Home » Makaleler » Başarılı Bir E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler
Başarılı Bir E-Ticaret Sitesi Kurmak

Başarılı Bir E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Bir E Ticaret Sitesi Oluşturma Ve Tüketici Ürünleri İşine Nasıl Başlanır?

Makale Yazarı: Kerry Benjamin

Cilt bakım markamı kurduğumda, her şeyi kendim yapmaya karar verdim. Ürünlerimi satmak için perakendecilerle ortaklık yapmadım, aksine her şeyi kendi web sitemde sattım. Yıllar sonra, bu seçimden pişman değilim.

Katılımcı Kerry Benjamin, başarılı bir e-ticaret sitesi yolunda nasıl başlanacağına dair kilometre taşları kaleme aldı.

İşte bu yüzden, sizden bir tüketici ürünleri işletmesi başlatmanın her adımında sizi yönlendiren bir dizi yazıyorum. Bugün, her şey e-ticaret sitenizi oluşturuyor.

Başarılı Bir E-Ticaret Sitesi Kurmak

Başarılı Bir E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin 7 Temel Kriter

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

 

Başarılı Bir E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Kaliteli bir e ticaret sitesi kurmanıza yarar sağlayacak aşağıda 7 temel kriterleri sıraladık:

 

1. Alan Adı Güvende Tutmak (Domain Güvenliği)

Web sitenizin dahil etmesini istediğiniz temel özelliklerin bir listesini oluşturduktan sonra, alan adınızı satın alma zamanı gelmiştir. Mümkünse, basit bir URL seçin – marka adınıza uygun olan en iyisidir. Bu uygun değilse, web sitenizin domain adı (alan adı/adresi) işinizin (ürün veya hizmet) konusunu an çok özetleyen ve akılda kalabilecek bir anahtar kelimeden oluşturabilirsiniz.

Kredi kartı ile ödeme yapılacak E-ticaret siteleri için olmazsa olmazlarından biri (ek hizmet olarak) paylaşımsız SSL sertifikası hizmeti satın almalısınız. Bu SSL sertifikası sitenizin bağlı bulunduğu web hosting firmasından alabileceğiniz gibi, başka firmadan da temin edebilirsiniz.

Buradaki amaç, müşterilerinizin tekrar tekrar zamanını hatırlaması için çok kolay olacak bir alan seçmektir. Alan adı oluşturmak ve site yayınlanması için bir web hosting firmasında yapılır. Herhangi bir alan adı kayıt şirketinden satın alabilirsiniz. web hosting konusunda yeterli bilgi sahibi değilseniz, “bu sayfadan” daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu uygunsa, bir müşterinin yazması durumunda söz konusu adresleri sitenize yönlendirebilmeniz için, alan adınızın yazım hatalarını veya varyasyonlarını da satın almanız gerekir.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

2. Minimum olarak uygulanabilir bir ürün

Birçok teknoloji şirketi, minimum müşterileri memnun etmek için gereken asgari özelliklere sahip bir lansman ürününü açıklamak için minimum canlı ürün terimini kullanır. Buradaki fikir şudur: Bir MVP’yi (Minimum Viable Prodact) piyasaya sürerek, müşterilerinizi mükemmel hale getirmek için çok fazla zaman ve para harcamak yerine müşterilerinizden hemen öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Minimum uygulanabilir ürün kavramı, ilk web sitenize gevşek bir şekilde başvurmanız gereken bir üründür. Web sitenizin neye ihtiyacı olduğunu anlamak için kendinize sorun. Bir müşterinin ihtiyaç duyacağı temel özellikler ve fonksiyonlar nelerdir ve daha fazla para, müşteri verisi ve zamanı olana kadar eklemek için beklediğim fonksiyonlar ve özellikler nelerdir? İlk web lansmanınız için gerçekten gerekli olan bir ödül programı mı? Muhtemelen değil. İşlevsel bir ödeme deneyimi var mı? Evet.

3. E-Ticaret sitesi İçin E-Ticaret Uygulaması Seçmek

Bir web geliştiricisi olmaksızın kurulumu kolay birkaç büyük tak ve çalıştır e-ticaret uygulamaları var. Cpanelde bulunan bu uygulamalar, ilk kullanıma girdiğinizde mükemmeldir, çünkü bunlar çok uygun maliyetlidir ve hala size gelir artışı fırsatı verir. Olumsuzluk, özelleştirme eksikliğidir.

İşinizi gerçekten ölçeklendirmek için daha özel bir çözüm için hazır olduğunuzda, Magento veya OpenCart, gibi (Cpanel’de) uygulama ile web sitenizi yayınlamaya bakın. Bu uygulamalar daha maliyetlidir ve bir geliştiriciye ihtiyacınız vardır, ancak daha fazla işlevsellik, gelişmiş bir müşteri deneyimi ve daha güçlü pazarlama seçenekleri sunarlar.

4. E-Ticaret Web Sitemiz İçin Bir Şablon Seçmek

Seçtiğiniz platformdan bir şablon seçmek için, beğendiğiniz web siteleri listesini oluşturun ve küçük özelleştirmeyle yakın bir eşleşme sağlayan bir şablon bulmak için tasarımcınızla birlikte çalışın. Bu, ilk lansmanınız için size çok fazla para kazandıracak.

Daha sonra özel olarak oluşturmaya hazır olduğunuzda, tasarımcınızın siteyi tasarlamasını ve uygulama geliştiricinizle birlikte çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu noktaya geldiğinizde, işlerin doğru ve zamanında yapılmasını sağlamak için geliştirici veya firma ile birlikte çalışmak üzere bir teknoloji proje yönetimi danışmanı işe almanızı tavsiye ederim.

5. Hataların Test Edilmesi

Tüm uygulamalarınız bir kez kurulduktan sonra, hata ve kusurları test etme zamanı. Tüm müşteri yolculuğuna devam etmek için bazı arkadaşlar toplayın ve ne zaman takıldıklarını veya sitenin arızalı olduğunu not edin. Kopya kafa karıştırıcı mıydı? Ödeme ile ilgili bir sorun mu var? Tüm verilere sahip olduğunuzda, hangi konuların acil olduğuna karar verebilir ve daha sonra düzeltilmesi gerekenleri bekleyebilirsiniz. Minimum uygulanabilir ürün teorisini hatırlayın ve öncelik verin.

Bu adımlar, ilk web sitenizi oluştururken karşılaşacağınız bazı kilometre taşlarının kaba bir taslağıdır. Web geliştirme, uzun ve maliyetli bir süreç olabilir, bu nedenle zaman çizelgenizi ve bütçenizi, yol boyunca herhangi bir kayma olasılığını hesaba katmak için biraz daha fazla dolgu sağladığınızdan emin olun.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

6. Kopya ve Tasarım

Tasarımcınız, satış hunisinden müşterileri almak için tüm sayfaları kullanıcı deneyimi hedefleriyle akla getirsin. Tasarımı basit, fonksiyonel bir marka haline getiriniz. Görüntülerin gecikmeyi önlemek için çok büyük olmadığından emin olun.

Kopyalamaya başlamadan önce, markanızı ve genel misyonunuzu tanımlayan anahtar kelimeleri belirlemek için ekibinizle bir marka egzersizi yapın ve bu mesajların tamamını site genelinde dokundurun. Tasarımcınız, metin yazıcınıza düzen sunmalıdır, böylece hangi kopyanın gerekli olduğunu görebilir.

7. E-Ticaret Sitesine Eklentilerle Seçkin Özellikler Ekleme

Bu da sinir bozucu bir müşteri deneyimi ve sınırlı pazarlama yetenekleriyle sonuçlanabilir. Eklentileri seçmeden önce araştırmanızı yapın ve en iyi seçenekleri seçebilmeniz için çok sayıda inceleme okuyun.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*