Home » Makaleler » Backlink Nedir?
Seo dostu Backlink

Backlink Nedir?

Backlink Nedir, Nasıl Backlink Yapılır?

Sitenasilkurulur.net webmaster platformun ziyaretçileri için bu makalemizde backlink konusunun tüm yönleri ele alacağız. Backlink nedir? Faydalı backlink yada zararlı backlink nedir ve  nasıl yapılır? Google page rank (sayfa sıralaması) düşürmek için backlink yapmak gerçekten gerekli mi? Hiç bir backlink bağlantısına sahip olmayan bir site için, internet ziyaretçilerin içerik konusu ile alakalı anahtar kelimelerle arama  yapıldığında, google ilk sayfa ve hatta birinci sıraya yükselmesi mümkün mü? Bir internet ziyaretçileri tarafından URL adreslerine gönüllü ve doğal backlink yapmaları mümkün mü? Rakip siteler, başka sitelere zararlı link çalışması yapar mı ve eğer doğru ise, zararlı backlink bulma ve temizlemek mümkün mü? Bu yazımızda backlink konusunda kafanıza takılan hemen hemen tüm sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

 

Domain Transferi Nasıl Yapılır ve Kaç gün sürer?

Dünyanın En Kaliteli İlk 5 Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

 

Backlink Nedir?

Backlink nedir? Bir internet sitesinin arama motorlarında sayfa sıralamasının düşürülmesi amacıyla bir başka internet sitesinde (banner marifetiyle yada olumlu eleştiriyle makale içinde metin) bağlantı verilerek yapılan bir iştir.

Backlink, genellikle google yöneticilerin açıklamalarından seo uzmanları tarafından derlenen sonuçla, deneme ve yanılma yöntemiyle yapılan çalışmalar sonucu, arama motoru optimizasyonu algoritması dostu olduğu kanaatiyle bulunun bir yöntem olmuştur. Makale backlink, profil backlink ve bazen hackerler tarafından otoriter sitelerden hack marifetiyle istenen siteye link (bağlantı) verme çalışmaları olmuştur. Kısacası backlink, arama motorları algoritması tarafından bir siteden başka bir siteye referans olma gayesidir.

 

Domain Transferi Nasıl Yapılır ve Kaç gün sürer?

Dünyanın En Kaliteli İlk 5 Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

 

Backlink Nasıl Yapılır?

En etkili ve faydalı backlink nasıl yapılır? En etkili ve en basit bir anlatımla izah edecek olursak, yüksek organik ziyaretçisi olan forum siteleri, blog, dizin (firma rehberi) siteleri ve sosyal imleme sitelerinde backlink yapmanızı önerebilirim. Tabi ki otoriter web siteleri olarak kabul edilen devlet (.gov/.gov.tr) siteleri veya üniversite (.edu/.edu.tr) web sitelerinde makale backlink yapabilmek fevkalade değerli backlink olarak kabul edilir. Ancak üniversite veya devlet sitelerinde makale backlink yapabilmek hiçte kolay değildir. Yukarıda anlattığım gibi Google algoritması nezdinde en faydalı backlink makale backlink yapmaktan geçer. Ne kadar backlink veya kaç adet backlink yeterli olur? sorusuna verilecek cevap, ne kadar çok makale backlink yapabilirseniz, okadar çok web siteniz Google sayfa sıralamanızı olumlu etkiler.

 

Peki, makale backlink nasıl oluşturulur? En kolay backlink yapabileceğiniz site, forum siteleri veya sosyal imleme sitelerinde backlink yapmaktır. Bir forum sitesinde veya bir sosyal imleme sitesinde backlink yapmak istediğinizde ilgili sitede öncelikle üyelik kaydı yapılır ve üyelik girişi yaptıktan sonra, ilgili sayfanızın konusu ile alakalı açılmış bir konu olup olmadığını öğrenmek için site içi arama kutusunda konunuzla en çok alakalı bir anahtar kelime ile arama yapınız. konuya yorum yaparak ve ilgili sayfanızın URL adresiniz ile link vererek yapabilirsiniz veya ilgili sayfanızın konusu ile alakalı bir konu yok ise, forum/sosyal imleme sitesinde yeni konu açarak backlink yapabilirsiniz.

 

Domain Transferi Nasıl Yapılır ve Kaç gün sürer?

Dünyanın En Kaliteli İlk 5 Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

 

Kuşkusuz en kaliteli backlink, anahtar kelime odaklı yapılan backlink. Anahtar kelime odaklı backlink nedir? İlgili sayfanızda google arama motorunda hangi anahtar kelime ile ilk sıralara yükselmek istiyorsanız, backlink amaçlı kullanacağınız makale içerisinde bulunacak o anahtar kelimeden link oluşturacaksınız. Yani backlink amaçlı yazacağınız makalenizde, makalenizin ekıcılığını bozmadan istediğiniz anahtar kelime anahtar kelimeleri yazmalı ve anahtar kelimeden bağlantı link vermelisiniz. Peki, backlink nasıl oluşturulur sorunun cevabına gelince, bir forum veya sosyal imleme sitesinde backlink yapmak, kendi sitenizde yazı yazma pencerenizden hiç bir farkı yoktur. Backlink yapma konusunda en fazla zorluk çıkarmayan siteler, sosyal imleme ve sosyal paylaşım (facebook, Twitter, Linkedin, Google plus vb.) siteleridir. Kendi sitenizde ana sayfada (“Yazılar”> “Yeni Ekle” şeklinde) yeni yazı yazmak kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Ancak bir forum sitesinde üyelik yaparken üyelik sözleşmesini üşenmeden mutlaka okumanızı ve nelere izin ferip nelere izin vermeyeceğini öğrenerek ilgili forum sitesin yönetiminin hassasiyetini dikkate almalısınız. Aksi halde ilgili forum sitesi üyeliğinize yasak edebilir veya yazmış olduğunuz yazınızı silebilir. Böylece backlink yapmak için harcadığınız emek boşa gidebilir, unutmayınız!

 

Domain Transferi Nasıl Yapılır ve Kaç gün sürer?

Dünyanın En Kaliteli İlk 5 Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

 

Beş Para Etmez Faydasız Backlink Türleri Nelerdir?

En etkili backlink türlerinden bahsettikten sonra şimdi de sitenize hiç bir katkı sağlayamayacak faydasız backlink nedir? bunlardan bahsedeceğiz. En son Google algoritma güncellemelerine göre Web sitelerin sayfa sıralamasına olumlu olarak fayda sağlamayacak olan backlink türleri, “profil backlink” ve otomatik backlink yapma şeklidir. Yakın zamana kadar Google algoritması profil backlinklere az da olsa sitelerin sayfa sıralamasına olumlu katkı sağlanıyordu. Google algoritması konusunda tek tıklama ile kahir ekseriyeti sorgu (whois) sitelerden oluşan otomatik backlink yapma yöntemi ise faydalı olduğu konusunda şüpheli olduğu halde bu yöntem de webmasterlar tarafından kullanılıyordu. Oysaki, Google page rank (sayfa sıralama) algoritması, backlinkleri değerlendirirken referans mantığı ile bakıyor.

 

Yani Google algoritma botları bir sitenin URL adresinde yayınlanmış içeriğin, başka bir sitede makale yada yorum marifetiyle övgüyle bahsedilmesi ve link verilmesi mantığıyla bakıyor. Böylece sadece anahtar kelime backlink, profil backlink ve onlarca değişik dillerde yayın yapan sitelerde otomatik backlink oluşturma şekli, Google algoritma mantığı ile örtüşmediği çok açıktır! google algoritma yönetim kadrosunda önemli mevkide bulunan yöneticilerin bazen “kemiksiz/lastik gibi soyut” basın açıklamaları olabilmekte. Zira Seo uzmanları tarafından çoğunlukla deneme yanılma çalışmaların yanında bir de, google algoritma yönetim kadrosunda önemli mevkide bulunan yöneticilerin basın açıklamaları, seo uzmanları tarafından analiz edilerek bir kanıya varılıyor. 

 

Domain Transferi Nasıl Yapılır ve Kaç gün sürer?

Dünyanın En Kaliteli İlk 5 Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

 

Kendini seo uzmanı ve backlinkçi olarak tanıtıp “sadece anahtar kelime backlink, profil backlink ve otomatik backlink oluşturma” marifeti ile ücret karşılığında beş para etmez backlink satışı yapanlar, hala sıkça karşılaşılıyor. Kendi sitenize ücret karşılığında backlink satın alacağınız zaman, size sunulan backlink paket ayrıntısına çok dikkatli olmanızı ve backlink paketlerinde yer alan bulanık (soyut) açıklamalar için backlink satın almadan önce mutlaka ilgili kişi ile sorularınız ile açıklığa kavuşturmanız öneriyorum! 

 

Karşılıklı Backlink Nedir?

 

Karşılıklı backlink nedir ve karşılıklı kodlu backlink nedir? Web sitelerin sayfa sırlamasına hiç bir olumlu katkı yapmayacak backlink türlerinden bir diğeri ise, karşılıklı backlink yapma şeklidir. Çoğunlukla dizin/firma rehberi sitelere site eklerken, karşılıklı kodlu backlink teklifi ile karşılaşılıyor. Yani zitenizi bir dizin, diğer adı firma rehberine eklerken: “sitenizi dizin sitemize eklememiz için bu (html) kodu sayfanıza yapıştırın, html kodumuzu sitenizde yayınlama karşılığında yayınlarız” şeklide koşullar ile karşılaşılıyor. 

 

Karşılıklı kodlu backlink teklifi ile karşılaşırsanız şayet Google algoritması nezdinde yararlı backlink şeklini alabilmesi için ya ikinci bir siteniz olmalı veya bu dizin sitesine web sitenizi eklemekten vazgeçmelisiniz! İkinci bir siteniz olması halinde, Örneğin; A sitenizi firma rehberi sitesine eklerken, firma rehberi/dizin sitesinin html kodunu da B sitenize eklerseniz hiç bir olumsuz durum olmaz. Çünkü iki sitenin bire bir karşılıklı backlink yapma şeklinde yapılan backlinkler de, Google algoritma sayfa sıralamasına hiç bir olumlu katkı olmayan kategorisine girer, unutmayın!

 

Domain Transferi Nasıl Yapılır ve Kaç gün sürer?

Dünyanın En Kaliteli İlk 5 Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

 

Zararlı Backlink Nedir? Spam Backlink Nasıl Reddedilir?
Zararlı Backlink Nasıl Reddedilir?

Zararlı Backlink Nedir?

Web sitelerin Google sayfa sıralamasına hiç bir olumlu etki yapmayacak sözde backlinklerden farklı olarak bir de zararlı backlink nedir ve zararlı backlink nasıl olur? bahsetmeden geçersek eksik olurdu. Zararlı backlink, çoğu zaman google sayfa sıralamasında sizinle aynı kategoride rekabet eden rakip sitelerin webmasterları tarafından yapıldığı bilinmektedir.

 

Google sayfa sıralaması olumsuz olarak etkileyen zararlı backlink nedir? Diyelim ki, sitenizin içerik konusu emlak gayrimenkul konusu ile alakalıdır, bir başka sitede ise, oto kaporta konu alan bir yazı kaleme alınıyor ve makalenin devamı için (buraya tıkla) sitenize link veriliyor. Oysaki google botları, internet ziyaretçileri yanıltmaya yönelik içerik ve bağlantı verilen siteleri cezalandırıyor. Böylece sizin bilgi ve iradeniz dışında sitenize zararlı backlink ile google sayfa sıralamanız çok kötü etkilenmiş olacak.

 

Domain Transferi Nasıl Yapılır ve Kaç gün sürer?

Dünyanın En Kaliteli İlk 5 Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

 

Bu tür zararlı backlinkleri tespit etmek için “google web yöneticisi araçları” (Google Search Console) panelinde “arama trafiği> “sitenize bağlantılar” butonundan sitenize bağlantı veren ilgili sitenin URL adresini görmüş olacaksınız. Elbette sitenize zararlı (spam) backlink sağlayan aldatıcı makaleyi gördüğünüz halde o makaleyi silemezsiniz ancak, sitenize iradeniz dışında yapılmış backlink bağlantıyı google’a bildirerek reddedebilirsiniz. Öncelikle …@gmail adresinizle web sitenizi kayıt yaptığınız “Google web yöneticisi araçları” hesabınıza giriş yapıyorsunuz, yeni bir sakme ile google arama motorunda “Google Disavow links Tool” anahtar kelime ile arayarak aşağıdaki ağitim video eşliğinde Zararlı/spam linkleri raddetme işlemi yapabileceksiniz. Böylece web sitenizi zararlı veya diğer adı spam backlinklerden kurtarmış olacaksınız.

Domain Transferi Nasıl Yapılır ve Kaç gün sürer?

Dünyanın En Kaliteli İlk 5 Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

 

Başarılı Bir Web Sitesi İçin Backlink Yapmak Şart mı?

Google arama motorunda başarılı bir web siteniz olmasını istiyorsunuz ancak, backlink yapmaktan nefret ediyorsanız, aslında bu mümkündür? Arama motorlarında sayfa sıralamanızı olumlu hale getirmenin alternatifi var elbette…

Makale backlink yapmanın en iyi alternatifi sitenizi güncel tutmaktır. Hatta, her gün özgün konu/konular ile internet sitenizi güncel tuttuğunuzda, sitenize her gün backlink yapmaktan daha çok organik hit alacağınızdan emin olabilirsiniz. 

Ayrıca internet sitenizde kendinizden çok ziyaretçi odaklı sosyal içerikli paylaşımlar yaptığınızda ve sitenizin ziyaretçilerine kendinizi beğendirdiğinizde, o zaman bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız. Çünkü, sitenizin ziyaretçileri sizin yazılarınızın bulunduğu sayfanın URL adresini çeşitli platformlarda (sosyal paylaşım hesaplarında) paylaşmış olacağından emin olabilirsiniz. Hem yazılarınız sosyal paylaşım hesaplarında beğeni alma şansı ve hem sosyal paylaşım sitelerinden sitenize ekstra ziyaretçiler elde etmiş olacaktır. Böylece hem internet sitenize ekstra ziyaretçi kazanmış olacak ve en önemlisi de siteniz, backlink elde etmiş olacak. Zaten google algoritması da ziyaretçi odaklı özgün içerik paylaşımlara hayran kalıyor. Siz sitenizin ziyaretçilerini özgün ve kaliteli paylaşımlarla hayran bırakmaya odaklanın, emin olun, Google amca da sitenize bol bol ziyaretçiler göndererek size (internet sitenize) hayranlığını hissettirecektir.

 

Domain Transferi Nasıl Yapılır ve Kaç gün sürer?

Dünyanın En Kaliteli İlk 5 Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Comments

  1. folor dedi ki:

    Çok güzel bir yazı. Blogunda sayfalar arası blog yazılarınızı gezmekten gerçekten çok keyif aldığımı söylemek istedim. Bu yazınızda Backlink konusunda çok yararlı bir paylaşım yaptığınızı söylemem gerek. Yazılarınızı sosyal paylaşım hesaplarımda paylaşacağım ve her halükarda rss ve feed’inize abone olacağım. Umarım en kısa zamanda tekrar böyle kaliteli makaleler yazacaksınız! Harikasınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*