Home » Google » Google, Search Console’da İki Yeni değişiklik Yaptı
Google, önceki gün Google Search Console'da iki değişiklik yaptı

Google, Search Console’da İki Yeni değişiklik Yaptı

Google, Search Console’da Hangi İki Güncellemeleri Yaptı?

Google Search Console, mobil cihazlara yönelik ilk endeksleme için dizin kapsamı raporunu günceller ve eski raporları değiştirme konusunda internet sitesi yöneticileri mesaj ile uyaracak. Google, Search Console‘da birkaç değişiklik yaptı. İşte güncelleme ayrıntıları…

Google, önceki gün Google Search Console'da iki değişiklik yaptı

Google, önceki gün Google Search Console’da iki değişiklik yaptı

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Google, önceki gün Google Search Console’da iki değişiklik yaptı. En önemlisi, dizin kapsamı raporu artık kullanılabilir olduğunda mobil endeksleme verilerini kullanmaktadır. Bu arada Google, yeni Google Search Console‘da benzer raporlar mevcut olduğunda eski Google Search Console raporlarını sunmaya ilişkin bildirimler yayınladı.

Google dizin kapsamı raporu, mobil ilk endeksleme verilerini kullanır. Google, dizin kapsamı raporunu önce mobil cihazlara geçiş yapmış olan internet siteleri için masaüstü dizine ekleme verilerini kullanmak yerine mobil ilk endeksleme girişiminden elde ettiği verileri kullanmak için güncelledi. Google, bunun yalnızca mobil ilk endekslemeye geçirilen mülkleri etkilediğini söyledi.

Mobil Endeks Teminat Raporu İle Ne Değişti?

Google, bu raporda etkilenen tek verilerin hata sayısı ve yeni sorunlar ile ilgili bildirimlerle ilgili olduğunu söyledi. İleriye dönük olarak bu dizin raporun kapsamı, bu konular etrafında mobil ilk önce endekslemenin durumunu yansıtacaktır. Google, “dizinlenmiş sayfa sayılarının bu değişiklikten etkilenmediğini” açıkladı.

Endeks teminat raporu ne zaman değişti? Google, 26 Kasım’dan başlayarak daha önce mobil cihazlar için ilk endeksleme girişimlerine taşınan mülkler için değiştiğini belirtti. Bilirsiniz; Google, mülkünüzün (internet sitenizin) zaten taşındığını bildiren bir bildirim gönderir. Aksi halde Google en azından bu raporun masaüstü dizin verilerini, en azından sitenizin taşındığını bildiren bir bildirim alana kadar kullanmaktadır.

Google eski raporlardan bazılarını düşürüyor. Google, Google Arama Konsolu‘nun eski sürümünde, kullanıcıların bazı raporların kullanımdan kalktığını bilmesini sağlayan bildirimler yayınlamıştır. Bildirimler, eski Google Search Console’da, Arama Analizi raporunda, Zengin Sonuçlar raporunda, AMP raporunda, Bağlantılar raporunda, Dahili Bağlantılar raporunda, Manuel İşlemler raporunda, Mobil Kullanılabilirlik raporunda, Dizin Durumu raporunda ve Tarama Hataları raporunda bulunabilir. Tüm bu raporlar gelecekte bir noktada uzaklara gidecek. Google bize açık bir tarih vermedi.

Hatırlatma: Bu rapor yakında yeni Search Console ile değiştirilecek. Yeni Search Console’a yönlendirmek için bağlantılarınızı güncelleyin. ”Bazı bildirimler, Google Search Console’un yeni sürümünde doğrudan değiştirme raporuna bağlanır.

 

Bu Search Console Güncellemelerin Önemi Ne?

Sonuç olarak toparlayacak olursak endeks kapsamı raporu değişikliği ile, 26 Kasım’daki hatalarda değişiklikler görüyorsanız ve siteniz mobil cihazlara yönelik ilk endekslemeye geçtiyse, Google bu hataları nasıl bildirdiği ile ilgili olabilir. Sıralamanızı etkilemez, ancak dizin kapsamı raporunu etkiler. Sadece bir raporlama değişikliği ve mevcut sıralamanız üzerinde sıfır etkisi var.

Google’ın Google Arama Konsolu’nda bulunan eski raporların bazılarını kaldırdığını belirten bir bildirim söz konusu olduğunda, Google şu anda yalnızca Google Search Console’un yeni sürümündeki yedekleri olan raporları kaldırdıklarını açıkladı. Bazı durumlarda yeni bir raporun nasıl kullanıldığını ya da günlük rutininizi nasıl etkilediğini ve yeni raporu eskiden kullanmaya başlamanız gerektiği anlamına gelebilir. Ancak genel olarak, Google yeni raporlardan istediğiniz verileri alabilmenizi söyledi. Bu yenilikleri nasıl kullanacağınızı öğrenmek için zaman alabilir.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*