Home » Makaleler » Bir SaaS Platformu olarak WordPress Nasıl Kullanılır?
SaaS ( Software As A Service) Olarak WordPress Nasıl Kullanılır?

Bir SaaS Platformu olarak WordPress Nasıl Kullanılır?

Software As A Service (SaaS) Nedir?

 

Makale Yazarı; Thomas Griffin

SaaS ( Software As A Service), bir internet bağlantısı ve web tarayıcısı olan herhangi bir cihazdan veriye erişilmesine izin veren bir yazılım teslimi yöntemidir.

Bu web tabanlı modelde, yazılım satıcıları bir uygulama oluşturan bulut web hosting sunucuları, veritabanları ve kodları barındırır.

Software As A Service (SaaS) Nedir?

Software As A Service (SaaS) Nedir?

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Bu, şirket içi yazılım dağıtım modelinden önemli bir ayrılıştır. Öncelikle, şirketlerin yazılımı barındırmak için kapsamlı bir donanıma yatırım yapmak zorunda kalmamaları, bu da alıcıların tipik olarak yazılım sorunlarını gidermek ve korumak için gereken BT sorumluluklarının çoğunu dışarıdan temin etmelerine olanak tanır. SaaS satıcısı her şeyi halleder.

Web üzerinden yazılım uygulamalarına ve verilere uzaktan erişim sağlamanın yanı sıra, SaaS ayrıca şirket içi yazılımdan fiyatlandırma modeline göre farklılık göstermektedir. Şirket içi yazılımlar genellikle kalıcı bir lisans yoluyla satın alınır, yani alıcılar yazılıma lisans alırlar. Ayrıca bakım ve destek ücretlerinde yıllık% 15 ila% 20 oranında ödeme yaparlar. Diğer taraftan SaaS, alıcılara genellikle yıllık yazılım lisansı, destek ve diğer ücretler dahil yıllık veya aylık bir abonelik ücreti ödemelerini sağlıyor. SaaS’ın önemli bir faydası, zaman içinde maliyetleri yaymaktır.

 

SaaS ( Software As A Service) Olarak WordPress Nasıl Kullanılır?

 

SaaS ( Software As A Service) Olarak WordPress Nasıl Kullanılır?

SaaS ( Software As A Service) Olarak WordPress Nasıl Kullanılır?

Bir hizmet (SaaS) işi olarak başlatmak istiyorsanız ve WordPress’e aşina iseniz, platformunuz için kullanmanın mümkün olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bir SaaS başlangıç ​​kurucusu olarak, örneğin Laravel’de sizin için bir site kurmak için bir web geliştiricisi işe almanız ekonomik değildir. Eğer zaten WordPress’e aşina iseniz ve en iyi yol bildiğiniz yol ise, neden bildiğiniz ile uğraşmıyorsunuz? Sonuçta, dünyadaki tüm web sitelerinin % 34, WordPress uygulaması ile site yayınlar. WordPress uyugulaması, öçeklenebilirlik ve güvenlik açısından kendini kanıtlamıştır.

 

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

 

WordPress ayda 500 milyon talepte bulunabilir mi?

Bir çok insan WordPress’in bir SaaS platformu olarak çalışamayacağını söylüyor. Şirketim birkaç yıl önce bir WordPress eklentisi olarak başladı. Eklentiyi, Shopify ve Magento gibi diğer web sitesi platformlarında kullanmak isteyen tüketicilerden talep aldık. Pivot ihtiyacımız olduğunu fark ettik, bu yüzden WordPress eklentimizi bağımsız bir SaaS’e dönüştürdük. WordPress’te eklentiden SaaS’a geçiş yaparak, şirketimizi eksiksiz kontrol etmeyi ve ölçekleme yapmamızı sağladı. Bazen zorlu olmasına rağmen, aşama aşama çok şey öğrendik. İşte bunu yapmamıza yardımcı olan üç ipucu.

Yönlendirme İsteklerini Düşün

WordPress’te yönlendirme sisteminin gereksiz bir şekilde karmaşık olduğunu gördük. Bu nedenle, yönlendirme isteklerini ele almak için Slim framework’ün işlevselliğini değiştirmeyi seçtik. Bunu yapmak için, WordPress sitenize yüklenen her şeyin önünde bulunan özel bir eklenti oluşturduk. Bu eklenti daha sonra Slim çerçevesini başlattı ve tanımlanmış bir rota bulsaydı, taleplerimizin performans açısından optimize edilmesini sağlayabilmek için yüklenmek üzere gerekenleri beyaz listeye eklerdik. Bu, tüm WordPress eklentileriniz gerekmedikçe isteklere yüklenmesini önler.

Sonuç olarak, ortalama önbelleğe alma isteğimizi 800 milisaniyeden 150 milisaniyeye düşürdük. Bu büyük bir performans artışıdır ve milyonlarca istekle başa çıkmak istiyorsanız, bu önemlidir. Ayrıca, genel uygulamalarımızın performansını ve ölçeğini büyük ölçüde geliştirerek, Redis ile çeşitli API isteklerini önbelleğe almak için OpenResty’den faydalandık.

 

SaaS İle Bir Bildirim Sistemini Etkinleştir

SaaS web siteniz için bildirimleri etkinleştirmek, etkileşimi teşvik etmek için önemli bir pazarlama aracıdır, ancak bildirimler kullanıcıları uygulama çökmeleri hakkında bilgilendirir ve bunları yeni güncellemeler ve özellikler ile tanıştırır. Birçok SaaS platformunun bir tür uygulama içi bildirim sistemi vardır ve WordPress yeni bir yayın yayınladığınızda e-postayla push bildirimi gönderecek bir çok eklenti sunarken, SaaS platformları için uygulama içi bildirimler sunmaz.

Uygulama içi güncellemeler için kendi basit bildirim sistemimizi oluşturarak bu konuyu geliştirdik. “Bildirimler” olarak adlandırdığımız özel bir posta türü oluşturduk ve ardından bildirimler yazmaya başladık. Bu kadar basit. Okunan veya okunmamış olup olmadığına dair bildirimin durumunu kontrol etmek için kullanıcı meta ini kullandık ve daha sonra yalnızca ilgili bildirimleri aldıklarından emin olmak için kullanıcının kayıtlı olduğu tarihe göre kontrol ettik. Şimdi kullanıcılara söyleyecek önemli bir şeyleri varsa, bunları bildiren basit ve titiz bir noktaya sahibiz.

 

Desteğinizi Ölçeklendirin

Şirketinizin büyüklüğü ne olursa olsun, müşterilerinizin hızlı ve doğru bir şekilde desteklenmesi, onları mutlu etmek ve müşteri kaybını azaltmak için önemlidir. Tüm destek taleplerimizi, kolay bilet paylaşımına, notlara, iş akışına ve canlı sohbete izin veren Help Scout aracılığıyla alıyoruz. Örneğin, geri ödeme, ön satış, hata raporları ve belgeleriniz varsa, bunların tümünü aradığınız şeyi kolayca bulabilmeniz ve destek biletini nasıl atayacağınıza karar verebilmeniz için otomatik olarak farklı klasörlere ayrılır.

Odaklandığımız bir diğer konu, kullanıcılarımız için bir ton dokümantasyona sahip olmak. Kullanıcıların doküman oluşturmamıza yardımcı olmalarını sağlayan bulanık bir arama yapan Fuse.js’yi kullandık. Dolayısıyla, bir kullanıcı bir sorguda yazdığında, Fuse.js belgeleri, aradıklarını sorunlarının çözülmesini sağlayacak olanlara dayalı olarak döndürür. Sorun çözülmediyse, dokümantasyonun altında, bize doğrudan bir soru sorabilecekleri bir bağlantı vardır. Yazdıklarına ve nasıl cevap verdiğimize bağlı olarak, gelecekte daha iyi, daha hızlı destek sağlamak için belgeleri güncelleyebiliriz.

WordPress, basit bir blog platformu olarak başladı, ancak bugün her gün milyonlarca kullanıcıya ulaşan bir uygulama sistemini güçlendirmek de dahil olmak üzere daha da fazla yeteneğe sahip. İster bir başlangıç ​​olun ister WordPress eklentinizi tam teşekküllü bir SaaS işine dönüştürmek istiyorsanız, platformunuz için WordPress’i kullanabilir ve şirketinizin on katını büyüyebilirsiniz; tek gereken deney ve yaratıcılıktır.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olunuz lütfen!
, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*