Home » Makaleler » E Posta (Webmail) CC Ve BCC Nedir?
Webmail CC Ve BCC Nedir?

E Posta (Webmail) CC Ve BCC Nedir?

Çoklu E-Posta Gönderirken CC ve BCC Arasındaki Fark Nedir?

Makale Yazarı: Chris Hoffman

E-posta gönderirken CC ve BCC alanları benzer şekilde çalışır. E-poste’da CC “karbon kopya” anlamına gelirken, BCC “gizli karbon kopyası” anlamına taşır. E-posta icat edildiğinde bu terimler hemen anlaşılabilir olsa da, bugün eskimiş durumdalar.

Tekil veya tek seferde çoklu E-mail masajları gönderirken, CC ve BCC konusunda uzman, katılımcı Chris Hoffman açıklık getiriyor. CC ve BCC, bir e-postanın kopyalarını ek kişilere göndermenin iki yoludur. Ancak, bir e-postanın kopyalarını kime, (TO) alanında birden fazla adres belirterek ek kişilere de gönderebilirsiniz.

Webmail CC Ve BCC Nedir?

E Posta (Webmail) CC Ve BCC Nedir?

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

 

E-Posta’da CC (Karbon Kopya) Açıklaması

CC’nin kısaltması “karbon kopya” dan geliyor. İki kağıt parçası arasına bir kağıt parçası yerleştirerek, ilk kağıt parçasının üzerindeki baskı, mürekkebi karbon kağıdından ikinci kağıdın üzerine itecektir, belgenin ek bir kopyası. Fiziksel bir karbon kopyası gibi, bir CC de başkalarına bir e-postanın ek kopyalarını göndermenin bir yoludur. Bazı insanlar CC’ye, bir CC’nin gerçekte ne olduğunu daha iyi tanımlayan “nezaket kopyası” olarak da adlandırmaktadır. CC, genellikle “e-postada ben CC’yi seçmiştim” gibi bir fiil olarak kullanılır.

CC vs BCC

Çoklu E-Posta Gönderirken CC ve BCC Arasındaki Fark

E-mail Gönderirken CC Ve BCC Nedir?

Kişileri bir e-postada CC olarak işaretlediğinizde, CC listesi diğer tüm alıcılar tarafından görülebilir. Örneğin, bob@example.com ve jake@example.com adreslerini bir e-postaya gönderirseniz, Bob ve Jake de e-postayı da aldığını bileceklerdir.

BCC, “kör karbon kopyası” anlamına gelir. CC’den farklı olarak, göndericiden hiç kimse BCC alıcılarının listesini göremez. Örneğin, BCC listesinde bob@example.com ve jake@example.com varsa, Bob’un ya da Jake’in e-postanın diğer tarafından alındığını bilmeyeceğini unutmayın.

BCC listesindeki bir kişi, CC listesi ve e-postanın içeriği de dahil olmak üzere diğer her şeyi görebilir. Ancak, BCC listesi gizlidir – gönderen dışında kimse bu listeyi göremez. Bir kişi BCC listesindeyse, yalnızca kendi e-postalarını BCC listesinde görürler.

Kime (TO) ve CC
Kime (TO), yani alıcı ve CC alanları benzer şekilde çalışır. Kime alanında dört e-posta adresi koyarsanız veya Kime alanına ve üçü CC alanına bir e-posta adresi koyarsanız, dört kişinin tümü de aynı e-postayı alır. Ayrıca, Kime ve Bilgi İşlem alanlarındaki diğer tüm alıcıların e-posta adresini görebilirler.

E-posta görgü kuralları söz konusu olduğunda, Kime alanı genellikle e-postanızın ana alıcıları içindir. CC alanı, bilgileri için diğer ilgili taraflara bir kopyasını göndermek içindir. Bu somut bir kural değildir ve To ve CC’nin kullanımı değişir.

Örneğin: Patronunuzun şikayete yanıt olarak müşteriye e-posta göndermenizi istediğini varsayalım. Müşterinin e-posta adresini Kime alanına ve patronunuzun e-posta adresine CC alanına koydunuz. Böylece, e-postanızın bir kopyasını alacaksınız. Müşterinin patronunuzun e-posta adresini görmesini istemediyseniz, patronunuzun adresini yerine BCC alanına yerleştirmiş olursunuz.

Kime (TO) ve CC

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

 

CC ve BCC ne zaman kullanılır?

CC, şu sırada yapılabilirdır:

Bir başkasının bir e-postanın kopmasını almasını istersiniz, ancak ana alıcılardan biri değildir.
Mesajın alıcıları, mesajı gönderen başkayken tanımlanmaktadır.
BCC, şu sırada yapılabilirdır:

Bir başkasının bir e-posta almasını istersiniz, ancak e-postanın ana alıcıları bu kişiyi bir kopuşturmayı göndiş izlemeye istemezsiniz. BİRLİĞİNİZİ SUNMAKTADIR. İK kayıtları için bir kopuşturma alacaktır, ancak diğer çalışanınız bunun farkında olmayacaktır.
Bir e-postanın bir kopyası çok. Bir listeden başka bir posta listeniz vardır, bunu BCC edinin. Kimse de e-postalarıyla göremezsiniz. Bu e-posta adreslerini uzun bir CC’nin e-posta listesinde görebiliyorsunuz. Kendi e-posta adresinizde Kime’yi koyabilir ve herkesin e-posta adresinin gizlenmesi BCC’nin diğer tüm adresleridedir.

BCC, Cevaplar ve E-posta

BCC, Cevaplar ve E-posta Konuları

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

BCC, Cevaplar ve E-posta Konuları

E-posta konuları söz konusu olduğunda BCC’nin CC gibi işlev görmediğini unutmayın. Örneğin, bob@ornek.com ve BCC jake@ornek.com adresine bir e-posta gönderirseniz, Jake gönderdiğiniz orijinal e-postayı alır. Ancak, Bob yanıt verirse, Jake Bob’un cevabının bir kopyasını almayacaktır. Bob’un e-posta programı, Jake’in e-postayı aldığını göremiyor. Bu yüzden ona yanıtın bir kopyasını göndermiyor.

Tabii ki, gelecekteki e-postalarda BCC Jake’e devam edebilir veya cevabın bir kopyasını iletebilirsiniz. Ayrıca, Bob’un Jake’in E-posta alanından gelen e-postasını silebilmesi ve onun yerine Jake’i çektiyse doğrudan size yanıt vermesi de mümkündür. Ancak, siz onları CC ile gönderirseniz, bir e-posta iletisindeki tüm yanıtları alma olasılığı daha yüksektir. BCC’leri kullanıyorsanız, onları döngüde tutmak zorundasınız.

Pratikte, birçoğu görgü kurallarına e-posta gönderebilir ve farklı insanlar bu alanları farklı şekilde kullanacaktır. Özellikle de Kime/Alıcı (TO) ve CC alanlarına. Farklı şekilde kullanıldığını görürseniz şaşırmayın.

Webmail’de En Güncel Semboller CC “Kopya Ekle” ve BCC “Gizli Kopya Ekle”
CC ve BCC  sembollerin en güncel webmail görünümü

CC ve BCC  sembollerin yerine geçen en güncel webmail görünümü

CC ve BCC  sembollerin en güncel webmail görünümü yukarıdaki resimdeki gibi göreceksiniz! Orjinal adı CC sembolü yerine “Kopya Ekle” olarak, BCC sembolü yerine ise, “Gizli Kopya Ekle” olarak karşınıza çıkacaktır. Örnek: webmail ile tek seferde 1000 e-mail adreslerine çoklu mesaj göndermek istiyorsunuz.

1000’adet e-mail adresleri CC, yani “Kopya Ekle” kutusunda gönderdiğinizde, her bir alıcı 1000 adet portföy e-mail adresleri görecek! Ancak bu tür sorunlar ile karşılaşmak istemiyorsanız, alıcı e-postaları BCC, yani “Gizli Kopya Ekle” yöntemi ile göndermelisiniz. Böylece hiç bir mesaj alıcısı kendisine ait e-mail adresi haricinde hiç bir (diğer) alıcının e-posta adresi göremeyecek.

Çoklu e-postaları girerken her bir e-posta arasına , (virgül) ve boşlu ile ayırmayı unutmayın! Çoklu  izleyeceğiniz adımlar “Yeni İleti” tıkla > “Gizli Kopya Ekle” tıkla, “Gizli Kopya” şeklinde yeni bir kutu karşınıza çıkacak, “Gizli Kopya” önündeki kutuya elinizdeki potföy e-mail adresleri arasına virgül ve boşluk ile ayırıyorsunuz. (ÖRNEK: sdfg@gmail.com, hgtfre@hotmail.com, info@orneksite.com). 

ÖNEMLİ NOT: webmail adresleri bakımından internet sitelerin sahip olduğu tüm web hosting paketlerinde webmail (site e-posta) adreslerinde otomatik çoklu mesaj gönderme özelliği yok, unutmayın! Sitenasilkurulur.net webmaster blog’un “En İyi Hosting Firmaları” başlıklı sayfadaki hosting plan özellikleri incelemenizi öneriyorum. 

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur
, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*