Home » web hosting » Cloud (Bulut) Web Hosting Paketleri
İnternet Sitenizi Cloud Hosting Sunucusuna Ne Zaman Geçirirsiniz?

Cloud (Bulut) Web Hosting Paketleri

Cloud Hosting Sunucu Planları Hakkında

Makale Yazarı Kalev Leetaru

Taa İnternet’in ilk yıllarından beri yaklaşık 22 yıldır bir fiil web hosting sunucu konusunda sayısız veri noktasını içeren ve Cloud (Bulut) hosting paket içerikleri üzerinde hosting inceleme yapıyorum. Ayrıca Dedicated (adanmış/özel sunucu) web hosting firmalarında barındırma hizmeti satın aldığım çok sayıda internet sitelerim olduğunu açıklamam gerek.

İnternet Sitenizi Cloud Hosting Sunucusuna Ne Zaman Geçirirsiniz?

İnternet Sitenizi Cloud Hosting Sunucusuna Ne Zaman Geçirirsiniz?

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Web hosting sunucu tedarik şirketleri ile olan deneyimlerim yaklaşık 22 yıldan beri süre gelmektedir. İnternet üzerinde bulut hosting veri merkezlerine daha fazla yaklaştıkça ve bu bulut hosting tedarik şirketleri modern web altyapısını, uygulamaları ve web sitelerini nasıl kurduğumuza öncülük ettikleri için, internet sitenizi  bulut hosting planına hangi durumda taşırsınız?

 

Nasıl Bir Cloud Hosting Planı Hayal Edersiniz?

 

En uygun bir bulut hosting sunucu fiyatla sınırsız depolama, sınırsız bant genişliği, sınırsız e-posta adresleri, sınırsız veri tabanları ve  sınırsız ”her kesin arzu ettiği bir şey. Birçok hosting şirketi bir web sitesine başlamak için birkaç dosyaya sınırsız FTP’yi kolaylaştırır, bazıları tek tıklamayla WordPress hosting sunar ve her kategoride kullanabilecek teknik olmayan binlerce web sitesi şablonları oldukça önemli.

 

Sınırsız Bulut Hosting Sunucu Paketlerin Gerçekte Sınırı Nedir?

 

Gerçekten de bir büyük hosting şirketine konuşan bir sözcü, değerini teknik olmayan küçük işletmeler bilgi ve iletişim bilgileriyle hızlı bir web sitesi isteyen bireyler için sezgisel bir entegre çözüm olarak gördüklerini vurguladı. Hosting şirketleri tipik olarak sınırsız kotalarını pazarlama materyallerinde belirgin bir şekilde desteklemektedir. Şirketlerin hem sınırsız disk alanı hem de sınırsız bant genişliği sunmaları bugün oldukça standart. Ancak tüm hosting şirketleri bu sınırsız ifade edilen paketlere aslında sınırlar koymaktadırlar.

Tipik olarak bu tür sınırlar, bulut hosting paketini satın aldıklarında kullanıcının imzaladığı tıklatma sözleşmesinin uzun yasal kısmının derinlerine gömülür. Çoğu sınırsız’ın normal koşullar altında sıradan bir web sitesinin kullanımı ile sınırlı olduğu şeklini verir. Sınırsız depolama sunan bir şirket, normal disk kullanımını aşan kullanıcıların, 20GB depolama alanı sağlayan temel bir üst hosting paketine yükseltmek için gerekli olduğunu belirtmek için hosting sitelerin şartlar ve koşulları sözleşmesi bunu açıklar. Bunun sıradan disk kullanımının 20 GB’den az olması anlamına gelip gelmediği sorulduğunda, bulut hosting şirket destek elemanı yorum yapmayı reddettiğine şahit oluyorum.

Aslında, sınırsız teriminin ticari barındırma dünyasında yaygın olduğu görülmektedir. Sıradan veya normal kullanımın ne anlama geldiğini ve sınırsız kotalarına hangi limitleri koyduğunu açıklığa kavuşturmak istendiğinde, görüştüğüm şirketler ikna edici bir cevap vermemiştir. Bir hosting şirketi, sınırsız kelimesini kullanmanın avukatları tarafından temizlendiğini ve ABD yasalarına göre yasal olduğunu ve daha fazla yorumda bulunmayı reddettiğini ya da bu terimin teknik açıdan az bilgiye sahip müşteriler için yanıltıcı olabileceğini düşündüğünü vurguladı.

Cloud Hosting şirketi pazarlama açısından bakıldığında, sınırsız disk sunan disk, 20GB diskten çok daha iyi bir ses çıkarır; Özellikle kullanıcılarınızın çoğunun birkaç sayfalık statik web sitesi oluşturmak için yalnızca birkaç megabaytlık kullanacağını tahmin ederseniz, yanılabilirsiniz.

Asıl problem, müşterileri sınırsız kaynak fikirleri üzerinde hizmet satarak, hosting şirketlerinin büyümeye başladıklarında küçük bir işi saklayabilen gizli tuhaflıklar yaratmalarıdır. Küçük bir yerel işletme, işlerinin tek bir fotoğrafını içeren basit bir tek sayfalık yer tutucu siteyle başlayabilir. Zaman içinde bir fotoğraf galerisi ekleyebilir ve ürünlerini kullanarak müşterilerini tanıtmaya başlayabilirler.

Bir gün sitelerinde birkaç saatliğine viral olabilir, sınırsız planlarının gizli sınırlarını aşabilirler ya da yazılı kotalarının yüzde 51’ini kullanarak gizli bir yazılmayan sınırın karşısında kaçırabilirler. Aniden web sitesi tüm tanıtımın tam ortasında kapatıldı ve sağlayıcısından e-posta aldıklarında, cloud web hosting şirketleri, müşteri web sitelerinin tekrar etkinleştirilmesi için daha pahalı bir plana geçmeleri gerekeceğini belirttiler. Müşterilerini kaybetmemek için çaresiz kalan birkaç işletme, sitelerinin kapalı kalmasına rağmen haftalarca tartışmayı göze alabilir. Bazı sağlayıcılar, artan trafik yalnızca tek bir çeyrek gün olsa bile işletmenin yeni sürüme geçirilmiş bir plan için tam bir yıllık sözleşme imzalamasını gerektirebilir.

Bunun aksine, ticari bulut hosting, yalnızca kullandığınız şey için ödediğiniz, CPU veya megabayt disk veya bant genişliği ile ölçülen tam olarak ne için kullandığınız bir ödeme modeline dayanmaktadır. Uluslararası müşterileriniz için en iyi deneyimi sağlamak için sitenizin tek bir kopyasını barındırabilir veya dünyanın her yerinden birden fazla veri merkezinde çoğaltabilirsiniz. Otomatik ölçekleme, kenar önbelleğe alma, içeriğinizi sunmak için kullanılan bant genişliği sınıfını bile seçebilirsiniz. Her şey kesinlikle ayarlanabilir.

En iyisi, bulutta, işinizin yaptığı gibi zaman içinde kolayca ölçeklenebilen basit bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Temel bir statik web sitesiyle başlayın ve yolda dinamik bir veritabanı tabanlı sipariş sistemi ekleyin. Mobil siparişler, müşteri tabanınıza hükmederken, kendileri doğrusal olarak ölçeklendirilmiş, önceden oluşturulmuş kurumsal ölçekli mobil hizmetlerde bırakın. Her bir bileşenin kesin hosting fiyatı ve kullanım sınırının bilinmesi nedeniyle şirketler gelişen bilinçli kararlar alabilirler.

Birçok hosting şirketi, ürünlerini bir bulut hosting sağlayıcısını kullanmaktan çok daha ucuz olarak tanıtmaktadır, ancak bu aslında pek çok işletme için geçerli değildir. Hosting paketleri genellikle önceden tanımlanmış olup, hepsi bir arada kutlanan belirli bir disk, bant genişliği ve CPU gücü miktarını satın alır. Çok az miktarda diske ihtiyaç duyan ancak büyük miktarda bant genişliğine ihtiyaç duyan bir müşteri hala kullanamadıkları diski içeren daha pahalı bir paket için ödeme yapmak zorundadır, ancak gerekli miktarda bant genişliği sunar. Bulutun alakart fiyatlandırma modeli, şirketlerin hosting paketlerini tam olarak ihtiyaç duydukları parçalara göre özelleştirebileceği anlamına geliyor.

 

Müşterilerinin büyük çoğunluğunun çok az teknik anlayışa sahip küçük işletmeler olduğunu ve böylece önceden bir dizi hazırlanmış basit sezgisel araç sunan bir barındırma sağlayıcısının bir web sitesi oluşturup sürdürmelerini kolaylaştırdığını belirtti. Aynı zamanda, büyük bulut hosting sağlayıcılar, teknik olmayan kullanıcılar için bile kendi platformlarında bir web sitesi çalıştırmaya başlamak için her zamankinden daha kolay bir hale getiriyorlar. Büyük bulut hosting paketlerin çoğunda olduğu gibi anlık web sitesi seçenekleri sunuyor. Tipik olarak bulutlar, sürükle ve bırak statik siteden zengin dinamik veri odaklı mobil cihazlar için optimize edilmiş çevrimiçi uygulamalara hepsi de küresel olarak otomatik ölçeklendirmeye kadar birçok farklı seçenek sunar.

Bulut hosting sunucuların en belirgin özelliklerinden biri, büyük bulut web barındırma şirketlerinin bir kısmının hala 2018’de ihtiyaç duyduğu zamanlanmış bakım kesintilerini de ortadan kaldırıyor. Bazı hosting şirketleri, müşterilerine sunucularını bulut sunucularına taşımayı ve benzersiz barındırma arayüzleri ile önceden yüklenmiş konfigürasyonlarda kullanmayı öneriyor.

Birçok yönden, günümüzün geleneksel web barındırma modeli, modern hesaplamaya egemen olan bulut hosting sunucu gerçekliğine ayak uydurmamıştır. Bulut sunucular, bir işletmenin büyük bir yapıya dönüştüğü ölçüde mükemmel bir şekilde tasarlandı. Başarıyı yakaladığında, küçük bir işletmeyle bulut sunucular, müşterilerin web sitesinin ziyaretçi durumuna göre gerçek zamanlı olarak ölçeklenmelerine izin verir, yalnızca tam kullandıkları miktarın ücretini öderler.

Sonuç olarak web hosting sektörüyle yaklaşık 22 yıllık kişisel deneyimlerim, bunu gösteriyor ki, buluthosting sunucuları modern web’in nasıl oluşturulduğu konusunda devrim yaratırken, birçok hosting şirketleri büyük ölçüde geleneksel yazılım ve donanımlarda kalırken, herkesin cloud hosting sunucu paketine geçip geçmeyeceği sorusunu gündemden düşmüyor. Belki de en dikkat çekici cevap, hosting firmalarının donanımı buluta bırakmasını ve en iyi yaptıkları işe odaklanmalarını sağlamaktır: bireylere ve küçük işletmelere uyarlanmış basit ve sezgisel kullanıcı arayüzleri oluşturmak önemlidir.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*