Home » Google » Google Haberler’de Başarılı Bir Haber Sitesi Nasıl Kurulur?
Google Haberler'de Başarılı Olmanın Yolları

Google Haberler’de Başarılı Bir Haber Sitesi Nasıl Kurulur?

Google’dan Tavsiyeler; Google Haberler’de Başarılı Olmanın Yolları

 

Google Haberler’de başarılı olmanın kriterleri nelerdir? Haber sitelerin 2019’da Google Haberler’de daha fazla başarıya ulaşmasını umulan bazı en iyi önerileri duymak ister. Google’ın genel arama, insanların aramalarda Google daha iyi anlamalarına ve Google’ın genel geri bildirimlerini daha iyi duymalarına yardımcı olma konusunda ve SEO alanında uzman katılımcı Danny Sullivan, Google resmi webmaster blog’unda Google haberlerde bir haber sitesi kurma konusunda başarılı olmanın yolları konu alan bu makaleyi kalem aldı. İşte ayrıntılar…

Google Haberler'de Başarılı Olmanın Yolları

Google’dan Tavsiyeler; Google Haberler’de Başarılı Olmanın Yolları

Haber Sitesi Kurmak

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

 

Google Haberler Yayıncı Yardım Merkezi

Google haberlerda aşarılı bir haber sitesi yayıncısı olmak konusunda Google Haberler Yayıncı Yardım Merkezi’nde dikkate alınması gereken birçok yararlı bilgi vardır. Bu alandaki materyali, özellikle içeriği ve teknik talimatları okuduğunuzdan emin olun. 

Makale Ve Haber Başlıkları ve Tarihleri

Olabildiğince somut başlıklar kullanın. Google Haberler, bir makalenin başlığını belirlemek için, HTML başlık etiketinizin içinde ve sayfadaki en belirgin metin dahil olmak üzere çeşitli sinyallere bakar. Buradan Google’ın başlık ipuçları politikaları inceleyin. Makale ve haber yazılarınızda doğru saatler ve tarihler ile yayınlayın. Google Haberler, bir makalenin görüntüleneceği tarihi ve saati çeşitli şekillerde belirlemeye çalışır.

Aşağıdaki yöntemleri kullanarak doğru şekilde anladığımızdan emin olabilirsiniz:

• Bir açık tarih ve saat olacak şekilde yayınlayın: Google tarih yönergelerine göre, başlık ile makale metni arasında net ve görünür bir tarih ve saat gösteren bir tema kullanın. İlgili öykülerde olduğu gibi, diğer tarihlerin de mümkün olduğunda sayfada görünmesini engelleyin.
• Yapılandırılmış verileri kullanın: Yayınlanan tarih ve güncellenen tarih şemasını kullanın ve AMP veya AMP olmayan sayfalar için doğru saat dilimi tanımlayıcısını kullanın.
•Yapay olarak tazelenen hikayelerden kaçının: Bir makale önemli ölçüde değiştirildiyse, ona güncel bir tarih ve saat ile yayınlamaktan çekinmeyin. Ancak, önemli bir bilgi veya tazelenme için başka bir zorlayıcı sebep eklemeden bir hikayeyi yapay olarak tarihini yenilemekten kaçının. Ayrıca, daha önce yayınlanan birinden çok az güncellenmiş bir hikaye oluşturmayın, daha sonra eski hikayeyi silin ve yenisine yönlendirin. Bu durum, makale URL’lerimizin kurallarına aykırıdır. Google makale URL yönergeleri.

Haber ve Makalelerde Kopya (Çift) İçerik

Google Haberler, hem kullanıcıların hem de yayıncıların tercih edeceği şekilde, kaynak yayıncıya kredi vererek bağımsız, orijinal gazetecilik içeriğini ödüllendirmeyi amaçlamaktadır. Bu, orijinal içerikten daha iyi performans göstermesi için kopyalanan, yeniden yazılmış veya yeniden yayımlanmış materyal içeren yinelenen içeriğe izin vermemeye çalıştığımız anlamına gelir. Buna paralel olarak, bunlar yayıncıların izlemesi gereken kurallardır:

• Toplama içeriğini engelleme: Toplama içerik, genellikle otomatik olarak, başka bir siteden malzeme alınması anlamına gelir. İçeriği kazıyan sitelerin Google Haberler’den gelen içeriği kazınması gerekir.

• Yeniden yazılmış içeriği engelleme: Sitenize yeniden yazılmış içeriği engelleme, materyali başka bir siteden alıp, o materyali aynı olmaması için yeniden yazmayı ifade eder. İçeriği önemli veya net bir katma değer sağlamayacak şekilde yeniden yazan siteler, bu yeniden yazılmış içeriği Google Haberler’den kaldırmalıdır. Bu, yalnızca çok küçük değişiklikler yapan veya birçok kelime değişikliği yapan, ancak orijinal makalenin genel anlamını koruyan yeniden yazmaları içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir.

• Yeniden yayımlanmış içeriğin engellenmesi veya kanuni olarak kabul edilmesi: Yeniden yayınlama, bir yayıncının başka bir yayıncıdan veya yazardan, kablolu yayın hizmetlerinden gelen materyal gibi başka bir eseri veya diğer yayınlarla ortak olarak yayınlama iznine sahip olduğu anlamına gelir.

• Başkalarının içerik yayınlamalarına izin veren yayıncılar, yeniden yayınlayanlardan kanonik engelleme veya kullanmalarını isteyerek orijinal sürümlerinin Google Haberler’de daha iyi performans göstermelerine yardımcı olabilir.
Google Haberler ayrıca, materyali proaktif olarak engellemeyi veya kanonikten yararlanmayı proaktif bir şekilde engellemeyi düşünenleri teşvik eder, böylece orijinal içeriği daha iyi tanımlayabilir ve uygun şekilde kredilendirebiliriz.

• Yinelenen içerikten kaçının: İçeriği paylaşan bir haber siteleri ağı kullanıyorsanız, yeniden yayınlama ile ilgili yukarıdaki tavsiyeler ağınız için geçerlidir. Orijinal makale olarak neyi düşündüğünüzü seçin ve kopyaları engellemeyi ya da orijinali işaret etmek için kanonikten yararlanmayı düşünün. Google’ın mükerrer makale sorununu çözme konusunda daha fazla bilgi… 

Haber Ve Makale Yayınlarında Şeffaflık

• Haber sitenizde yayınlanacak haber ve makalelerin hangi yazar tarafından yayınlama konusunda şeffaf olun: Sitenizi ziyaret edenler, onu kimin yayınladığını ve makaleler yazanların bilgileri hakkında güvenmek ve anlamak isterler. Bu nedenle Google içerik yönergeleri, içeriğin açık çizgileri, yazarlarla ilgili bilgileri ve yayınla ilgili iletişim bilgilerini içeren yayınları olması gerektiğini vurgulamaktadır.

• Aldatıcı olmaktan kaçının: Google’ın içerik politika yönergeleri, herhangi bir kişiyi veya kuruluşu taklit eden veya sahiplik veya birincil amaçlarını yanlış beyan eden veya gizleyen sitelere veya hesaplara izin vermez! Google, koordineli faaliyette bulunan sitelerin veya hesapların kullanıcıları yanıltmasına izin vermiyor. Bu, menşe ülkelerini yanlış tanıyan veya gizleyen veya sahte kurumlar altındaki başka bir ülkedeki kullanıcılara doğrudan içerik sunan siteleri veya hesapları içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir.

 

Daha fazla ipucu


• Bağlantı şemalarına katılmaktan kaçının: Büyük ölçekli makale pazarlama programlarını ya da PageRank’i geçen bağlantıları satmayı içeren bağlantı şemalarına katılmayın. Google’ın bağlantı düzenleri hakkında daha fazla bilgi.

• Zengin sunumlar için yapılandırılmış AMP (Hızlandırlımış Mobil Sayfalar) kullanım: Hem AMP hem de AMP olmayan sayfalar kullananlar, içeriğinizi zengin sonuçlar veya atlıkarıncaya benzer sunumlar için optimize etmek üzere yapılandırılmış verileri kullanabilir.
• Paylaşımsız SSL sertifikası (HTTPS protokolü) Kullanın: Son zamanlarda Google chrome internet tarayıcısı, güvenli site yani, HTTPS protokolüne sahip site ile güvenli olmayan yani, HTTP protokolü farklı olarak değerlendirdiği bilinen bir şey. Güvenli site olma yolunda gizliliğini korumak için web sitenizin her sayfasını HTTPS ile güvence altına alın. HTTPS’nin nasıl uygulanacağına ilişkin SSL sertifikası nedir? konusunda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıkla. Ayrıca HTTP protokolünden HTTPS protokolüne (güvenli site) geçiş artık neden zaruri oldu?


Bu ipuçlarının Haber sitesi yayıncıların gelecek yıl Google Haberler’de başarılı olmasına yardımcı olacağını umuyoruz. 

Haber Sitesi Kurmak

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

 

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*