Home » Google » Google Benim İşletmem’de Yerel Arama Sonuçları Genişletiyor
Google Benim İşletmem'de Yerel Arama Sonuçları Genişletiyor

Google Benim İşletmem’de Yerel Arama Sonuçları Genişletiyor

Hizmet Alanı İşletmeleri Aramada Nelere Odaklanmalısınız?’

 

Makale Yazarı: Jamie Pitman

İşletmelerin internet sitelerini ‘Google Benim İşletmem’e kayıt yaparken, adres ve yarıçapta aranma sonuçlarından ziyade tam olarak tüm bölgelerini genişletebilir. Google’ın yapılan son değişikliklerden yararlanabilmeleri için bazı kılavuz bilgiler. Katılımcı Jamie Pitman, ‘Google Benim İşletmem’deki en son yenilikleri kaleme aldığı bu makaleyi mutlaka okumalısınız…

Google Benim İşletmem'de Yerel Arama Sonuçları Genişletiyor

Google Benim İşletmem’de Yerel Arama Sonuçları Genişletiyor

 

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Yerel aramada sıralama, sonuç olarak üç önemli alana ulaşır. Bunlar önem, alaka ve yakınlık. Bu faktörler, tüm yerel işletmeleri nispeten aynı şekilde etkileme eğilimindedir. Ancak “halı yıkama fabrikası”, “beyaz eşya tamir bakım servisi” ve “kaportacı” gibi müşterilerine doğrudan hizmet veren işletmelere, yerel arama çok farklı alanlar olabilir.

Bu hizmet alanı işletmeleri, müşterileri alabilecekleri fiziksel bir işletme adresine sahip olabilir veya olmayabilir ve Google’ın bir hizmet alanını doğru olarak tanımladığı şeyi tanımlamak için çaba göstermemiş olan kişiler olabilir.

Başlangıçta adreslerini tanımlamaları istenmiş ve daha sonra işlerini yapabilecekleri çevreyi belirtmeleri istenmiştir. Google Benim İşletmem‘deki yakın zamanda yapılan bir değişiklik artık hizmet alanı işletmelerinin adreslerini gizlemelerine ve yerine kullanabilecekleri tam bölgeleri, şehirleri veya posta kodlarını göndermelerine izin veriyor.

Bu, hizmet alanı işletmeleri ile diğer yerel işletmeler arasındaki arama deneyiminin farklılık göstermesinin yalnızca bir yolunun altını çizer. Arama motoru Google, deneyimin farklı arama yapan kullanıcılarla nasıl eşleşmesi gerektiğini iyi bir şekilde anladığını gösteriyor.

Diğer bir önemli fark ise, ücretli reklamlar bazlı bölgelerinde hizmet alanı işletmeleri için Google SERP’lerdeki (Arama Motoru Sonuç Sayfaları) yerel hizmetler ücretli reklamlarının görünümüdür. Bu reklam türü birkaç şekilde benzersizdir:

• Sadece birkaç özel sektörde mevcut değildir, ancak yalnızca ABD’deki belirli şehirlerde kullanılabilir. Bu özellik test aşamasında hala çok fazladır.
• Yerel hizmetler, reklamlarında Google‘ın işletmelerin hedeflendiği ve Google’ın kaliteli hizmet garantisi verdiği ücretli bir ilişkinin sonucu olan bir Google garantisi bulunur.
• Bu reklamlara yapılan tıklamalar internet kullanıcısını ilgili işletmenin web sitesine veya hatta Google Benim İşletmem profiline, ancak aşağıda görüldüğü gibi yerel hizmetler reklamına bağlı özel bir Google listelerine götürmeme seçenekleri sunar.

Bu ücretli reklamlar doğal arama sonuçların en üstünde göründüğünden, hizmet alanı işletmesi için bir SERP (arama motoru sayfa sonuçları) aracılığıyla yapılan tıklamaların dağılımı üzerinde büyük bir etki yaratabilir. Bu parçanın geri kalanı için, yerel hizmetler reklamlarının mevcut olduğu tıklamalar için ne olacağına bakacağız ve yerel arama oyunundaki bu yeni kuralı anlamaya ve bunlardan yararlanmaya çalışan hizmet alanı işletmeleri için biraz rehberlik edeceğim.

Kullanıcılar Yerel Hizmetler Reklamları Tıklar mı?

Bir araştırma raporuna göre, büyük ölçekli bir araştırma raporun bir parçası olarak, kullanıcıların %14,1’inin ressamlar, çilingir firmaları ve garaj kapısı müteahhitleri gibi hizmet alanı işletmeleri için arama yaparken, yerel hizmetler reklamlarını tıkladığını gösteriyor. Ayrıca, karşılaştırma yapmak için arama motoru sayfa sonuçlarıında yerel hizmetler reklamlarının bulunmadığı durumlarda tıklama dökümünün nasıl göründüğüne de baktık.

Yerel hizmetler reklamları, ‘arama motoru sayfa sonuçlarının’ diğer tüm kategorilerden tıklama alıyor. Ancak bazıları diğerlerinden daha fazla. Buradaki en büyük kaybeden, arama yapanların yerel hizmet reklamlarını gördüklerinde tıklamaların neredeyse %8,1’i kaybeden organik arama sonuçlarıdır. Bu yüzde 4 oranında “Tıklama Baş Maliyet” reklamlarının göründüğünden daha fazladır.

Bu, bir sürpriz olarak görülüyor olabilir. Çünkü reklamlara güvenme ve tıklama eğilimi gösterenlerin tıklaması için başka bir reklam bulacağına inanıyorum, ancak reklam türünün bilinirliği burada açıkça bir faktör değildir.

Bu tıklama seçimleri için sağlanan gerekçeleri incelediğimizde, Yerel Paket ve “Tıklama Başı Maliyet” reklamlarına yapılan tıklamalar için, ister ücretli reklam olsun, ister doğal arama sonucu olsun, etkili bir faktör değildir. Ancak, organik sonuçlarla ilgili tıklamalar söz konusu olduğunda, kullanıcıların neredeyse yüzde 12’si özellikle reklam olmadığı için bunu özellikle yapmıştır.

Veriler, yalnızca organik arama sonuçlara tıklayan kişilerle dilimlendirirsek, durum daha da güçlenir. Kullanıcıların %24,9’u bir reklam olmadığını bildikleri için organik bir sonuca tıklamayı seçtiklerini söylediği sonucuna varılmıştır.

 

Bu hiçbir şekilde arama motoru sayfa sonuçlarında ücretli oyundan vazgeçmek için bir durum değildir, ama kesinlikle düşünce için bir besindir. Organik bir arama sonucuna ulaşmak için verilen en yaygın nedenlerden bir iş listesinin bir listesi olduğu görüldü. Yaptığımız test sonuçlarında, hizmet alanı işletmeleri için gerçek Google ‘arama motoru sayfa sonuçlarına’ dayanarak organik sonuçlardaki en yüksek performanslı bağlantıların çoğunluğunun “San Francisco’daki En İyi Sıhhi Tesisat” gibi şeyleri gösterdiği iddia edilen Yelp gibi dizinlere gittiğini gördük.

Google SERP’den Fazla Trafik Almak İçin İşletmeleri Ne Yapabilir?

Bu veriler göz önünde bulundurulduğunda, hizmet alanı işletmelerinin, SERP’lerin ilk sayfasından iş alma şansını arttırabilecekleri bazı yolları önermek isterim. Bu çalışmadan pek çok kişinin SERP’lerdeki dizinlerin önerilerine güvendiği açıktır, bu nedenle dizini listelemelerinizi doğru ve güncel tutmak için değil, aynı zamanda insanların hizmet alanı işletmelerini bulmak için kullandıkları daha niş dizin sitelerinde görünme.

Tüm sıkı çalışmanız SERP’lerin ilk sayfasında bir noktaya yol açmasa bile, Homeadvisor’daki “25 En İyi Tesisatçı – San Francisco CA” gibi bir listeye dahil olmak, SERP’ler aracılığıyla iş yaratma şansını artırmanın harika bir yoludur.

 

Daha fazla ve daha iyi değerlendirme oluştur

SERP türlerine ayrı ayrı bakıldığında, bir Yerel Paket sonucunu tıklayan kullanıcıların yüzde 51’i inceleme notu nedeniyle bunu yapmıştır ve aynı yüzde ile bu nedenle yerel hizmetler reklamlarını tıklama almıştır. Bu rakamlar Yerel Paket ve yerel hizmetler reklamlarında inceleme notlarının arama sonuçlarında bir hizmet işletmesini tıklama kararında çok önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Rekabet edebilmek için, hizmet alanı işletmelerinin posta kartı, form veya e-posta yoluyla inceleme talep ederek ve en önemlisi de mükemmel bir müşteri hizmetleri deneyimi sunarak daha fazla ve daha iyi Google incelemeleri oluşturması gerekir.

Herhangi bir hizmet alanı işletmesi teorik olarak “Yerel Hizmetler Google’da” görünebilir. Örnek: bir yerel hizmetler reklamının altındaki San Francisco’daki daha fazla sayıda ressamı tıkladığınızda görüntülenen liste sayfası. Google Garantili ”listenin en üstünde yer alacaktır. Daha da önemlisi, yalnızca Google Garantili işletmeler, yerel hizmetler reklamları için uygun olacaktır. Doğrulama işlemi karmaşık olabilir ve bir süre alabilir, ancak özellikle rakip bir sektörde veya benzer işletmelerle dolu bir konumda rakiplerinizin karşısına çıkmayı tercih ederseniz buna değecektir.

Sonuç olarak toparlayacak olursak, yerel hizmet reklamlarının yavaşça kullanıma sunulması ve test edilmesi ve hizmet alanlarını daha spesifik olarak tanımlama becerisinin eklenmesi, hem Google’ın, hizmet alanı işletmelerini arayan kişiler için arama deneyimini daha karmaşık hale getirmeye yatırım yaptığını, ancak Google’ın her zaman bulabileceğini de göstermektedir. Böyle bir fırsattan para kazanmanın bir yolu.

Nihayetinde, sorumluluk için her şeyden önce mükemmel bir müşteri deneyimi sunmak için hizmet alanı işletmecisi üzerindedir. Ancak bu mükemmel incelemelerin devreye girmesiyle birlikte çeşitli ‘arama motoru sayfa sonuçları’ türlerinden elde edilen tıklamalar üzerindeki potansiyel etkisi göz ardı edilemez.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*