Google AMP Hikayeler

Google AMP Hikayeler Test Etmeye Başladığını Duyurdu

Araştırmacı & Yazar Zamulmekan Binici
Araştırmacı & Yazar Zamulmekan Binici

13. Şubat 2018 Tarih itibariyle Google AMP Stories (hikayeler), mobil kullanıcıların hizmetine sunduğunu bildirdi. Sadece Google AMP programına katılan web siteleri google AMP hikayeleri oluşturabilecek. Google AMP stories yayına soktuğu bu  yazılım programı, “Snapchat hikayeler” ve “Instagram hikayeler” benzeri bir yazılım programı.

 

 

 

Dünyanın En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

Domain (Alan Adı) Transferi Nasıl Yapılır?

Kaliteli Ve Profesyonel Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

 

Google AMP Stories (Hikayeler) Nedir?

Google AMP Hikayeler Test Etmeye Başladığını Duyurdu
Google AMP Hikayeler Test Etmeye Başladığını Duyurdu!

Google AMP açılımı ve anlamı nedir? AMP açılımı, İngilizce olan “Accelerated Mobile Pages” cümlesinin baş harflerin kısaltılmış adıdır. “Accelerated Mobile Pages” cümlesinin Türkçe çevirisi ise, “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” şeklindedir.  Google stories kelimenin Türkçe karşılığı ise, “hikayeler/öyküler” şeklindedir. 

Google AMP hikayeler formatı, internet üzerinde tüm ziyaretçilerin hizmetine tam kapasite ile sunulduğunda, mobil üzerinden bir anahtar kelime ile bir kişi veya bir konu aratıldığında, AMP hikayeler yazılım programı sayesinde hikaye ve konu içerikleri barındıran siteler, en hızlı bir biçimde görüntülenmiş olacaktır.  Arama motoru devi google, aynı zamanda bir diğer gayesi bu yazılımı programı sayesinde, google AMP hikayeler programına müdahil olan internet sitelerin akılı cep telefonları üzerinden daha hızlı bir biçimde sayfa indekslemesi sağlamış olacaktır.

Google AMP hikayeleri ve google AMP adlarıyla bilinen yazılım uygulamasının içerikleri, Google çalışanları  ve AMP yayıncıların ortak girişim iş birliği ile üretildiği bildirildi. Google, AMP Stories görsel zenginlik açıdan akıllı cep telefonların kullanıcıları odaklı, favori içerik türüne dönüşen hikayeleri en hızlı bir biçimde sayfa indeksi sunmaktır.

Dünyanın En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

Domain (Alan Adı) Transferi Nasıl Yapılır?

Kaliteli Ve Profesyonel Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Neden Google AMP Hikayeler Yazılım Programı Yapma Gereği Duydu?

 

Google resmi blog‘u üzerinden  ilk olarak 7. Ekim 2015 Tarihinde  AMP hikayeleri  projesi üzerinde çalışma yaptıklarını duyurmuştu.

Google resmi blog’unda AMP stories çalışma projesi hakkında özetle şöyle açıklıyordu; “Üzerinde çalışılan Proje, tamamen mevcut web teknolojilerinden oluşturulmuş yeni bir açık çerçeve olan AMP HTML’e dayanmaktadır. Halihazırda Web sitelerinin mobil akıllı telefonlar üzerinden çok yavaş web sayfaları oluşturmasına olanak tanır. Daha hızlı mobil akıllı telefonlar üzerinden web neye benzeyebileceğini anlamanız için AMP hikayeler üzerinde bu demo’yu geliştirdik. AMP stories mobil webin performansını önemli ölçüde artırmayı amaçlıyor. Video, animasyon ve grafik gibi zengin içerikli web sayfalarının akıllı reklamlarla birlikte çalışmasını ve anında yüklenmesini istiyoruz”, denilmişti.

Mobil internet kullanıcıların mevcut durumdaki mobil akıllı telefonlar üzerinden web sayfaların indeks (sayfa açılma) süreleri sabırları zorladığı yönündeki google’a istek ve eleştirileri ve daha hızlı internet sayfaların indeks talepleri üzerinde AMP stories projesi üzerinde çalışma kararı alındığı bildirildi. Öyle ki bir araştırmaya raporuna göre müşterilerin mobil akıllı cihazlar üzerinden % 47’si ortalama sayfa erişim sitesinin 3 saniye sürdüğünü, 2 saniye veya daha kısa olması ve %40’ı ise web sayfaların açılma süresi 3 saniyeden daha fazla sürmesi halinde web sayfalarını terk etikleri tespit edilmiştir.   

Google’ın yanıtı: Onlara ve markalara yardımcı olan AMP, kullanıcının görmek istediği müşteri deneyimini sunar.

Peki, bir örnek ile Google AMP Hikayeleri Neye benziyor?
Facebook veya Instagram üzerinde zaman harcıyorsanız, Öyküler özelliğini büyük olasılıkla tanıyorsunuzdur.

Google 12 Şubat 2018 Tarihinde, AMP Konferansında ilan edilen yeni bir fonksiyon olan Google AMP Stories’i sunarak popüler programı aşağıdaki video ile tanıttı.

Dünyanın En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

Domain (Alan Adı) Transferi Nasıl Yapılır?

Kaliteli Ve Profesyonel Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Yeni format atmadan önceki bilinen geleneksel AMP yazılımı web sitelerin sayfaları çok ağır olsa da, yeni format, kullanıcıyı hikaye deneyimine götürmek için resimlere, videolara ve animasyona dayanır.

Web yayıncılar için AMP hikayeler şunları yapmanıza izin verir;

1 – En az teknik bilgiye sahip, karmaşık, görsel hikayeleri anlatımı sağlıyor.

2 – Hikaye anlatımı ve esnek tasarım sayesinde okurların kapsamlı bir deneyim oluşturmasını sağlar.
3 – Beğendiğiniz hikayelerinizi internet siteler ve uygulamalar arasında sosyal medya hesabınızda paylaşmanızı ve değişiklik yapmanızı sağlar.
4 – Yeni AMP stories’a atılan format sayesinde mobil akıllı telefonlarda ve masaüstü cihazlara erişim sağlar.
5 – AMP hikayeler uygulaması kullanmak isteyen tüm kullanıcılara tamamen ücretsiz bu keyfi sağlıyor.
6 – En az teknik bilgiye sahip, karmaşık, görsel hikayelerin anlatımı,
7 – Kullanıcıların dikkatini görselleri daha kolay yakalamasını ve bunları kolay erişilebilir bir ara birimle etkileşimde kalmaya devam etmenizi sağlar.

Web yayıncılar için AMP hikayeler Konusunda örnek bir animasyon.
Web yayıncılar için AMP hikayeler Konusunda örnek bir animasyon.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir