Home » Makaleler » Forum Sitesi Nasıl Kurulur?
Forum sitesi nasıl Kurulur?

Forum Sitesi Nasıl Kurulur?

Forum Sitesi Açma Adım Adım Eğitim Rehberi

Araştırmacı & Yazar Zamulmekan Binici

Araştırmacı & Yazar Zamulmekan Binici

Forum sitesi nasıl kurulur? Bu ücretsiz eğitim rehberi ile hiç olmadığı kadar kolay yöntemlerle, forum sitesi açabileceksiniz. Forum sitesi kurmak için gerekenler. Burada forum sitesi açma, kurma ve yayınlama adım adım tarifi ile Dünyanın en basit forum sitesi kurma yöntemini öğreneceğinizden emin olabilirsiniz. Bir forum sitesi açmak istiyorsun ve forum sitesi yapma konusunda hiç bir bilginiz yok ise, profesyonel bir forum sitesi kurmaya başlamak için hazır mısınız?

 

Bir Forum Sitesi Açmak İçin Neleri Bilmeniz Gerekmez

Forum sitesi açma rehberi

Bir Forum sitesi nasıl kurulur? İşte Ayrıntılar…

Burada forum sitesi kurmak için kodlama ve forum yazılım dilleri bilmeniz gerekmez. Ayrıca burada forum sitesi kurmak için bir web tasarımcı da olmanız gerekmez.

 

Bu forum sitesi kurma ücretsiz rehber sayesinde bir kaç dakika sonra, kaliteli ve profesyonel görünümlü bir forum sitesi kurmuş olacaksınız. Bu rehber eşliğinde forum sitesi yapmak o kadar kolay ki, Dünyanın en kolay yöntemler, hazır yazılım ve uygulamalar sayesinde bir kaç dakika sonra forum sitesi açacak ve hatta siz bile profesyonel bir forum sitesi sahibi olduğunuza şaşıracaksınız.

 

Forum Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Bir forum sitesi nelerden oluşur ve forum sitesi kurmak için gerekenler nedir? Bir forum sitesi açmak ve yayınlamak için hiç kuşkusuz ilk adım olarak  bir web hosting firması sunucusuna ihtiyaç vardır. Zira sitelerin kategori ayrıntısı bir yana bırakacak olursak, İnternet’te gördüğümüz her şey, bir sitenin URL sayfasıdır. Her bir sitenin var olabilmesi için bir domain (alan adı) tescili yapmak olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Bir sitenin internet üzerinden online yayınlanabilmesi için mutlaka bir web hosting sunucu hizmeti gereklidir. Böylece bir forum sitesi açmak ve yayınlamak için bir web hosting firmasında domain (alan adı) kaydı yapmak ve web hosting firması hizmetine ihtiyaç olduğu kuşku götürmez bir gerekliliktir. Web hosting hizmeti ücretlidir. Web hosting hizmeti istisnasız tüm dünyada kiralama şekli ile satın alınır. Hosting fiyatları ödeme şekli ise peşin olmak üzere, bir aylık, bir yıllık, iki yıllık, üç yıllık vb. ödeme seçenekleri sunulur. Web hosting fiyatları ise, aylık $2,00 ile $15 dolar arası değişen fiyatlar ile karşılaşmak mümkündür. Ayrıca bazı hosting firmaları, hosting hizmetinden ayrı olmak üzere yıllık domain ücreti talep ederken, nadir de olsa bazı hosting firmaları ise, domain ücreti talep etmezler.

Ayrıca, web hosting nedir, domain nedir ve hosting sunucu hizmet tedariki konusunda yeterli bilgi sahibi değil-iseniz? “web hosting nedir” başlıklı sayfamızda aydınlatıcı bir makale var, incelemenizi öneriyorum. Gelelim Forum sitesi açmak için web hosting sunucu plan özellikleri, kalite ve önemine…

Forum Sitesi Açmak İçin Web Hosting Seçimi ve Önemi

Web hosting

Web Hosting Tavsiyesi

Forum sitesi açmak için isabetli bir web hosting firmasını bulmak çok önemlidir. Zira internet ortamında binlerce hosting firmaları var. Ancak tüm hosting firmaların sunucularda kullandıkları yazılım, donanımlar ve uygulamalar aynı kalitede değil. Ayrıca internet ortamında ücretsiz hosting adı altında “subdomain” (alt alan adı) sunan hosting siteleri de bulmak mümkün. Zira subdomain adı altında bir forum sitesi açtığınız taktirde, o forum siteniz üzerinde tam bir tasarrufta bulunamazsınız ve yıllarca sarf edeceğiniz emek heba olur, unutmayın!  Ayrıca oldukça dar kapsamlı yönetim paneli nedeniyle yapmak istedikleriniz yapamıyorsunuz. Bu nedenle ilerde reklam gelirlerinden para bile kazanabileceğiniz bir forum sitesi açmak için kaliteli hizmet anlayışı benimseyen en iyi hosting hizmeti ve en gelişmiş uygulamaları sağlayan bir hosting firmasından hosting hizmeti satın almak hafife alınmayacak kadar önemlidir.  Ayrıca bir forum sitesi açmak için web hosting hizmeti öyle çok büyük paralarla değil, gözünüz korkmasın. Web hosting hizmetin bir aylık maliyeti, bir fincan kahve fiyatı civarında olduğunu söylemek mümkün. Sitemizin ziyaretçileri için araştırıp bulduğumuz dünyanın en iyi web hosting firmaları tavsiye ediyoruz. Sitemizin “En İyi Hosting Firmaları” başlıklı sayfasında listeledik!

Dünyanın “en iyi hosting firmaları” başlıklı sayfamızda LİDER olmaya layık görülen www.tmdhosting.com sunucu hizmeti %65 indirimli almak için BURAYA TIKLA. Ayrıca aşağıdaki eğitim video eşliğinde %5 daha (toplamda %70) indirimli kupon kodunuz;    sitekurmak      kullanmayı unutmayınız!

Forum sitesi açmak ve İnternet’te yayınlamak için yukarıdaki eğitim videosunun 17’nci dakikası 20’nci saniyesinde bahsedilen forum butonuna tıkla, çok sayıda forum uygulama seçeneği size sunulduğunu göreceksiniz. Forum sitenin İnternet’te yayınlamak için hemen hemen tüm uygulamaların kurulum şekli aynı olduğunu söylemek mümkündür. Yukarıdaki eğitim videosunun 17’nci dakikası 20’nci saniyesinde forum butonuna tıkladığınızda yaklaşık 14 adet forum uygulama seçeneği size sunuluyor. Ancak bu uygulamalar arasında Türkçe dil desteği sunan da var ve Türkçe dil desteği sunmayan uygulamaların var olduğunu unutmamak gerek. Forum script’i (uygulama) kurulum esnasında Türkçe destek sağlayan 3 adet uygulama var. Bu forum uygulamaların adı;

1- SMF

2- My Little Forum

3- MyBB

forum uygulamalarıdır.

Her ne kadar geride kalan diğer 11 forum uygulama kurulum esnasında Türkçe dil desteği sağlamıyor gibi görünse de, aslında bazı forum sitesi kurulumu yaptıktan sonra ilgili uygulamada bazı dil kodları değiştirerek, Türkçeleştirmek mümkündür. Ancak bu durum, (geride kalan 11) tüm uygulama için dil kodları değiştirmek mümkün olamıyor! Ayrıca hangi uygulamayı seçerseniz seçin, forum sitesi yayınlamak için tüm uygulamaların kurulum şekli aynıdır.

Örneğin; PHPbb uygulaması kurulum esnasında Türkçe dil seçeneği olmadığı halde, PHPbb forum uygulaması kurulumu tamamlandıktan sonra dil kodları değiştirerek tamamen Türkçe olan bir forum sitesi yapmak imkanlar dahilindedir.

Forum sitesi yayınlamak için hangi uygulamayı kurayım diye sorarsanız, aslında hepsi harika forum uygulamalarıdır. Ancak yinede “MyBB” uygulaması, kullanım özellikleri ve kullanıcı dostu bakımından önerebilirim.

MyBB Forum Uygulaması Kurulum Tarifi 

Yukarıdaki eğitim videosunun 17’nci dakikası 20’nci saniyesinde “Forums” butonuna tıkla “MyBB” butonuna tıkla “İnstall” butonuna tıkla ve ekranda karşınıza çıkan kutulara aşağıdaki şekilde düzenleme yapacaksınız. Forum sitesi kurmak ve internet’te yayınlanması için aşağıdaki adımları atmak çocuk oyuncağı kadar kolayınıza geleceğinden emin olabilirsiniz. Ve en sonunda tek bir tıklama ile forum sitesi kurmuş ve yayınlamış olacaksınız

Choose Protocol (karşısındaki kutuya) : http:// veya http://www. (şeklinde ayarlayın.

Choose Domain (karşısındaki kutu)  : Eğer hesabınızda birden fazla domain adınız var ise, kurulum yapmak istediğiniz domain (alan adı) ayarlayın.

In Directory (karşısındaki kutu) : Boş bırakılacak (yani mybb siliniz)!

Site Name (karşısındaki kutuya) : Forum sitesi başlığı yazınız (En fazla 70 karakter).

Board Name (karşısındaki kutuya): Furum domain adı. (Forum domain adı önerilir.

Board Email (karşısındaki kutuya) : Forum yöneticisi üyelerle iletişim için bir e-posta adresi.

Admin Username (karşısındaki kutuya) : Forum yöneticisi, yönetim paneline giriş için bir kullanıcı adı.

Admin Password (karşısındaki kutuya) :  Panel yöneticisi girişi için bir şifre (çok güçlü bir şifre önerilir).

Admin Email (karşısındaki kutuya) : Forum yöneci e-mail adresi

Select Language (karşısındaki kutuya) :  “English” üzerine tıkla ve Turkish ayarla (Forum yayınlama dili belirliyorsunuz)

+ Advanced Options üzerine tıkla ve “Auto Upgrade” ve ” Disable Update Notifications Emails” karşısındaki kutulara tik (  ) yapınız.

Email installation details to (karşısındaki kutuya):  Furum uygulaması kurulum ayrıntılarını görmek isterseniz, bir e-mail adresi giriniz.

Ve Forum sitenizi internet’te yayınlanması için (aşağıdaki mavi) “İNSTALL” butonuna tıkla. Böylece bir kaç saniye sonra tek bir tıklama ile Forum sitesi kurmuş ve İnternet’te yayınlanmış olacaksınız. Bu ücretsiz eğitim rehberi eşliğinde forum sitesi kurmak bu kadar basit!

TEBRİKLER! Forum sitenizi açmış ve internet’te yayınlaması için kurmuş oldunuz. Forum sitenizin iskeleti internet’te görebilmeniz için URL ( http://www.SitenizinAdi.com ) adresi veya domain (SitenizinAdi.com) adı (arama motoruna değil!) internet tarayıcısına ( https://www.google.com yazılan yere) girip aratırdığınızda, forum sitenizi yayınlanmış olduğunu göreceksiniz. Forum siteniz hayırlı ve uğurlu olsun…

Arkadaşlar! Eğer forum siteniz internet’te görünmüyorsa şayet, telaş yok, panik yok! Çünkü bazen çok nadir de olsa, internet elektronik sistemin azizliği olabilmekte ve çözümü çok kolay. Hesap onayı ve problemin çözümü  için hemen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz!  Türkçe destek ile size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

 

 

 

 

 

Şimdi gelelim forum sitenizin yönetim panelindeki, ziyaretçi ve foruma üye olan üyelerin forumu kullanma izinleri belirlemesine. Aşağıdaki eğitim video eşliğinde forum kullanım izinleri rahatlıkla ve keyifle yapabileceksiniz.

MyBB Forum Logosu Nasıl Değiştirilir?

Mybb logosunu kaldırıp kendinize ait bir logo forum sitenize yüklemek isterseniz şayet, aşağıdaki eğitim video eşliğinde yapabileceksiniz. Ancak aşağıdaki eğitim videosunda gösterildiği gibi bir logo forum sitesine yüklemek için öncelikle bir logonuz olmalı ve bilgisayarınıza yüklemeli, daha sonra bir sayfaya logonuzu yüklemeli, logonuzun bulunduğu ilgili sayfaya girip logonuzun üzerine tıkla, internet tarayıcınızdaki URL (link) adresini kopyalayın ve videoda gösterildiği kutuya yapıştırarak devam etmeyi unutmayın!

Forum siteniz hayırlı ve uğurlu olsun.