayfaların yayımlanma dakikası bulunmasına özen gösteriyor. Çünkü Google botları SEO dostu ve güncel olmayan bazı siteleri bir kaç ayda bir ziyaret etmezken, Google botları çok güncel bazı haber sitelerini dakika başı ziyaret edip sayfayı indeksliyor. Dikkat ettiyseniz bazı haber sitelerin sayfaları yayımlandığı aynı dakika içerisinde indeksler ve Google haberlerde yayımlama avantajı sağlıyor. 

İnternet haber sitelerin Google Haberler’de (Google news) daha etkin olmaları için, yayın içeriğin, yayınlanma veya güncellenme tarihini ve saatini açıkça göstermeyi gerektirir. Görünür tarih ve saate ek olarak kullanılması tavsiye edilse de, tek tek yapılandırılmış veriler yeterli değildir. Tarih ve saat, başlık ile makale metni arasında konumlandırılmalıdır. Bir makale önemli ölçüde değiştirildiyse, ona taze bir tarih ve saat vermek mantıklı olabilir. Ancak, önemli bir bilgi veya tazelenme için başka bir zorlayıcı sebep eklemeden bir hikayeyi yapay olarak (arama motorunu aldatma amaçlı) güncelleme yapılması negatif SEO etkisine sebep olabilir. Ayrıca, daha önce yayınlanmış olanlardan çok az güncellenmiş bir hikaye oluşturmayın, ardından eski hikayeyi silin ve yenisine yönlendirin. 

 

Web Sayfalarındaki Tarihler İçin Daha İyi Uygulamalar

Yukarıda listelenen en önemli gereksinimlere ek olarak, Google’ın bir web sayfası için gösterilmesi gereken en iyi sayfayı belirlemesine yardımcı olacak ek en iyi yöntemler şöyle açıklayarak tavsiyede bulunur.

• Bir sayfanın ne zaman güncellendiğini göster: Bir sayfayı önemli ölçüde güncellerseniz, görünür şekilde güncelleme tarihini ve güncellem saatini güncelleyerek yazılarınızda görünür kılın.

• İsterseniz, iki tarih gösterebilirsiniz: bir sayfa orijinal olarak ne zaman yayınlandı ve ne zaman güncellendiği açıklayan çift tarihlerle açıklayan. Yani, yazınızın ilk yayımlama tarihi olmak üzere, ayrıca güncelleme tarihini de yayınlayın. Bunu sadece okuyucularınız için görsel olarak net bir şekilde yapın. Her iki tarihi de gösteriyorsanız, algoritmaların tanınmasını kolaylaştırmak için AMP veya AMP olmayan sayfalar için “yayınlama tarihi” ve “güncelleme tarihi” ögelerinin kullanılması Google tarafından şiddetle tavsiye edilir.

• Doğru zaman dilimini kullanın: Makale veya yazılarınızda bir tarih belirliyorsanız, uygun şekilde gün ışığından yararlanma saati dikkate alınarak doğru zaman dilimini sağladığınızdan emin olun.
Yazı ve makalelerinizde tarihleri belirlemede dürüst olma konusunu hafife almayın. Bir sayfada, yapılandırılmış verilerde ve sayfanın görünür kısmında tam olarak aynı tarihi (ve potansiyel olarak yayınlama/güncelleme saati) kullandığınızdan emin olun. Sayfada bir tane belirlerseniz aynı saat dilimini kullandığınızdan emin olun.
Plan dahilinde bir yazının ne zaman güncelleneceğini açıklayan tarihi belirtirken, güncelleme saatini kullanmayın!  Her zaman, bir sayfanın yayınlandığı veya güncellendiği bir tarih kullanın, sayfanın yazdığı bir etkinliğe, özellikle de etkinlikler için olan bir şeye bağlı bir tarihe değil, Gelecekte olan diğer konular uygunsa, olay işaretlemesini ayrı olarak kullanabilirsiniz.

Google’ın yapılandırılmış veri kurallarına uyun: Google, bir sayfada belirtilen bir tarihin (eya genel olarak yapılandırılmış verilerin kullanılacağını garanti etmese de, Google’ın yapılandırılmış veri yönergelerini takip ederek algoritmaların Google arama motorunda okunabilir bir şekilde kullanılabilir olmasını sağlamasına yardımcı olur.Genellikle, güncel internet haber siteleri bakımından yazılarınızda tarih ve yayınlama saati kullanılması SEO bakımından artı değer katacaktır. 

_____________________________________________________

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi

_____________________________________________________

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*