Home » Google » Google Merchant Center (Üretici Merkezi) Nedir?
Google Arama Sonuçlarında Ürün Açıklaması İçin Önemli Bir Yenilik

Google Merchant Center (Üretici Merkezi) Nedir?

Google Merchant Center’a Yüklenen Ürün Açıklamalarına İzin Veriyor.

Google Merchant Center, yani bunun Türkçesi Google Üretici Merkezi nedir? Google Üretici Merkezi hesabı ne işe yarar ve Google Üretici Merkezi hesabı nasıl açılır? Google Merchant Center (Üretici Merkezi) ücretli mi, ücretsiz mi? Google arama sonuçlarında ürün açıklaması için önemli bir yeniliği satıcıların hizmetine sunuyor. En sonda açıklayacağım şeyi en başta açıklayayım; Google Merchant Center, yani Google Üretici Merkezi  hesabı açmak ve ürün veya hizmet eklemek ürcetsizdir. Google, tüm çevrimiçi perakendecilerin arama sonuçlarına ürün verilerini yüklemesine izin veriyor. Ayrıca Google, doğrudan güncel ürün bilgileri sağlamalarına olanak tanıyan Merchant Center (Üretici Merkezi) özelliklerini tüm çevrimiçi perakendecilere genişlettiğini duyurdu. İşte ayrıntılar…

Google Arama Sonuçlarında Ürün Açıklaması İçin Önemli Bir Yenilik

Google Arama Sonuçlarında Ürün Açıklaması İçin Önemli Bir Yenilik

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

 

Google Merchant Center (Üretici Merkezi) Nedir?

Google Merchant Center’a (Üretici Merkezi) nedir?  Google Merchant Center’a (Üretici Merkezi), yüklenen ürün veri yayınları, gerçek zamanlı olarak güncellenecek arama sonuçlarında gösterilmeye uygundur. Tüm perakendeciler için tamamen ücretsiz Google Merchant Center (Üretici Merkezi) hesabı açmasına ve ürünlerini eklemesine izni veriyor. Bir Google Merchant Center (üretici merkezi) hesabınız olduğu ve ürünleri sattığınız sürece, bir ürün veri beslemesini doğrudan Google’a yükleyebilirsiniz. Bu güncellemenin yanı sıra, Google, arama sonuçları için ürünlerini yapılandırılmış verilerle işaretleyen perakendecilere yardımcı olmak için yeni yollar ekliyor.

 

Google, müşterilerin ürünlerinizi Google’da keşfetmeleri için üretici veya ürün satıcılarına yardımcı olmak istiyor. İnsanlar alışveriş yolculuğu boyunca yeni markalar ve ürünler keşfetmek için Google’a geliyor. Arama ve Google Görseller’de, satın alma kararlarını yönlendirmeye yardımcı olmak için müşterilere ürün açıklaması, derecelendirme ve fiyat gibi zengin snippet’ler sağlanır. Potansiyel müşterileri güncel ve doğru ürün bilgileriyle birleştirmek Google’daki başarılı alışveriş seyahatlerinin anahtarıdır. Bu nedenle müşterilerin alışveriş yapanların sonuçlarını geliştirmek için bu bilgileri sağlamaları konusunda Google yeni yöntemler sunuyor.

 

Google Arama Konsolunda Ürün Raporu

Google Search Console (Google Arama Konsolunda), uygun schema.org yapılandırılmış verileriyle işaretlenmiş ürünler için yeni bir rapor var. Rapor, yapılandırılmış verilerde tespit edilen tüm hataları site sahiplerine bildirir. Bir sorun çözüldüğünde, ürünler raporu düzeltmeyi onaylamak ve sayfaların yeniden taranmasını istemek için kullanılabilir. Bu, yakın bir gelecekte Arama Konsoluna gelebileceğini bildirdiğimiz güncellemelerden biri. Son olarak Google, üretim bilgilerinin bilgi panellerinde görüntülenme biçimini geliştirebilecek Üretici Merkezine yönelik bir güncelleme yaptığını açıkladı.

Pek çok perakendeci ve marka, Google’ın sattıkları ürünleri anlamalarını sağlamak için web sitelerine yapılandırılmış veri işaretlemesi ekler. Ürün bilgisini açıklamak için Schema işaretleme yapılandırılmış veri işaretlemesi kullanan siteler için artık ‘Konsolide’ Ürünler ‘raporunu “Google Search Console” (Google Arama Konsolu) raporlarında bulabilirsiniz. Rapor, sitenizde biçimlendirme için bekleyen sorunları görmenizi sağlar. Bir sorun çözüldüğünde, etkilenen sayfalarınızı yeniden tarayarak sorunlarınızın çözülüp çözülmediğini doğrulamak için Google search console raporu kullanabilirsiniz.

 

Merchant Center (Üretici Merkezi) Güncellemesi

Çevrimiçi perakendecilerin ürünlerinin arama sonuçlarındaki görünürlüğünü artırabilmelerinin bir başka yolu da Google Üretici Merkezi’dir. Perakendeciler artık ürün açıklaması, çeşitleri, resimler ve videolar dahil olmak üzere, Üretici Merkezi aracılığıyla ürün bilgileri sağlayabilir. Google Üretici Merkezi aracılığıyla sağlanan bilgiler ürünün bilgi panelinde görünecektir. Yapılandırılmış veri işaretlemesi, Google’a sitenizi tararken ürün bilgilerinizi doğru bir şekilde göstermesine yardımcı olurken, tüm perakendecilerin Google’a gerçek zamanlı olarak doğrudan güncel ürün bilgileri sağlama yeteneklerini genişletiyor.

Google Merchant Center’a yüklenen ürün yayınları artık Google Arama sonuçlarında ve Google Görseller gibi yüzeylerde sonuç görüntülemeye uygun olacak. Bu ürün bilgileri, yalnızca kullanıcıların Google arama motorunda kullanıcıların sorgularıyla alaka düzeyine göre sıralanır ve uygunluk için ödeme gerekmez veya kabul edilmez. Google’dan yapılan açıklamada; “şuanda ABD’deki genişleme ile başlıyoruz ve diğer ülkelere destek 2019 yılın ilerleyen zamanda açıklanacak”. denildi.

 

Google Merchant Center (Üretici Merkezi) Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Katılmak için bir ücretli Google Reklamları kampanyasına ihtiyacınız yok. Ayrıca ürünlerinizi ABD’de satmıyorsanız, hemen Türkiye’de de bir Google Merchant Center (üretici merkezi) hesabı oluşturabilir ve bir ürün veya hizmet veri akışı yapabilirsiniz. Google’da Yüzetler hakkında daha ayrıntılı açıklama için buradan öğrenebilirsiniz.

Ayrıca, Google, markanızın görünürlüğünü iyileştirmek ve Google Üretici Merkezi aracılığıyla yetkili ve güncel ürün bilgileri sağlayarak müşterilerin ürünlerinizi Google’da bulmalarına yardımcı olmak için yeni özellikler de ortaya koyuyor. Bu bilgiler, ürün açıklamasını, varyantlarını ve ürünün bilgi panelinde gösterilebilecek yüksek kaliteli görüntüler ve videolar gibi zengin içeriği barındırır.

 

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*