Home » Google » Google Ve WordPress Ortak Proje İle Amatör Haber Sitelerine Destek
Google ve WordPress Ortaklığı, NewsPack Haber Yayın Platformu Oluşturdu

Google Ve WordPress Ortak Proje İle Amatör Haber Sitelerine Destek

Google ve WordPress Ortaklığı, NewsPack Haber Yayın Platformu Oluşturdu

Arama motoru devi Google ve açık kaynak site içerik yönetim sistemi devi WordPress’ten ortak proje. Peki nedir Google ve WordPress ortaklık projesi ve bu Newspack projesi neyi kapsıyor?  WordPress ve Google’ın Newspack haber yayın platform projesi, küçük ölçekli amatör ve küçük yerel  bazda haber siteleri desteklemek adına harika bir adım. Google ve WordPress ortaklığı sayesinde, küçük ve orta ölçekli haber sitelerin, çevrimiçi yayınlamayı kolaylaştırmak için Newspack platformunu kullanabilecekler.

Google ve WordPress Ortaklığı, NewsPack Haber Yayın Platformu Oluşturdu

Google ve WordPress Ortaklığı, NewsPack Haber Yayın Platformu Oluşturdu

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Haber Sitesi Kurma Rehberi

Newspack Nedir Ve Newspack Ne Zaman Kuruldu?

Arama motoru devi Google ve  WordPress.com’un ana şirketi olan Automattic Inc, küçük ölçekli ve yerel haber siteleri için gelişmiş bir açık kaynaklı yayıncılık ve gelir getirici platform geliştirmek için diğer haber endüstrisi liderleriyle bir araya geliyor. Bu çaba, özellikle amatör ve yerel düzeyde haber yayıncılığı yapanlar için ekonomik açıdan sürdürülebilir modeller yaratmadaki kalıcı engellerden bazılarını ele almak için tasarlanmıştır.

Dijital medyanın yükselişi baskı ve yerel gazeteciliği azalttı. Gazeteler personeli büyük ölçüde kesmek zorunda kaldı ve yerel kapsama alanında harcanan para miktarı düştü. İnternet, yerel yazarların içeriklerini dağıtabilecekleri bir yol olmalı, ancak bu göründüğünden daha zor. Uygulamada, çabayı haklı çıkarmak için bloglardan ve çevrimiçi yayınlardan yeterli gelir elde etmek zor olabilir. Google ve WordPress 10 Ocak 2019 Tarih itibariyle çevrimiçi yerel internet haber gazetecilere ve küçük haber sitelere yardımcı olabilecek Newspack.blog haber yayın platformu yaratacak bir ortaklık yaptıklarını açıkladı.

Google ve WordPress, “küçük haber odalarının ihtiyaçlarına göre uyarlanmış hızlı, güvenli, düşük maliyetli bir yayın sistemi” olan Newspack adlı bir platform oluşturmak için birlikte çalışıyor. Google ve WordPress’in yanı sıra, diğer kuruluşlar projeye bağış yaptı veya başka yollarla yardım ettiler. Diğer fon verenler arasında Lenfest Institute For Journalism, John S. ve James L. Knight Foundation ve Civil Media kuruluşları bu platformun gelimeşine katkıda bulunmak için $1.2oo.000 dolar destek sağlıyor.

 

Bugün, küçük ve orta ölçekli haber kuruluşlarını hedef alan WordPress.com tarafından yayınlanan Newspack adlı yeni platform için fon duyurusunda bulunmaktan heyecan duyuyoruz. Google, Google Haberler Girişimi aracılığıyla projeyi desteklemekte öncülük ediyor ve 1,2 milyon dolar taahhüt etti. Diğer fon verenler arasında 400.000 $ ‘a katkıda bulunan Lenfest Institute For Journalism, $350.000 dolar ‘a katkıda bulunan Civil Media’yı destekleyen girişim stüdyosu ConsenSys; ve 250.000 $ ‘a katkıda bulunan John S. ve James L. Knight Foundation (Vakfı). Beşinci bir kaynaktan ilave olarak $200.000 dolar ile projeye bu ayın sonunda katılması bekleniyor.

 

Bu Google Sosyal Yardım Girişimi, daha küçük haber kuruluşlarının çevrimiçi olarak güçlü bir etki yapmasını kolaylaştırmak amaçlıdır. Mewspack, temelde WordPress’in basitleştirilmiş bir sürümü olacak. Her şey zaten çevrimiçi gazetecilik için en etkili şekilde yapılandırılmıştır. Yerleşik birçok kullanışlı özelliğe sahip olacak, ancak tek boyutlu bir çözüm değil. Neyse ki, Newspack kullanıcıları WordPress’te kullanılabilecek tüm eklentilere erişebilecekler. Bununla birlikte, girişimin amacı gazetecinin siteyle uğraşma zamanını azaltmak. Böylece küçük amatör ve yerel haber sitelerin site içeriğine daha fazla zaman ve kaynak ayırabilmeleri amaçlanmaktadır.

Google resmi blogundan açıkladığı gibi, “Küçük yayıncıların, kıt kaynakları yönlendirebilecek dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırırken ürüne en iyi uygulamaları geliştirerek başarılı olmalarına yardımcı olmaya çalışıyor. Bunu,“ doğru bir CMS: ”olarak adlandırmayı seviyoruz. yapmadığın zaman. “

Newspack’in haber kuruluşlarının hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için yararlı olmasını sağlamak için yayıncıların nasıl yaptıklarını bilmelerini sağlayacak geri bildirim ve ölçümler sağlayacak bir plan. WordPress’in arkasındaki şirket olan Automattic Inc, “yayıncının başarısına katkıda bulunan özellikleri ve yetenekleri belirlemek ve bu özelliklerin ticari etkisini ölçen metrikler oluşturmak için Spirited Media ve News Revenue Hub ile ortak olacak”.

Newspack, birkaç ay daha resmi olarak kullanılamayacak ve bu yılın ilerleyen dönemlerinde küresel çapta sistem işlenmeye başlanacak. Ancak bu beklenti, beklemek için fazla telaşlı bulmayan herhangi biri, Newspack’e erken erişim için kaydolmak için kısa bir pencere var. Küçük ve orta ölçekli dijital haber organizasyonu, programın charter üyesi olmak için başvurabilir.

Sonuç olarak: Newspack’in küçük ve orta ölçekli haber sitelerin maddi olarak için bütçe maliyetlerini düşürme ve geliri artırmada etkili olup olmadığı zaman gösterecek. Platformu başarılı kılmak için büyük çaba harcayan birçok güçlü oyuncular var. Ancak, Google + ‘nın (google plus) yaklaşmakta olan kapanış tarihi bizi düşündürdüğünde, Google’ın dokunduğu her şey altın tepside bir sunum olduğu anlamına gelmez. Newspack’in ardındaki fikirler sağlam ve keşfedilmeye değer, ancak yerel gazeteciliğin karşı karşıya kaldığı tüm sıkıntılar için her derde deva olması pek mümkün olmayabilir.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Haber Sitesi Kurma Rehberi

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Comments

  1. Zagde dedi ki:

    Harika yazı ama bu konuda biraz daha yazabilir misin merak ediyorum?
    Biraz daha detaylandırabilirseniz çok minnettar olurum.
    Teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*