Home » Makaleler » Cloud (Bulut) Hosting Server (Sunucu) Nedir?
Cloud Hosting Sunucu Nedir?

Cloud (Bulut) Hosting Server (Sunucu) Nedir?

Cloud Hosting Sunucu Hizmeti Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Her geçen gün internet dünyası teknolojisi geliştikçe, web sitelerine ev sahipliği yapan hosting sunucu hizmet sektörü de tahminlerin ötesinde ön görülemez gelişim içinde. Cloud hosting sunucu hizmeti alan bir web sitesi ziyaretçilerine sayfalar arası gezinmelerine hız kazandırırken, site yönetimine de çok önemli kullanım kolaylığı ile beraberinde, yoğun ziyaretçi trafiğine sahip web sitesine kaynak kullanım tasarrufu yapma olanağı sağlar.   

 

 

Cloud Hosting Server Nedir?

Cloud (Bulut) Hosting Server (Sunucu) Nedir?

 

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Kurma Rehberi

 

Cloud hosting, kullanışlı ve kullanışlı işlevselliği nedeniyle popülaritesinde büyümeye devam eden bir hosting şeklidir. Bu hizmet web sitelerini, alan adlarını barındırmak ve veritabanlarını yönetmek için kullanma imkanı sunar. Bulut hosting sunucu evsahipliğin akasındaki cazibe, yoğun kaynak yükleri yönetmek için kolayca ölçeklendirilebilen kapalı sunucu kaynaklarının kullanımıdır.

 

Cloud Hosting Sunucular nasıl çalışır?

 

Cloud Hosting Server Nedir?

Cloud (Bulut) Hosting Server (Sunucu) Nasıl Çalışır?

Cloud hosting hizmeti hem hizmet platformu, teknolojik özellikleri olarak site yönetimine sunucu yazılım ve donanımın içerik sınıflandırma yapma ortamı sağlar. Cloud hosting sunucular sayesinde kullanıcılara, bir internet sitesi uygulaması oluştururken kendi yazılım ortamlarını kurmak için gereken sanallaştırılmış donanım kaynakları sağlar.

 

 

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Kurma Rehberi

Cloud Hosting Avantajları Nelerdir?

 

Cloud hosting server, bireysel blog sitesinden tutun, firma web sitesinden kurumsal web sitesine kadar her düzeyde özel çözümlere kadar geniş bir yelpazede faydalar sunar. Bulut hosting kontrol paneli, site yönetimin kullanımına web sitesi dışı barındırma maliyetinin ötesinde, aşağıdaki avantajları bulabilirsiniz:

 

• Cloud hosting, birden fazla sunucular ile çalıştığı için her sunucu otomatik olarak belirli bir görevler kümesi gerçekleştirir.

• Cloud hosting, geleneksel olarak bildiğimiz shared (paylaşımlı) hosting sunucusundan farklı olarak, bir sunucunun arızalanması halinde, web siteniz ziyaretçilerin erişiminden mahrum kalmaz, diğer sunucular web hosting hizmetlerinin kesintisiz kullanılabilirliğini sağlamak için diğer sunucu/sunucular üzerinden yayınlatma olanağı sunar.

• Ayrıca bulut hosting sunucusundan birinde arıza meydana gelmesi durumunda gerekli kaynakları sağlamak için bir yedekleme kapasitesinde çalışır. Böylece bulut hosting sunucuların en belirgin özelliklerinden biri de kesintisiz sunucu hizmeti sayesinde web sitenize ziyaretçi kaybı yaşatmıyor olmasıdır.

• AVANTAJLI MALİYET: Bulut hosting sunucular için yalnızca web sitenizin ziyaretçi trafiğine bağlı olarak kullandığınız CPU (Central Processing Unit) kaynak tüketiminiz kadar ödeme yapıyorsunuz.

GÜVENİRLİK: Şirket içi donanımda sürekli başarısızlık olasılığının aksine, bulut barındırma, hatalara karşı koruma sağlayan ve hem sizin hem de web trafiğinizin sürekli kullanılabilirliğini sağlayan yüzlerce sunucudan oluşan yüzlerce sunucudan oluşan bir merkez dışı veri merkezinde gerçekleşir.

FİZİKLER GÜVENLİK: Sunucuların depolandığı veri merkezleri, tipik olarak kimlik kartı tarayıcılarından güvenlik kameralarına çok sayıda güvenlik önlemi uygular, böylece yetkisiz kişilerin sunuculara erişmesi veya sunucularını aksatması önlenir.

ÖLÇEKLENEBİLİRLİK VE ESNEKLİK: Bir bulut barındırma ayarında sağlanan kaynaklar, bir istemcinin ihtiyaçlarına kolayca ölçeklenebilir ve tek bir sunucunun fiziksel kısıtlamaları ile sınırlı değildir. Siteniz fazladan trafik anları yaşıyorsa, bulut barındırma hizmeti kullanılmayan kaynakları ek sunuculardan kolayca ödünç alabilir.

• Bulut hosting, genellikle bulut sunucu depolamadan veritabanı yönetim araçlarına kadar, web sitesi yönetiminin tüm gerekli ögelerini kullanıma sunar. Pek çok hizmet teknik olmayan kullanıcılar düşünülerek tasarlanmakta ve bir web sitesi oluşturmayı ve yönetmeyi geleneksel hosting sunucu paketlerinden farklı olarak daha kolay hale getiren kontrol paneli sunmaktadır.

• Cloud hosting servers aracılığıyla, etki alanlarınızı yönetebilir, uzak dosya aktarımları için FTP hesaplarını kurabilir, veritabanlarını doğrudan düzenleyebilir ve diğer çeşitli işlevleri gerçekleştirme özellikleri sunar.

 

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Kurma Rehberi

 

Cloud Hosting Sunucuların VPS Hosting Ve Dedicated Hosting sunucu Farkları

Bulut barındırma web sitesi barındırma için paylaşılan bir kaynak yaklaşımını tanımlamak için kullanılır. Web siteniz uzaktan depolanır ve barındırma hizmeti tarafından sağlanan bir dizi kaynak kullanır. Ancak, diğer birçok web sitesi ve bulut barındırma kullanıcıları tarafından kullanılan bir kaynak havuzu kullanıyorsunuz. Aynı kaynakları kullanan başka bir web sitesi daha fazla sunucu etkinliği gerektiriyorsa, bu durum web sitenizde performansın düşmesine neden olabilir. Son sonuç oldukça adaletsiz ve küçük bir işletme için uğraşmak oldukça zor.

Dedicated hosting sunucular ve “Virtual Private Servers” (Vps) hosting sunucular, özellikle kullanımınız için sunucu kaynaklarını ayrıştırarak bu sorunu ele almayı amaçlamaktadır. Dedicated hosting bir sunucu veya VPS hosting sunucu kiralamak farklı olarak, cloud hosting sunucu sisteminize belirli bir bant genişliği ve donanım kapasitesi ayırır. Her şey hala bulut barındırma ve web sitenizi yönetmek ve sürdürmek için sağlanan araçlar ile aynı şekilde çalışır. Tek fark, başka bir kullanıcıyla paylaşmadığınız kendi hosting sunucunuza sahip olmanızdır.

Genelikle daha yüksek bir fiyat ile satın alınan dedicated hosting sunucu hizmet paketi ile ilişkilendiren var, ancak ilgili performans yüksek trafikli web siteleri için çok büyük fiyat farkları ödenir. Bütçeyi veya tüm sunucuyu kiralama işlemini haklı çıkaracak trafiğe sahip değilseniz, bunun yerine bir VPS hosting kiralayabilirsiniz. Bu örnekte tek bir sunucu, birden çok sanal sunucuya bölünür ve bunlardan birini düşük bir aylık ücret karşılığında kiralayabilirsiniz. Her VPS hosting, küçük bir sunucu gibi çalışır, standart bulut barındırma ile ilişkili performansın düşürmeden belirli kaynakları barındırma birimine ayırır.

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Kurma Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*