Home » Google » Google Nedir?
Dünyanın en popüler arama motoru Google

Google Nedir?

Google Hakkında Bilmedikleriniz

 

Teknoloji devi Google nedir? Google ne zaman kuruldu? Google hakkında bilinmeyenler ve google kuruluş hikayesi!  Google kurucusu, google kim kurdu? Doodle nedir ve ne işe yarar?  Google ürünleri ve hizmetleri nelerdir? İşte ayrıntılar!

 

Kaliteli Ve Profesyonel Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Dünyanın En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

Domain Transferi Nasıl Yapılır?

 

Google Nedir?

Google Nedir?

Google Nedir?

İnternet kullanıcılarına İnternet tabanlı çevrim içi  en kaliteli ve güncel internet arama motoru teknolojileri bilgi paylaşımı sağlayan Google, aynı zamanda en iyi para kazandığı ürünleri içerisinde ilk sırayı AdWords ve AdSense yazılım programları bulunur.  Zira Google, kendi kazancının %99 oranında AdWords ve AdSense yazılım programları üzerinden elde eder. Arama motorları içerisinde tüm dünyada tartışmasız bir numara ve dünya devi google inc. şirket merkezi Amerika’nın California eyaleti San Francisco kentinin slicon vadisinde faaliyet göstermektedir. Ancak, hiç kuşkusuz Google, tüm ülkelerde olmasa da hemen hemen dünyanın bir çok ülkelerinde şubeleri bulundurmakla uluslararası şirketler grubundan meydana gelir. Ayrıca her kadar Google’ı sadece bir ( https://www.google.com ) sitesinden ibaret olduğunu düşünüyor olsak da, aslında Google Türkiye’de https://www.google.com.tr domain adı örneğinde olduğu bir çok ülkede resmi ticari faaliyet adı altında sürdürmektedir.

Zira .com.tr uzantılı domain adları sadece Türkiye’de yerleşik düzene sahip ve resmi ticari faaliyetine sahip şirketlere/firmalara verilebilmektedir. Google.inc şirketi Türkiye’de  https://www.google.com.tr sitesinin (arama motoru) ise 23 Ağustos 2001 Tarihinde kuruldu. Türkçe ve Türkiye lokasyonu olmak üzere arama motoru yazılımı https://www.google.com.tr adresine yüklenmiştir. Birincil ve ana arama motoru google.com domain adında olduğu gibi google.com.tr domain adına’da aynı özellikleri barındıran arama motoru yazılımı yüklenmiştir. Zira google.com domain adı Amerika Birleşik Devletleri yerel lokasyonu bazında sunum yapmaktadır. Başta ABD merkezli https://www.google.com olmak üzere, Tüm dünyada Alexa.com raporuna gire en çok ziyaret edilen, yaklaşık 45 milyar ile ilk sırayı  https://www.google.com, ikinci sırayı 5.8 milyar ile https://www.google.co.in (google hindistan), üçüncü sırayı ise 3.6 milyar ile https://www.google.co.uk (Birleşik Krallık) sitesi yer almaktadır.  Türkiye lokasyonlu https://www.google.com.tr ise 2.6 milyar ile Alexa tr rank ilk sırada bulunmaktadır.  

Kaliteli Ve Profesyonel Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Dünyanın En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Google Kim Tarafından Ve Ne Zaman Kuruldu?

Kesinlikle aşağıda anlatacağım Google kuruluş hikayesini çok ilginç bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Amerika’nın California eyaletinde Stanford Üniversitesi doktora öğrencisi olan Larry Page ve Sergey Brin’in araştırma ve doktora projesiydi. İnternetin ilk zamanları sayılan geleneksel arama motorları, internet ziyaretçileri bir anahtar kelimesi ile arama yaptığında, ilgili anahtar kelimenin hangi sitede yoğunluk durumuna göre önemli kriter sayılarak “page rank” (sayfa sıralama) öne çıkabiliyordu. Larry Page ve Sergey Brin ilk olarak arama motorunun adı “BackRub şeklindeydi ve bir sitenin arama motorundaki kalite için en önemli kriter backlink sayısı belirliyordu. Daha sonra isim değişikliği ile Googol olarak değiştirildi. Zira Googol, İngilizce olarak 10 üzeri yüz anlamını taşıyordu. Hatta bir zamanlar Google ismi ilk kullanmaya başladıklarında Stanford üniversitesinin resmi web sitesinin subdomain (alt alan adı) olarak google.standord.edu kullandığı zamanda olmuştu. En sonunda Larry Page ve Sergey Brin 15 Eylül 1997 Tarihinde google.com domain adı olarak tescil ettiriyorlar.

 

Google.inc şirketi ise, bir takvim yılı sonrasında 4 Eylül 1998 Tarihinde  kuruldu. Google, 4 Eylül 1998 Tarihinde semi olarak kuruldu! Google’ın şirket merkezi olarak Larry Page ve Sergey Brin’in üniversitedeki arkadaşları Susan Wajcicki’ye ait California’da buluna Monle Park garajı gösterilmişti. Google.inc şirketine ilk işe alınan ise, yine Larry Page ve Sergey Brin’in üniversitedeki arkadaşı doktora öğrencisi Craig Silverstein idi. Mayıs 2001 Tarihinde ilk kez google’ın tekil ziyaretçi sayısı bir milyar sınırını aşmış oldu.

Arama motoru sayfa sıralama sistemi olarak Çin’de IDD bilişim olarak geliştirilen Robin Li tarafından patentli olarak 1996 Yılında kurulan  Rankdex de benzer şekilde site ve sayfa sıralama puanlaması yapıyordu. Daha sonra bu sistemi baz alarak Robin Li, 11 Ekim 1999 Tarihinde arama motorunun domain adını baidu.com olarak değiştiriyordu. Bugün itibariyle baidu.com aylık tekil ziyaretçi sayısı yaklaşık 20 milyar ile Alexa.com page rank olarak Çin’de ilk sırayı almaktadır.

Kaliteli Ve Profesyonel Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Dünyanın En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Google Nasıl Para Kazanır?

Google, kazancının %99 oranında AdWords ve AdSense programlarından elde eder. 

Adwords;

 

Google Adwords nedir ve nasıl çalışır?

Google Adwords nedir ve nasıl çalışır?

Google, para kazandığı programları arasında ilk sırayı Adwords programı yer almaktadır. Google Adwords nedir ve nasıl çalışır? Google arama motorunda her hangi bir konu ile alakalı anahtar kelimeler ile arama yapıldığında, ilgili anahtar kelime ile yayınlanmış var ise ve çıkan arama sonuç ilerisinde ilk 4 sıra ile sona 4 sırada Adwords reklamı buluna bilmekte. Bir arama sonuçlarında Google Adwords olup olmadığını URL adresin sol alttında “reklam” ibaresi ile açık bir şekilde görülür.  Google Adwords programından ücret karşılığı reklam satın alabilmek için ilk evvela bir web sitesi  olması gerekmektedir. Bir gmail e-posta adresi ile google Adwords “anahtar kelime planlayıcısına kayıt/giriş yapmak ve orada ürün yada hizmetinizin konusu ile alakalı anahtar kelime seçimi yapılır ve ilgili sayfanızın URL adresine planlama yapılır. Bu taktirde ücret karşılığı ve ilgili anahtar kelimelerle reklam planlaması yapılır.

Google Adsense;

Google Adsense nedir, nasıl çalışır?

Google Adsense nedir, nasıl çalışır?

Google Adsense nedir, nasıl çalışır? İkinci sırada google’ın en çok para kazandığı google Adsense programı sayesinde google para kazanırken aynı zamanda web sitesi sahiplerine para kazandıran satış ortaklığı olan bir programdır. Google ve yüksek hit alan siteler için karşılıklı kazan kazan niteliği taşıyan bir programdır. Özellikle yüksek hit alan web site sahipleri,  google Adsense programına kayıt yapmak ile ilgili sitenin her sayfasında anfazla 3 adet banner veya metin yayınlanır. İlgili sitenin ziyaretçileri her bir raklama tıkladığında hem google ve hem site sahibi para kazanır. Bu yöntem ile google web siteleri sayesinde Adsense programı ile yılda milyarlarca dolar para kazanmış olur.

Google Ana Şirketi Alphabet Net Karı Nedir?
Google Ana Şirketi Alphabet Net Karı Nedir?

Google Ana Şirketi Alphabet Net Karı Nedir?

Google şirketi ana şirketi Alphabet 2017 Yılı ikinci çeyrek net karı açıkladı.  Teknoloji devi Google’ın ana şirketi olan Alphabet açıklamasına göre şirketin üçüncü çeyrek geliri, geçen yılın aynı dönemine göre % 24 artarak 27,80 milyar dolar olduğu bildirildi. Alphabet şirketinin 2016 yılının üçüncü çeyrek net karı 22,4 milyar dolar gelir açıkladı. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde 5,06 milyar dolar, 2017 yılın aynı göneminde net karı %33 artış ile 6,73 olar olarak açıkladı. Google ana şirketi olan Alphabet ABD New York borsasında tarihte ilk defa 1.000 dolar sınırını geçerek rekor bir seviyeye ulaştı. Google ana şirketi Alphanet şirketinin New York borsasındaki hisseleri 996 dolardan % 1,1 artış ile 1.007,40 dolara kadar yükselmeyi başardı. Alphanet şirketinin tüm dünyada piyasa değeri en değerli ikinci şirketi  olmaya layık görüldü. Alphabet şirketinin New York borsasında hisseleri tarihte ilk kez 1.000 doların üzerine yükselme rekoru kırmayı başardı. Google ana şirketi firmasının New York borsasındaki piyasa değeri 695 milyar dolar seviyesini buldu. 

Doodle Nedir?

Bir başka Google ürünü olan doodle.com google’dan önce 06 Aralık 1995 Tarihinde kuruldu. Doodle denilen şey, Google logosunda olmak üzere bilim insanları anmak, tarihteki kaşifler, ünlü sanatçılar tatil günleri ve yıl dönümleri kutlamak adına eğlenceli ve spontane logolardır.  Örneğin Türkiye lokasyonu olarak bazen öğretmenler günü, babalar günü, sevgililer günü vb. günlerde 24 saat formatında  https://www.google.com.tr/  logosu yerinde eğlenceli ve spontane doodle’lar görürüz.

Ayrıca Google’ın ücretsiz e-posta gmail, google çeviri (google translate), play.google.com google artı (plus.google.com) sosyal paylaşım Google haberleri (news.google.com), google chrome internet tarayıcısı, chrome eklenti store,  blogger vb. ismini sayamayacağımız onlarca ürün ve hizmetleri bulunmaktadır.

Kaliteli Ve Profesyonel Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Dünyanın En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

Domain Transferi Nasıl Yapılır?


Comments

 1. Domino Lirik dedi ki:

  Woah! I’m really loving the template/theme of this website.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between usability and appearance.
  I must say you’ve done a very good job with this.

  Also, the blog loads super fast for me on Internet explorer.
  Excellent Blog!

  Mesajın Türkçe Çevirisi; Vay Canına! Bu web sitesinin şablonunu/temasını gerçekten çok seviyorum.

  Bu basit, ancak etkili. Birçok kez, kullanılabilirlik ve görünüş arasında “mükemmel denge” elde etmek zor.
  Bununla çok iyi bir iş çıkardın diyebilirim.

  Ayrıca, blog, Internet explorer’da benim için süper hızlı yükleniyor.
  Mükemmel Blog!

 2. Linwood dedi ki:

  Benim için çok önemli bir bilgi olduğunu hissediyorum.
  Ve makaleni okuduğum için mutluyum. Ama ifade etmek istiyorum.
  bazı genel konularda, web sitesi tarzı harika, makaleler gerçekten
  harika.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*