Home » Google » Google Analytics for Firebase Nedir, Ne İşe Yarar?
Google Analytics for Firebase Ne İşe Yarar?

Google Analytics for Firebase Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Analytics for Firebase Nasıl Bir Şeydir?

Google Analytics for Firebase nedir ve ne işe yarar? Google Analytics for Firebase uygulamasını zihninizde canlandırarak daha iyi anlamak için şöyle tarif edeyim; Anahtar teslimi bir kiralık ofis alanı hayal edin. Alanı kiraladığınızda, altyapı zaten kurulur: kamu hizmetleri, iş istasyonları, telefonlar, WiFi, güvenlik sistemi ve resepsiyonist. Bir sorun olduğunda, kendi BT (Bilgisayar Tomografi) destek ekibinize ihtiyaç duymazsınız – kira sözleşmesine dahil edilmiştir. Tüm ekstralar uzakta bir telefon görüşmesi. Ve büyümek gerektiğinde, daha fazla ofis mevcut. 

Google Analytics for Firebase Ne İşe Yarar?

Google Analytics for Firebase Nedir, Ne İşe Yarar

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

İnternet Sitesi Kurma Rehberi

Şimdi bir şirket yerine bir uygulama hayal edin. Ve bir ofis yerine, bir dizi başka özellikle birlikte sunucular, veritabanları ve yerleşik barındırma içeren bulut tabanlı bir platformdur. Genellikle bir uygulamayı mümkün kılmak için gereken tüm arka uç programlamaları, Google’ın Firebase’in bir hizmet olarak geri gönderme “Banked As A Service”(BaaS) yapmayı vaat ettiği şeyle ilgilenir. İşte uygulama geliştiricilerin Google Firebase’i sevmesinin nedeni budur.

 

Google Firebase Ücretli mi?

 

Google Analytics for Firebase uygulaması bir Google resmi ürünüdür. Google Analytics for Firebase uygulaması “Spark”, “Flame” ve “Blaze” isimleri ile olmakla 3 plandan oluşmaktadır. Google Analytics for Firebase’in “Spark” (deneme) planı ücretsiz iken, “Firebase Flame planı, aylık $25 dolar ve Firebase Blaze planı ise “istediğin kadar ödeme” yapma seçeneği ile (bulut hosting sunucu gibi) kullandığınız kadar ödeme seçeneği sunar.

 

Google Analytics for Firebase Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Analytics for Firebase nedir ve ne işe yarar? Google resmi yardım forum’unda, Google Analytics for Firebase uygulamasını şöyle açıklar: “Entegre uygulama geliştirme platformu olan Firebase ile birlikte çalışan en yeni Google Analytics uygulama raporlarının kullanıma sunulmasının ardından, bazı materyallerimizde “Google Analytics for Firebase” terimini görebilirsiniz. “Google Analytics for Firebase“, Firebase konsolunda ve Google’ın, Firebase aracılığıyla birbirine bağlanan diğer uygulama merkezli ürünlerinde görülen en yeni Google Analytics uygulama raporlarını ifade eder. Google Analytics’teki yeni uygulama raporlarını kullanıyorsanız Google Analytics’te gördüğünüz raporlar, Firebase konsolunda gördüğünüz raporlarla aynıdır. Böylece, Google Analytics veya Firebase konsolu kullanmaları fark etmeksizin kuruluşunuzdaki herkes, uygulamanızdaki aynı veriler ve raporlar ile çalışabilir.

Bu raporlar, mobil uygulamalar için uygulama içi davranış ve pazarlamayla ilgili kapsamlı analizler sağlar. Kullanıcıların uygulamanızla ve uygulamanızın pazarlama performansı ile nasıl etkileşimde bulunduğuyla ilgili analizler alırsınız. Raporlar ayrıca, analizlerinizin üzerinde hemen işlem yapabilmeniz için kitle listeleri oluşturarak üçüncü taraf ağlarla bağlantı kurmanızı sağlar.

Google Analytics veya Firebase konsolunda uygulama raporlarını görmek için uygulamanızdaki Firebase SDK’sını kullanmanız gerekir. Google Firebase SDK’sı, ek kod yazmanız gerekmeden temel uygulama kullanım verilerini sizin için otomatik olarak toplar. Böylece uygulamanızın açılma sayısı, uygulama içi satın alma işlemi sıklığı ve belirli bir dönemdeki aktif kullanıcı sayısı gibi temel etkileşim bilgilerini edinebilirsiniz. Kullanıcılarınızın demografik özelliklerini ve ilgi alanlarını da görebilirsiniz”. Kaynak: support.google.com

 

Banked As A Service (BaaS) TEMELLERİ

Bir mobil veya web uygulamasını güçlendirmek için gereken birkaç adım ve kaynak vardır; sunucu sağlama, veritabanı tasarımı ve yönetimi ve bu verileri almak için RESTful API’ler. Bu adımları kolaylaştırmak için daha fazla geliştirici, Google’ın Firebase gibi bir BaaS’ya arka uç geliştirmeyi dış kaynak olarak kullanıyor. Bu sadece gelişmeyi hızlandırmakla kalmaz, plakalarından günlük olarak izlenmesi çok zaman alır ve gelecekteki ölçeklenebilirlik ve başarı için bir uygulama oluşturabilecek özellikler sunar.

Upwork’ta çalışan bir arka uç geliştiricisi olan Ilya Obshadko Google Firebase’i tarif ederken şöyle özetler; “Mobil geliştirme projeniz için sıfırdan oluşturmadan veya bağımsız bir şekilde bir araya getirmeden temel, hepsi bir arada bir altyapıya ihtiyacınız varsa Google Firebase çok kullanışlı bir seçimdir. SaaS bileşenleri. Android uygulamaları için, özellikle projenin ilk aşamalarında, genellikle doğal bir seçimdir. ”

Firebase, Google tarafından 2014 yılında satın alınan bir mobil ve web uygulaması geliştirme platformudur. Platform, geliştiricilerin web, iOS, Android ve Flutter uygulamaları veya Unity oyunları için arka uçları hızla geri almasına yardımcı olur.

• Sunucu yönetimi

• Gerçek zamanlı veritabanı tasarımı ve dosya depolama
• API’ler
• Talep arttıkça ölçeklendirme ve yük dengeleme
• Hosting ve bulut depolama

SONUÇ:

Bunlardan birkaçı daha ayrıntılı olarak açıklamaya değer. Gerçek zamanlı veritabanı ve API, Google Firebase’in birincil ürün teklifleriydi ve hala bu kadar harika kılan şeyin özü. Web soketleri, gerçek zamanlı kılan iletişim protokolleri, uygulamalar ve veritabanları arasında etkileşimli iletişimi mümkün kılması sayesinde gerçek zamanlı yetenekleri keşfetmek mümkündür (ve uygulanması kolaydır). Ölçeklendirme ve yük dengeleme de büyük bir avantajdır. Çünkü müdahale etmenize gerek kalmadan gerçekleştirilirler.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

İnternet Sitesi Kurma Rehberi

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*