DOMAİN TRANSFERİ NASIL YAPILIR?

‘ALAN ADI TRANSFERİ NASIL YAPILIR?’

Sitenizin sunucu dns değiştirmek ve domain taşımak istiyorsunuz fakat, hosting değiştirme nasıl yapılır bilmiyorsanız, bu makale tam size göre. Alan adı taşıma ve dns değiştirme nasıl yapılır? Sitenizin domain transferi veya hosting değiştirme önündeki engeller nelerdir? İşte detaylar…

 

 

 

‘DOMAİN (ALAN ADI) TRANSFERİ VE NEDENLERİ’

Domain Transferi Nasıl Yapılır?

DNS Değiştirme ve Domain Taşıma!

Hali hazırda sitenizin web hosting sunucu barındırma sağlayıcınız kaliteli bir hosting hizmeti sunmuyor, sık sık hosting barındırma kesintisi yaşıyorsunuz, hosting paketiniz çok dar kapsamlı, sitenizi geliştiremiyorsunuz, sayfa indeksleme çok yavaş, yani sayfa açılması çok kasıyor, hosting firmanızla iletişim sağlanamıyor, hosting tedarikçiniz destek ekibi probleminizi çözmüyor veya problem çözme kabiliyeti yetersiz. Yani kısacası hosting barındırma tedarikçiniz internet sitesi yayınlama ve kurma keyfinizi ızdırap haline döndürüyor. Böylece domain transferi yapmak, dnsleri değiştirmek ve hali hazırda web hosting tedarikçinizden tamamen kurtulmak istiyorunuz.  İşte domain değiştirme ve dns değiştirme tüm ayrıntılarıyla adım adım tarifi…

( Dünanın En İyi Web Hosting Şirketleri Hangisi? İşte Detaylar…)

 

DNS’LERİ DEĞİŞTİRME VE DOMAİN TRANSFERİ YAPABİLMENİN KOŞULLARI NELERDİR?

1- Domain transferi öncesi halihazırda sitenizin bağlı bulunduğu hosting firmasında, domain kaydı size ait olan (erişimi sağlayabileceğiniz) bir e-mail adresi ile kayıtlı olması şarttır!

2- Alan adı transferi yapabilmeniz için domain transferi öncesi halihazırda sitenizin bağlı bulunduğu hosting firmasında en az bir aylık domain akit süresi (hosting hizmeti şart değil) ile domaininiz aktif olmalı!

3- Domain transferi yapacağınız kaliteli bir hosting firmasına karar kılmak ve bu hosting sitesine domain transfer işlemi ile hosting hizmeti satın almalısınız! Web hosting hizmeti alırken, yeni hosting firmasına domain’inize bağlı (kayıtlı) e-postayı bildirmelisiniz!

( Dünanın En İyi Web Hosting Şirketleri Hangisi? İşte Detaylar…)

4- Eski hosting firmanız ile iletişime geçip “EPP KODU” (domain transfer transfer şifresi) temin etmelisiniz ve bu “EPP KODU” yeni hosting firmasına vermelisiniz! 

5- Yeni web hosting firmasına domain transferi yaparken ( hosting hizmeti satın aldıktan sonra) 2 adet DNS ( name server) sizin kayıtlı olan e-mail adresine göndermiş olacak.

6- Eski web hosting firmanızın “müşteri paneline” girip, yeni hosting firmanızın dns’leri (eski hosting firmanızın name serverleri silip yerine yeni hosting firmasının name serverler ekleme ve kaydetme) güncelleme yapmalısınız. Çoğu (müşterisine saygısı olan) profesyonel web hosting firmaları, “müşteri paneli” içerisinde nameserver güncelleme yapmanıza ve “epp kodu” almanıza açıktır, izne tabi değildir. Bazı amatör (profesyonel olmayan!) web hosting firmaların “müşteri paneli” içerisinde direk olarak müşterinin name server güncelleme yapmasına ve “EPP KODU” almaya izin vermez! Bu durumda, eski web hosting firmanız ile iletişime geçip ve durumu açık bir şekilde izah eden bir mesaj veya telefon ile yeni web hosting firmasına name server’leri (DNS’leri) göndermelisiniz. UNUTMAYIN! Bu name server göncelleme işlemi (eski hosting firmasının tutumuna bağlı olarak) bir dakika ile 48 saatlik bir süreçtir.

7- Whois domain surgusu yaptığınızda, yeni name serverler dünya sisteminde göründüğü andan itibaren web siteniz yeni web hosting firmasından hosting hizmeti almaya hazır olduğunu gösterir. 

8- Yeni hosting firmanız transfer işlemi (dosya taşıma işlemi) tamamlamadan da, dilerseniz halihazırdaki kurulu sitenizi kullanabilir veya yeni hosting firmanızın yönetim paneline (cpanel/kontrol panel) girip bir uygulama (wordpress, joomla vb.) ile sıfırdan site kurulumu yapabilirsiniz. 

9- Yani yeni web hosting firmanız transfer işlemi (epp kodu ile dosya taşıma işlemi) tamamlamadan web siteniz bir uygulama (wordpress, joomla vb.) ile kurulu ise, hemen İnternete yayınlanıyor olması lazım! Tabiki daha sonra transfer işlemi tamamlanması için yeni web hosting firmanız ile irtibat halinde olmayı unutmamalısız!

Domain Transferi Yapma Eğitim Videosu!

 

 

 

 

 

 

 

 

‘Alan Adı (Domain) Transferi Öncesi Bilmeniz Gereken Tavsiyeler’

Web barındırma sunucunuz web sitesi kurma keyfinizi ızdıraba dönüştürmesin!

Web barındırma sunucunuz web sitesi kurma keyfinizi ızdıraba dönüştürmesin!

İlk adım olarak yapmanız gereken sitenizin domain transferi yapacağınız bir web hosting firmasını bulmak. Ancak nasıl bir web hosting firması? Sitenizi taşıyacağınız web hosting firmasının seçimi oldukça önemlidir! Çünkü, internet ortamında binlerce web hosting siteleri var ve tekrar web sitesi barındırma keyfinizi kabusa çevirecek yanlış bir web hosting sitesi ile karşılaşmak istemezsiniz elbette!

İnternetin başına geçtiniz ve bir web hosting seçimi sonrası Alan adı transferi yaptıktan sonra karşılaşılması muhtemel tehlikeler nelerdir? “Web hosting firmaların kalite araştırma ve istatistik verileri tutan, “hosting inceleme şirketlerin” elde ettikleri sonuçlarına göre;

Domain Transferi Yapma Eğitim Videosu!

Dünanın En İyi Web Hosting Şirketleri Hangisi? İşte Detaylar…

!- Sınırlı disk alanı ve limitli aylık (trafik) veri transferi içerikli bir hosting şirketinin yazılımı ve donanımı eski, teknolojisini gelişen dünya koşullarına uygun ve zamanında yenileyemeyen, kapasitesi yetersiz bir hosting sunucu barındırma hizmeti satın aldığımızda, sayfa oluşturma son limiti ile karşılaşabilirsiniz. Web hosting sunucunuz, size sunduğu plan paket dar bir içerik olduğu için, web sitemizin içerik düzenlemesi sırasında tam bir ızdıraba dönüşür! Ayrıca sitenize yoğun bir ziyaretçi akını olduğunda, sayfa açılması çok yavaşlayacak ve ziyaretçileriniz amacına ulaşmadan (hizmet/ürün alımı yapmadan) web sitesizi terk edip, Google sıralamasında altınızda bulunan (sitenizle benzer içerikli) web sitesine yöneldiği bilinen bir gerçektir!

 

!- İnternet ortamında web hosting işinden anlayan ve hiç anlamadan “bayii hosting” adı altında veya sınırlı bir bütçe ile yeterli kalifiye teknisyen destek ekibi bulundurmayan web hosting sunucu işini yapan oldukça fazla sayıda web hosting firmaları hizmet vermektedir. Ayrıca bu web barındırma sitelerin bayi mi veya yetersiz hizmet sağlayıcısı hosting sitesi olduğunu anlayamasınız. Böylece  müşterilerin karşılaşacağı sorunlar karşısında, 7/24 çalışan ve işin ehli teknisyen kadrosu yetersiz web hosting sunucu sağlayıcınız, günlerce ve hatta haftalarca internet sitenizin askıda kalmasına (internet ziyaretçilerden mahrum kalmasına) neden olabilir! Bu ve benzer sebeplerle isabetli ve seo dostu, en iyi web hosting sunucu tedarikçisini bulana kadar, webmasterlar çok sık halihazırda mevcut hosting firmasını değiştirmek zorunda kalırlar!

 

!- Google, Yandex, Bing ve Yahoo vb. Arama botları, web sitelerin sayfasını indekslerken, sayfanızın kasması (geç açılması) sonucunda, sayfa indeksleme zaman aşımı nedeniyle, web sayfanız “spam algılanır ve web sitenizin page rank (sayfa sıralama) değeri düşmesine neden olabilir! Google botları internet sayfaları indeksler ve ilk etapta “ROROTS.TXT” dosyasını inceler. Eğer sayfanz çok kasıyor ise, sitenizin işi vahimdir! Zira, ROBOTS.TXT (web barındırma) dosyanız içerisindeki kodları check edecek. Bu kodlar doğrultusunda hangi kodları indeksleyip indekslenmeyeceğini anlayacaktır. Netice itibariyle robots.txt Google botları, web barındırma sağlayıcınızın yazılım ve donanım kalitesi bakımından, olmazsa olmazlardandır! Googlebot’un web sunucunuzun indeksleme yapabilmesi için sunucularda bir web server dosya içeriği Google bot kelimenin geçtiği bir “user-agent” (kullanıcı arayüzü) kodlu metne ihtiyaç duyacaktır. Bu durumda hemen ilk akla gelen internet sitenize ait web hosting hizmet tedarikçinizin yazılım ve donanım kalitesi, seo bakımından oldukça kritik bir önem taşır!

Domain Transferi Yapma Eğitim Videosu!

Dünanın En İyi Web Hosting Şirketleri Hangisi? İşte Detaylar…

!- İnternet ortamında bazı web hosting siteleri, kullandıkları yazılım nedeniyle Ücretsiz temalar/Şablonlar kullanmıyor! Bu nedenle web barındırma hizmet bedeli ödedikten sonra, web sitenizin internet’te yayınlanması için web tasarımcılara binlerce TL. masraf sürprizi ile karşılaşabilirsiniz! Ortalama iyi bir web tasarım fiyatları (tema/şablon) 1000 TL ile 25.000 TL arası özelik durumuna göre değişen fiyatlar ile web tasarımcılara yaptırılır. Bu duruma, hesapta olmayan şok bir gizli ücretlendirme denebilir!

 

!- Domain taşıma, yani domain transferi öncesi seçeceğiniz web hosting paket içerisindeki ayrıntılardan biri, otomatik olarak “günlük site yedekleme” olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Aksi halde sitenize harici tema yükleme veya bir yazılım dosya yükleme sonucunda, uyumsuzluk nedeniyle çökebilir olduğunu unutmayınız. Sitenizin çökmesi sonucunda eğer hosting paketinde otomatik yedekleme yok ise, günlerce, aylarca veya yıllarca büyük uğraşlar sonucunda, tüm içeriğiniz yok olmasına neden olabilir! Oysa hosting paketi içerisinde günlük yedekleme olması halinde, bir önceki gün yedeği yükleyip, hiç bir içerik kaybınız olmadan sorunu çözmek çok kolay olacaktır.

‘Domain Taşıma ve DNS Değiştirme Öncesi Web Hosting Tavsiyesi’

Dünyanın en iyi ilk 5 web hosting şirketleri hangisi?

Dünyanın en iyi web hosting şirketleri hangisi?

Web hosting seçimi yaparken seo dostu geniş bir hosting paketi ve kalite oldukça önemlidir. Çok büyük işletme sermayesi, beyin gücü üst düzeyde “ar-ge” alt yapısı ve kalifiye yazılım mühendislerine sahip bir web hosting firmasını seçmelisiniz. En önemli sorular, hangi web hosting firması ve nasıl bir hosting barındırma sağlayıcısı? Sitemizin “En İyi Hosting Firmaları” başlıklı sayfamızda, dünyanın en iyi ilk 5 web hosting firmaları listesini göreceksiniz. Her ay yapılan Bağımsız web hosting araştırma ve inceleme istatistik verileri tutan şerketleri bir önceki ayın, Dünyanın en iyi ilk 5 web barındırma sağlayıcılarını belirlendi. Buna göre Dünyanın en iyi ilk beş hosting firmaların paket özetleri “En İyi Hosting Firmaları” başlıklı sayfamızda bulabilirsiniz. Böylece web hosting şirketlerin paket özellikleri inceleyip özgür iradenizle dilediğiniz birinde karar kılıp, domain taşıma yani, domain transferi yapabileceksiniz. Dilerseniz bu eğitim videosu eşliğinde ilk evvela domain taşıma ve daha sonra (destek yardımımız ile) dns’leri değiştirme işlemi başlatmanızı önerebilirim.

‘DNS Nasıl Değiştirilir?’

Dns değiştirme öncesi İlk iş olarak hosting hizmeti satın alma işlemi ile birlikte domain transferi yapılır. Daha sonra yeni web hosting tedarikçiniz sizin e-posta adresinize 2 adet yeni (dns 1 ve dns 2 ) dns gönderecek. Böylece eski hosting sitenizin “müşteri giriş” bilgileri ile domain hesabınıza giriyor ve eski hosting fimasına ait dnslerin yerine, yeni dnsleri (kopyala yapıştır şeklinde) giriyor ve “değişiklikleri kaydet” (güncelleme) butonu ile bir dakika içerisinde dns değiştirme işlemi tamalanıyor. Bu durumda yaklaşık 4 veya 12 saat içerisinde uluslararası  “domain sorgulama” (whois) hesabınızda yeni dns değiştirme raporu görebiliyorsunuz. Sitemizin “whois domain sorgulama” sayfamızda sitenizin domain sorgulama yaptığınızda, bir dakika içerisinde sitenizle alakalı rapor bilgileri görebilirsiniz.

 

Hangi Koşullarda domain Transferi Yapamazsınız?

 

Bir çok kişinin kendisine ait olduğunu zannetiği web sitesi, domain transferi esnasında fark ediliyor ki; O web sitesinin domain transferi ve dnsleri değiştirilemiyor! Hatta bu problemi yaşayan ciddi şirketlerin de var olduğa şahit oluyorum. Peki bu demek ve bu problem nereden kaynaklanıyor? Çoğu kişi kişisel veya firma/şirket sahipleri web sitesi açmak isterken, ben bu işten anlamam ve tabiri caizse, elimi suya sabuna sokmadan bir web tasarımcıya veya bu işten anlayan bir arkadaşa belli bir ücret karşılığında domain tescili, hosting sunucu hizmeti satın alma işlemi ve site kurma işini yaptırıyor! Sonra belli bir zaman sonra, bu kişi/kişiler, tabiri caizse, inek sağması misali, site sahibinden tatmin edici hizmet ortaya koymadan sürekli para koparmaya çalışıyor. Böylece site sahibi iş yaptırdığı bu kişi veya web tasarımcıdan kurtulmak isterken, domain tescili ve domain’e bağlı e-posta adresi size ait olmadığı için ve web sitesi/blog’u kuran kişi/kişiler rıza göstermediği takdirde domain transferi ve akabinde dns değiştirme işlemi yapamazsınız! Çünkü domain transferi yapılırken, domain’e bağlı “e-posta adresi” size ait olmadığı için domain transferi ve dns taşıma işlemi yapamazsınız. UNUTMATIN!

 

Başkasına yaptırdığınız siteniz üzerinde tam bir tasarrufta bulunabilmeniz için, ilk hosting’te müşteri giriş bilgileri (kullanıcı adı ve giriş şifresi) size verilmesi ve domain’e bağlı e-mail, size ait bir e-mail ile güncellenir ve bu koşullarda o site üzerinde tam bir tasarrufta bulunma imkanı elinize geçer. O nedenle bu ve benzeri problemlerle boğuşup yüzleşmemek için domain tescili yapılırken ilgili hosting firmasına mutlaka ve mutlaka size ait bir “e-mail adresi” ile kayıt yamayı/yaptırmayı UNUTMAYINIZ! Alan adı tescili yapılırken alan adı kimin adına kayıtlı olduğu hiç bir anlam ve önemi yok. Aksine domain tescili yaparken/yaptırırken size ait bir e-posta adresi ile kayıt yapılması halinde, siteniz üzerinde tam bir tasarrufta bulunmanız için hiç bir engel ile karşılaşmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Yani kısacası ve sözün özü, site sahipliği kanıtlamanın tek kanıtı, domain sorgusu (whois domain) yapılırken domain’in bağlı/kayıtlı e-mail adresi kime ait ise, o domain o kişiye ait olduğunun tek kanıtıdır. UNUTMAYIN!

 

SON BİR UYARI: Bir arkadaşa veya bir web tasarımcıya yaptırdığınız web siteniz var ise ve size ait olan bir e-posta adresi ile güncellemenize rıza gösterilmiyorsa, (size ait olduğunu zannetiğiniz) o web sitesini/blog’u unut gitsin! Yani, o site üzerinde daha fazla yatırım (masraf) yapmayın, emeğinize yazık olur! Size dost tavsiyesi…