ALAN ADI TRANSFERİ ADIM ADIM TARİFİ

Araştırmacı Yazar, Zamulmekan Binici
Araştırmacı Yazar, Zamulmekan Binici

Domain transferi nasıl yapılır, domain transferi kaç gün sürer? Ve alan adı transferi için gerekenler. Alan adı taşıma işlemi yaklaşık 14-21 gün sürer, ancak en az bir aylık domain hizmet süresi olması tavsiye edilir. Domain transferi yapılabilmesi için bağlı (birincil) e-mail adresi size ait olmalı. Domain transferine başlatmak için karar vermiş olduğunuz yeni hosting firmasından hosting hizmeti satın alınmalı. Yeni hosting firması size name serverleri vermeli ve eski hosting hesabı müşteir panelinde yeni name server güncellemesi yapılır. Name server güncellemesi yapıldığında, bir dakika ile 48 saat içerisinde hosting hizmeti alınabilmekte. Eski hosting firmasından EPP/Authkodu (Domain Transferi Şifresi) alınmalı. Doman transferi yapabilmek için eski hosting “müşteri paneli” ve cpanel hesabı giriş bilgileri sizde olmalı. Domain transferi yapabilmek için domain hizmeti aktif olmalı. Domain tescili yeni yaptınız ve başka bir hosting’e taşımak istiyorsanız şayet, en az 60 gün süre geçmelidir. Ancak domain transferi yapmak istediğiniz yeni hosting firmasından hosting hizmeti ile yayınlamanın önünde hiç bir süre engeli yoktur, unutmayın!

Domain transferi yapmak için gerekenler nelerdir? Domain transferi yapmak, domain’e ait tüm dosya ve klasörleri başka bir hosting firmasına taşımak ve name server değiştirmek için tüm ayrıntıları aşağıdadır. Sitenizin bağlı olduğu hosting firmasını değiştirmek için domain transferi yapmak istiyorsunuz fakat, domain transferi nasıl yapılır, domain transferi için ilk ve son adımı nedir? bilmiyorsanız, bu adım adım domain taşıma tarifi içeren makale tam size göre olduğundan emin olabilirsiniz… Alan adı transferi öncesi mutlaka bilmeniz gereken önemli hususları açıklamama izin verin lütfen.

‘ALAN ADI TRANSFERİ VE NEDENLERİ’

Domain Transferi Nasıl Yapılır?
DNS Değiştirme ve Domain Taşıma!

Hali hazırda sitenizin web hosting sunucu barındırma sağlayıcınız kaliteli bir hosting hizmeti sunmuyor, sık sık hosting barındırma kesintisi yaşıyorsunuz, hosting paketiniz çok dar kapsamlı, sitenizi geliştiremiyorsunuz, sayfa indeksleme çok yavaş, hosting firmanızda iletişim sağlanamıyor, hosting tedarikçiniz destek ekibi probleminizi çözmüyor veya problem çözme kabiliyeti yetersiz. Yani kısacası hosting barındırma tedarikçiniz internet sitesi yayınlama ve kurma keyfinizi ıstırap haline getiriyor. Böylece domain transferi yapmak ve hali hazırda web hosting tedarikçiniz den tamamen kurtulmak istiyorsunuz.

( Dünanın En İyi Web Hosting Şirketleri Hangisi? İşte Detaylar…)

 

ALAN ADI TAŞIMA İŞLEMİ İÇİN KOŞULLARI NELERDİR?

1- Domain transferi öncesi halihazırda sitenizin bağlı bulunduğu hosting firmasında, domain kaydı size ait olan bir e-mail adresi ile kayıtlı olması şarttır! Aksi halde domain transferi gerçekleşmez. UNUTMAYIN! 

2- Alan adı transferi yapabilmeniz için domain transferi öncesi halihazırda sitenizin bağlı bulunduğu hosting firmasında en az bir aylık domain akit süresi devam ediyor olmalı. Yani alan adınız askıda (Suspended) olmamalı! Ancak halihazırda web sitenizin bağlı olduğu hosting firmasında, web hosting hizmeti olması şart değil.

3- Yukarıda bahsedilen ilk 2 koşul uygun ise, Domain transferi yapmak bir web hosting firmasına karar veriniz ve yeni web hosting firmasınden hosting hizmeti satın almaya başlayabilirsin!

( Dünanın En İyi Web Hosting Şirketleri Hangisi? İşte Detaylar…)

ÖNEMLİ HATIRLATMA: İki türlü domain transfer seçeneği var olduğunu unutmayın!

A )- Dilersen domain adınız eski hosting firmasında kayıtlı kalabilir, yeni bir hosting firmasından hosting planı satın alabilirsiniz. Bu durumda yeni hosting firmasından bir hosting paketi satın aldığında, size 2 adet name server (DNS) gönderecek. Bu name serverleri eski hosting sitesinin “müşteri paneli” hesabına girip DNS ( name server güncelleme adımları takip ederek) güncelleme ile değiştireceksiniz. Böylece eski hosting sitesinde yıllık domain ücreti, yeni web hosting firmasına ise hosting hizmeti ödeyerek, web sitenizin yayınlamasını sağlayacaksınız. A seçeneği için hepsi bu kadar!

B )- İkinci seçenek ise, tam bir domain transferi ile eski hosting sitesinden tüm bağları koparmak. Web sitenizin dosya ve klasörleri yeni web hosting firmasına taşınabilmesi, web sitenize ait tüm dosya ve klasörleri komple bir domain transferi yaparak eski hosting sitesi ile tüm bağınızı kesebileceksiniz. Bu seçenek ile EPP koduna ( domain transfer şifresi) ihtiyacınız olacak ve domain (ilk) tescil yapıldığı tarihten itibaren 60 gün geride kalmış olmalıdır.  Bu seçenek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

4- Eski hosting firmanız ile iletişime geçip “EPP KODU” (domain transfer şifresi) temin etmelisiniz. Çoğu web hosting “müşteri paneli” hesapları içerisinde epp kodu tek tıklama ile anında, domain’in bağlı bulunduğu (birincil) e-mail adresine gönderir. Çoğu (müşterisine saygısı olan) profesyonel web hosting firmaları, “müşteri paneli” içerisinde name server güncelleme yapmanıza ve “epp kodu” almanıza açıktır ve izne tabi değildir. Bazı amatör (profesyonel olmayan!) web hosting firmaların “müşteri paneli” içerisinde direk olarak müşterinin name server güncelleme yapmasına ve “EPP KODU” almaya izin vermez! Bu durumda, eski web hosting firmanız ile iletişime geçip ve durumu açık bir şekilde izah eden bir mesaj veya telefon ile epp kodu istenmelidir. Böylece alan adı transferi başlatmak için temin ettiğiniz “EPP KODU” yeni hosting firmasına vermiş olacaksınız.

5- Yeni bir web hosting firmasından hosting hizmeti satın alma işlemi tamamladığınızda, 2 adet name server’leri sizin kayıtlı olan e-mail adresine göndermiş olacak.

6- Eski web hosting firmanızın “müşteri paneline” girip, yeni hosting firmanızın name server’leri (eski hosting firmanızın name serverleri silip yerine yeni hosting firmasının name serverler ekleme ve kaydetme) güncelleme yaptığınız takdirde, tüm dosya transferi başlatmadan, web sitenizi internet’te yayınlayabileceksiniz. Bu name server’lerin dünya sisteminde yaılma süresi (eski hosting firmasının tutumuna bağlı olarak) bir dakika ile (en fazla) 48 saat zaman alabilir. 

7- Whois domain surgusu yaptığınızda, yeni name serverler dünya sisteminde göründüğü andan itibaren web siteniz yeni web hosting firmasından hosting hizmeti almaya başladığını gösterir. 

Domain Transferi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Peki, alan adı transferi işlemi ne kadar sürer? Eski hosting firmasındaki tüm dosya ve klasörlerin yeni hosting sunucularına taşınma işlemi yaklaşık 2 veya 3 hafta sürebilir. İlgili hosting firmasının iş yoğunluğu durumuna bağlı olarak bir hafta içerisinde domain transferi işlemi bitiren de var. Ancak genelikle tüm hosting firmaları, domain transferi için eski hosting firmasında en az bir aylık domain akit süresi bulunmasını müşterilerinden talep ederler.

Domain Transferi Yapma Eğitim Videosu!

 

 

 

 

 

 

 

 

ALAN ADI TRANSFERİ KONUSUNDA TAVSİYELER

Web barındırma sunucunuz web sitesi kurma keyfinizi ızdıraba dönüştürmesin!
Web barındırma sunucunuz web sitesi kurma keyfinizi ızdıraba dönüştürmesin!

İlk adım olarak yapmanız gereken sitenizin domain transferi yapacağınız bir web hosting firmasını bulmak. Ancak nasıl bir web hosting firması? Sitenizi taşıyacağınız web hosting firmasının seçimi oldukça önemlidir! Çünkü, internet ortamında binlerce web hosting siteleri var ve tekrar web sitesi barındırma keyfinizi kabusa çevirecek yanlış bir web hosting sitesi ile karşılaşmak istemezsiniz elbette!

İnternetin başına geçtiniz ve bir web hosting seçimi sonrası Alan adı transferi yaptıktan sonra karşılaşılması muhtemel tehlikeler nelerdir? “Web hosting firmaların kalite araştırma ve istatistik verileri tutan, “hosting inceleme şirketlerin” elde ettikleri sonuçlarına göre;

Domain Transferi Yapma Eğitim Videosu!

Dünanın En İyi Web Hosting Şirketleri Hangisi? İşte Detaylar…

!- Sınırlı disk alanı ve limitli aylık (trafik) veri transferi içerikli bir hosting şirketinin yazılımı ve donanımı eski, teknolojisini gelişen dünya koşullarına uygun ve zamanında yenileyemeyen, kapasitesi yetersiz bir hosting sunucu barındırma hizmeti satın aldığımızda, sayfa oluşturma son limiti ile karşılaşabilirsiniz. Web hosting sunucunuz, size sunduğu plan paket dar bir içerik olduğu için, web sitemizin içerik düzenlemesi sırasında tam bir ızdıraba dönüşür! Ayrıca sitenize yoğun bir ziyaretçi akını olduğunda, sayfa açılması çok yavaşlayacak ve ziyaretçileriniz amacına ulaşmadan (hizmet/ürün alımı yapmadan) web sitesizi terk edip, Google sıralamasında altınızda bulunan (sitenizle benzer içerikli) web sitesine yöneldiği bilinen bir gerçektir!

 

!- İnternet ortamında web hosting işinden anlayan ve hiç anlamadan “bayii hosting” adı altında veya sınırlı bir bütçe ile yeterli kalifiye teknisyen destek ekibi bulundurmayan “web hosting” faaliyeti yapan oldukça fazla sayıda web hosting firmaları hizmet vermektedir. Ayrıca bu web barındırma sitelerin bayi mi veya yetersiz hizmet sağlayıcısı hosting sitesi olduğunu anlayamasınız. Böylece  müşterilerin karşılaşacağı sorunlar karşısında, 7/24 çalışan ve işin ehli teknisyen kadrosu yetersiz web hosting sunucu sağlayıcınız, günlerce ve hatta haftalarca internet sitenizin askıda kalmasına (internet ziyaretçilerden mahrum kalmasına) neden olabilir! Bu ve benzer sebeplerle isabetli ve seo dostu, en iyi web hosting sunucu tedarikçisini bulana kadar, webmasterlar çok sık halihazırda mevcut hosting firmasını değiştirmek zorunda kalırlar!

 

!- Google, Yandex, Bing ve Yahoo vb. Arama botları, web sitelerin sayfasını indekslerken, sayfanızın kasması (geç açılması) sonucunda, sayfa indeksleme zaman aşımı nedeniyle, web sayfanız “spam algılanır ve web sitenizin page rank (sayfa sıralama) değeri düşmesine neden olabilir! Google botları internet sayfaları indeksler ve ilk etapta “ROROTS.TXT” dosyasını inceler. Eğer sayfanz çok kasıyor ise, sitenizin işi vahimdir! Zira, ROBOTS.TXT (web barındırma) dosyanız içerisindeki kodları check edecek. Bu kodlar doğrultusunda hangi kodları indeksleyip indekslenmeyeceğini anlayacaktır. Netice itibariyle robots.txt Google botları, web barındırma sağlayıcınızın yazılım ve donanım kalitesi bakımından, olmazsa olmazlardandır! Googlebot’un web sunucunuzun indeksleme yapabilmesi için sunucularda bir web server dosya içeriği Google bot kelimenin geçtiği bir “user-agent” (kullanıcı arayüzü) kodlu metne ihtiyaç duyacaktır. Bu durumda hemen ilk akla gelen internet sitenize ait web hosting hizmet tedarikçinizin yazılım ve donanım kalitesi, seo bakımından oldukça kritik bir önem taşır!

Domain Transferi Yapma Eğitim Videosu!

Dünanın En İyi Web Hosting Şirketleri Hangisi? İşte Detaylar…

!- İnternet ortamında bazı web hosting siteleri, kullandıkları yazılım nedeniyle Ücretsiz temalar/Şablonlar kullanmıyor! Bu nedenle web barındırma hizmet bedeli ödedikten sonra, web sitenizin internet’te yayınlanması için web tasarımcılara binlerce TL. masraf sürprizi ile karşılaşabilirsiniz! Ortalama iyi bir web tasarım fiyatları (tema/şablon) 1000 TL ile 25.000 TL arası özelik durumuna göre değişen fiyatlar ile web tasarımcılara yaptırılır. Bu duruma, hesapta olmayan şok bir gizli ücretlendirme denebilir!

 

!- Domain taşıma, yani domain transferi öncesi seçeceğiniz web hosting paket içerisindeki ayrıntılardan biri, otomatik olarak “günlük site yedekleme” olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Aksi halde sitenize harici tema yükleme veya bir yazılım dosya yükleme sonucunda, uyumsuzluk nedeniyle çökebilir olduğunu unutmayınız. Sitenizin çökmesi sonucunda eğer hosting paketinde otomatik yedekleme yok ise, günlerce, aylarca veya yıllarca büyük uğraşlar sonucunda, tüm içeriğiniz yok olmasına neden olabilir! Oysa hosting paketi içerisinde günlük yedekleme olması halinde, bir önceki gün yedeği yükleyip, hiç bir içerik kaybınız olmadan sorunu çözmek çok kolay olacaktır.

‘En İyi Web Hosting Tavsiyesi’
Dünyanın en iyi ilk 5 web hosting şirketleri hangisi?
Dünyanın en iyi web hosting şirketleri hangisi?

Web hosting seçimi yaparken seo dostu geniş bir hosting paketi ve kalite oldukça önemlidir. Çok büyük işletme sermayesi, beyin gücü üst düzeyde “ar-ge” alt yapısı ve kalifiye yazılım mühendislerine sahip bir web hosting firmasını seçmelisiniz. En önemli sorular, hangi web hosting firması ve nasıl bir hosting barındırma sağlayıcısı? Sitemizin “En İyi Hosting Firmaları” başlıklı sayfamızda, dünyanın en iyi ilk 5 web hosting firmaları listesini göreceksiniz. Her ay yapılan Bağımsız web hosting araştırma ve inceleme istatistik verileri tutan şerketleri bir önceki ayın, Dünyanın en iyi ilk 5 web barındırma sağlayıcılarını belirlendi. Buna göre Dünyanın en iyi ilk beş hosting firmaların paket özetleri “En İyi Hosting Firmaları” başlıklı sayfamızda bulabilirsiniz. Böylece web hosting şirketlerin paket özellikleri inceleyip özgür iradenizle dilediğiniz birinde karar kılıp, domain taşıma yani, domain transferi yapabileceksiniz. Dilerseniz bu eğitim videosu eşliğinde ilk evvela domain taşıma ve daha sonra (destek yardımımız ile) dns’leri değiştirme işlemi başlatmanızı önerebilirim.

Yardıma mı İhtiyacınız Var? Bize Soru Sormaktan Üşenmeyin ve Çekinmeyin! Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Yardıma mı İhtiyacınız Var?
Bize Soru Sormaktan Üşenmeyin ve Çekinmeyin!
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

 

 

Hangi Koşullarda domain Transferi Yapılamaz?

 

Bir çok kişinin kendisine ait olduğunu zannetiği web sitesi, domain transferi esnasında fark ediliyor ki; O web sitesinin domain transferi ve dnsleri değiştirilemiyor! Hatta bu problemi yaşayan ciddi şirketlerin de var olduğa şahit oluyorum. Peki bu demek ve bu problem nereden kaynaklanıyor? Çoğu kişi kişisel veya firma/şirket sahipleri web sitesi açmak isterken, ben bu işten anlamam ve tabiri caizse, elimi suya sabuna sokmadan bir web tasarımcıya veya bu işten anlayan bir arkadaşa belli bir ücret karşılığında domain tescili, hosting sunucu hizmeti satın alma işlemi ve site kurma işini yaptırıyor! Sonra belli bir zaman sonra, bu kişi/kişiler, tabiri caizse, inek sağması misali, site sahibinden tatmin edici hizmet ortaya koymadan sürekli para koparmaya çalışıyor. Böylece site sahibi iş yaptırdığı bu kişi veya web tasarımcıdan kurtulmak isterken, domain tescili ve domain’e bağlı e-posta adresi size ait olmadığı için ve web sitesi/blog’u kuran kişi/kişiler rıza göstermediği takdirde domain transferi ve akabinde dns değiştirme işlemi yapamazsınız! Çünkü domain transferi yapılırken, domain’e bağlı “e-posta adresi” size ait olmadığı için domain transferi ve dns taşıma işlemi yapamazsınız. UNUTMATIN!

Başkasına yaptırdığınız siteniz üzerinde tam bir tasarrufta bulunabilmeniz için, ilk hosting’te müşteri giriş bilgileri (kullanıcı adı ve giriş şifresi) size verilmesi ve domain’e bağlı e-mail, size ait bir e-mail ile güncellenir ve bu koşullarda o site üzerinde tam bir tasarrufta bulunma imkanı elinize geçer. O nedenle bu ve benzeri problemlerle boğuşup yüzleşmemek için domain tescili yapılırken ilgili hosting firmasına mutlaka ve mutlaka size ait bir “e-mail adresi” ile kayıt yamayı/yaptırmayı UNUTMAYINIZ! Alan adı tescili yapılırken alan adı kimin adına kayıtlı olduğu hiç bir anlam ve önemi yok. Aksine domain tescili yaparken/yaptırırken size ait bir e-posta adresi ile kayıt yapılması halinde, siteniz üzerinde tam bir tasarrufta bulunmanız için hiç bir engel ile karşılaşmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Yani kısacası ve sözün özü, site sahipliği kanıtlamanın tek kanıtı, domain sorgusu (whois domain) yapılırken domain’in bağlı/kayıtlı e-mail adresi kime ait ise, o domain o kişiye ait olduğunun tek kanıtıdır. UNUTMAYIN!

 

SON BİR UYARI: Bir arkadaşa veya bir web tasarımcıya yaptırdığınız web siteniz var ise ve size ait olan bir e-posta adresi ile güncellemenize rıza gösterilmiyorsa, (size ait olduğunu zannetiğiniz) o web sitesini/blog’u unut gitsin! Yani, o site üzerinde daha fazla yatırım (masraf) yapmayın, emeğinize yazık olur! Size dost tavsiyesi…

Yardıma mı İhtiyacınız Var? Bize Soru Sormaktan Üşenmeyin ve Çekinmeyin Lütfen! Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Yardıma mı İhtiyacınız Var?
Bize Soru Sormaktan Üşenmeyin ve Çekinmeyin Lütfen!
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?