Home » Google » Google Arama Konsolu’nda Neler Değişecek?
Google eski ve yeni Search Console'da çok büyük değişiklikler

Google Arama Konsolu’nda Neler Değişecek?

Mart Ayında Google Yeni Ve Eski Arama Konsolunda Temel Değişiklikler Yapmaya Hazırlanıyor!

Araştırmacı & Yazar Zamulmekan Binici

Araştırmacı & Yazar Zamulmekan Binici

Google eski ve yeni arama konsolunda neler değişecek neler? Google Mart ayı sonuna doğru search console (arama konsolu) çok ciddi değişiklikler yapmaya hazırlanıyor.

Google,dan yapılan açıklamada Google eski arama konsolu ve yeni arama konsolunda ne gibi köklü değişikler yapacağını açıkladı. Google eski arama konsolu ve yeni Google arama konsolunda ne gibi temel değişiklikler yapacak? İşte detaylar…

Google eski ve yeni arama konsolunda yapılması planlanan değişiklikler

Mart ayı sonunda Google eski ve yeni arama konsolunda yapılması planlanan değişiklikler nelerdir?

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Google’dan Eski Arama Konsolu (Google Search Console) Kapatma Sinyali

Google’ın Yeni Arama Konsoluna Alışmaya Hazırlıklı Olun

İlk oluşturulduğunda adı “Beta” olan yeni Google Search Console (Google arama konsolu) webmaster aracı, her geçen gün google bu aracı daha da geliştirmeye tam gaz devam ediyor. Google, 2018 yılı boyunca, yeni Arama Konsolu, site sahiplerinin önemli görevlere odaklanmasını kolaylaştırmak amacıyla büyümektedir. Bir iki gün önce Google resmi webmaster blog’undan Hillel Maoz- Google Arama Konsolu ekibi) yapılan açıklamada, “bizim için odaklanma, tüm çalışmalarımızı yeni Arama Konsoluna koyabilme, kullanıcılara bağlı olma ve bununla birlikte eski Arama Konsolunun daha eski, belki de zaten iyileştirilmiş yönlerinden bazılarını kapatabilme anlamına gelir. Bu bize zaman içinde yeni özellikler ekleyip geliştirerek yeni Arama Konsolu’nu daha da geliştirmemiz için alan sağlar.” dedi.

Google arama konsolu ekibinden Hillel Maoz’un açıklamasına baktığımızda, yeni Google arama konsoluna ne kadar büyük bir heves ve heyecan ile geliştirmeye ve daha da iyileştirmeye odaklandığını görüyoruz. Aslında sezdiğim bu sinyali daha önce yazmıştım. 3 Ocak 2019 Tarihli “Google, Search console Eski Sürümü Tamamen Kaldıracak mı?” başlıklı makalemde dikkat çekmiştim.  Yani daha açık bir ifadeyle, Google arama konsolu (search console) ekibi, eski arama konsolunda hali hazırda bulunan tüm özellikleri (daha da geliştirerek) yeni Goolge arama konsoluna taşıma tamamladığında, (klasik) eski arama konsolu kapatmaması için bir sebep bulamıyoruz. Ayrıca Google arama konsolu ekibinin Mart ayı sonuna doğru, yeni arama konsolunda önemli yenilikleri ekleyeceğini de açıkladı.  Ancak hala eski arama konsolu üzerinden hesabımıza giriş yapmaya devam ediyoruz ve böylece yeni arama konsoluna hala eski search console’dan erişim sağlıyoruz. Bu ne kadar sürer? bilinmez! 

Peki, Google yeni arama konsolunda yapmayı planladığı değişiklikler neleri kapsıyor? 

Önceki gün Google resmi webmaster blogundan yapılan açıklamaya göre; Arama Konsolu’ndaki Mart 2019’un sonuna doğru yapmayı planladığı değişikliklerden bazıları aşağıdaki şekilde olacak:

 

Google Eski Arama Konsolu “Tarama Hataları” Raporu Kaldırılacak

 

Google Eski Arama Konsolu Tarama Hataları Raporu Kaldırılacak

Google Eski Arama Konsolu Tarama Hataları Raporu Mart Ayı Sonuna Doğru Kaldırılacak!

Google arama konsolu ekibi, webmaster önerileri içerisinde aldığı en yaygın geri bildirimlerden biri, Arama Konsolu’ndaki tarama hataları listesinin öncelik belirleme konusunda eyleme geçilememe sorunuydu. Yani Google’ın mevcut olmayan URL’leri taraması, URL’ymiş gibi gibi muamele görmesi nedeniyle, webmasterların olmayan URL (hayali kırık link) düzeltilmesi gereken bir şey değil olmadığı halde gereksiz yere iş çıkarması. Artık Google arama konsolu ekibi yapacağı yeni değişiklik ile “site dizine ekleme için kullanılan sorunlara ve kalıplara odaklanmayı değiştirerek, site sahiplerinin sorunları daha hızlı bulup çözebileceği inancına varıldı. (ve sorunlar çözüldüğünde hızlıca yeniden işleme talep edebilirsiniz). Google arama konsolu ekibi, Mart ayı sona doğru “masaüstü aramalarda, mobil android aramalarda  ve site genelindeki hatalar için eski arama konsolunda bulunanTarama Hataları” raporunu kaldıracak. Google arama konsolu ekibi, sorunların tanınması ve işaretlenme şeklini geliştirmeye devam edecek.

Ayrıca Google arama konsolu ekibinden yapılan açıklamada  Tarama Hataları raporuyla birlikte,  “tarama hataları API”‘sini de kullanımdan kaldıracak ve mevcut  bu tarama hataları API için bir yedeği olmadığını, bu nedenle bu değişikliği API kullanıcılarına doğrudan bildirecek.

 

 Google Eski Arama Konsolu’ndaki “Site Haritaları” Raporu Kapatacak

 

Google Eski Arama Konsolu'ndaki "Site Haritaları" Raporu Kapatacak

Google Eski Arama Konsolu’ndaki “Site Haritaları” Raporu Mart ayı Sonuna doğru Kapatmaya Hazırlanıyor

Google, eski arama konsolunda bulunan “site haritaları” verileri içeren raporunu Mart ayı sonuna doğru kapatmaya hazırlanıyor. Buna göre, yeni Arama Konsolu ile yeni değişiklikler ilerlerken, eski arama konsolunda bulunan site haritaları raporunu tamamen kullanımdan kaldıracak. Böylece Google yeni arama konsoluna eklediği site haritaları raporu, eski arama konsolu raporun işlevselliğinin çoğuna sahip olacaktır. Google Arama Konsolu ekibin hedefi; “zamanla bilginin geri kalanını – özellikle görüntüler ve videolar için – yeni arama konsolunda raporlara getirmeyi hedefine odaklanmış durumda. Ayrıca, site haritası dosyalarına gönderilen URL’leri izlemek için, Dizin Kapsamı raporunda site haritası dosyalarınızı kullanarak seçebilir ve filtreleme yapabileceksiniz. Bu durum, ilgilendiğiniz URL’lere odaklanmayı kolaylaştıracaktır.

Google olarak almak için URL inceleme aracını kullanma
Yeni URL inceleme aracı, web sitenizdeki URL’leri kontrol etmek ve incelemek için birçok yol sunar. Hem mevcut endekslemeye hem de yakın zamanda değiştirdiğiniz URL’lerin canlı kontrolüne bir bakış sağlar. Bu arada, bu araç, HTTP başlıkları, sayfa kaynağı, JavaScript konsol günlüğü ve sayfanın ekran görüntüsü gibi URL’ler hakkında daha fazla bilgi size sunacaktır. Oradan, arama sonuçlarımıza olabildiğince çabuk eklemelerini veya güncellemelerini sağlamak için yeniden işleme için sayfaları da gönderebilirsiniz.

 

Google Yeni Arama Konsolu Kullanıcı yönetimi Artık Ayarlar Menüsünde

Google yeni search console aracında kullanıcı yönetimi arayüzünde önemli değişiklikler yaptı, Örneğin; yeni Arama Konsolunun “Ayarlar” menüsüyle birleştirerek araçtaki kafa karışıklığı oluşturan angaryayı önemli ölçüde azalttı. Bu değişiklik, eski Arama Konsolundaki kullanıcı yönetimi özelliklerinin yerini alacak.

Her dikey için ayrı raporlar için yapısal veri paneli
Google arama konsolu ekibi sitelerin için Zengin Snippet Sonuçları uygulanmasına yardımcı olmak için, geçen yıl yeni Arama Konsoluna birkaç rapor ekledi. Bunlar arasında İşler, Yemek Tarifleri, Olaylar ve Soru-Cevap. Google arama konsolu ekibi yeni Arama Konsolunda bunun gibi raporlar eklemeye devam edecek. Google, bir sayfada Yapısal Verileri ayrıştırırken bir söz dizimi hatasıyla karşılaştığında, kritik bir şeyi kaçırmadığımızdan emin olmak için toplu olarak da bildirilir.

Google arama konsolu ekibinin yaptığı açıklamaya göre, “Zengin Snippet Sonuçlar özellikleriyle desteklenmeyen diğer Yapılandırılmış Veri türleri artık Arama Konsolunda rapor edilmeyecek. Bunun kritik olmayan sorunların dikkatini dağıtacağını ve Arama’da görünebilecek sorunları çözmeye odaklanmamıza yardımcı olmasını istiyor.”

 

Arama Konsolunda Hangi Özellikler Kalmaya Devam Edecek?

Arama Konsolunda bazı eski özelliklerin bırakılması: Google arama konsolu ekibi, “web yöneticiler için kritik öneme sahip olduğunu düşündüğü özelliklere odaklanarak, Arama Konsolu’ndaki bazı özellikleri bırakmak için zor bir karar vermemiz gerekti”. açıklamasında bulundu.

HTML önerileri – Kısa ve çoğaltılmış başlıklar bulmak, site sahipleri için yararlı olabilir, ancak Google’ın algoritmaları, yıllar boyunca başlıkları göstermek ve geliştirmek konusunda daha iyi hale gelmiştir. Google arama konsolu ekibi, bunun sitelerin araştırması için yararlı bir şey olduğuna hala inanıyor, aynı zamanda başlık ve açıklamalar çıkarmak için web sitemizi taramamıza yardımcı olacak iyi araçlar var.

 

Özellik Kümeleri – bazı site sahipleri tarafından sevilirken, az sayıda kullanıcı bu özelliği kullanmaya devam etmek ister. Google arama konsolu ekibi, “bununla birlikte, kullanıcıların web sitelerinin daha kapsamlı bir görünümüne ihtiyaç duyduklarını öğrendik ve yakında bir etki alanı üzerinde (şema türü ve alt alanlardan bağımsız olarak) bir arama konsolu hesabını yönetme seçeneğini ekleyeceğiz” dedi.

Sizde Google Ekibine Önerilerde Bulunabilirsiniz

Bu değişikliklerden bazılarını etkileyebilirsiniz. Örneğin karmaşık ve  somut olmayan veya kullanım durumunuz için ideal olan farklı fikirleriniz varsa, görüşlerinizi doğrudan eski Arama Konsolunda (sağ üst’te “Yardım” butonu > Visit Help Forum) İngilizce olarak veya Google webmaster yardım forumu üzerinden ayrıntılı olarak Google ekibine bildirebilirsiniz. Resim ile ekran görüntüleri’de bildirebilirsiniz. 

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*