Home » Google » Canonical (Kanonik) URL

Canonical (Kanonik) URL

Google Search Console’de Canonical URL’leri Nasıl Önerebilirsiniz?

SEO her web sitesi için önemlidir ve bir çevrimiçi mağaza istisna değildir. Canonical URL’leri kullanmak, hangi URL’lerin aynı veya oldukça benzer içeriğe sahip olduğunu arama motorlarına daha iyi bildirmek için yardımcı olabilir.

Sayfalarınız için Google tarafından seçilen Canonical URL’leri Google Search Console‘da nasıl keşfedebilir ve önerebilirsiniz? Bazen bir web sayfasına birden fazla URL kullanılarak ulaşılabilir. Bu gibi durumlarda Google, aramada görüntülenecek ve başka şekillerde kullanılacak en iyi URL’yi belirlemeye çalışır. Buna “Canonical URL” diyoruz. Site sahiplerinin, içerikleri için kanonik URL’lerin ne olması gerektiğini daha iyi belirlememize yardımcı olabilir.

Google Search Console'de Canonical URL'leri Nasıl Önerebilirsiniz

Google Search Console’de Canonical URL’leri Nasıl Önerebilirsiniz

_____________________________________________________

İlginizi Çekebilecek Bir Kaç Konu Başlıkları;

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi

_____________________________________________________

Canonical URL Nedir?
Bir Canonical URL, tercih ettiğiniz bir URL’dir. URL’lerin birden fazla değişkeni olabilir ve bu nedenle, kopya içerik gibi sorunları önlemek için Google, web yöneticisinin kullanmayı seçtiğini sorar. Aşağıda ana sayfamıza için örnek bir sayfadan oluştuğu halde, birden fazla URL değişkenlerin mevcut olduğunu görüyoruz:

sitenasilkurulur.net

www.sitenasilkurulur.net

http://www.sitenasilkurulur.net

https://www.sitenasilkurulur.net

Bu kaynakların kullanılması sizi kullandığınız sunucunun türüne bağlı olarak, değişkenler (ana sayfa adresin sonuna) ayrıca index.html, /index.asp içerebilir; URL’nin sonunda eğik çizgi olması bile ayrı bir sayfa olarak sayılır.

İçeriğiniz için en uygun Canonical URL’yi seçmediğimizden şüpheleniyorsanız, sayfanızın adresini Arama Konsolu içindeki “URL Denetimi” aracına girerek kontrol edebilirsiniz. Size Google tarafından seçilen kanonik gösterecektir. Kullanılması gereken daha iyi bir kanonik olduğuna inanıyorsanız, tercih edilen bir seçenek önermek için nasıl önereceğimizle ilgili olarak benzer URL’ler yardım sayfasındaki adımları izleyin.

Site veya iç URL komutlarını kullanarak arama yaparsanız, bunlar Google tarafından seçilen kanonik olmasalar da, belirttiğiniz alan adını göstermiş olacaksınız. Bu durum, girilen tam isteği yerine getirdiğimiz için gerçekleşir. Perdenin arka planında insanların siteyi kullanmadan sayfalarını gördüklerinde de dahil olmak üzere Google tarafından seçilen kanonik URL kullanıyor. İç url komutları.

Ayrıca, Google, search console URL Denetleme Aracını da değiştirdi. Böylelikle yalnızca Arama Konsolunda yönettiğiniz mülkler için değil, bir URL için herhangi bir Google tarafından kanonik URL olarak gösterilecek. Google tarafından search console’de yaptığı bu değişiklikle berabetinde bilgi komutunu da kullanımdan tamamen kaldırdığınız açıklandı. Bu, kanunları keşfetmenin alternatif bir yoluydu. Nispeten az kullanılmıştı ve “Google URL denetleme aracı“, yayıncılara URL’lerle yardımcı olmak için daha kapsamlı bir çözüm sunuyor.

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*