Home » Makaleler » B2B Pazarlama Nedir?

B2B Pazarlama Nedir?

B2B Pazarlama Ve B2B İşletmeler İçin Birkaç SEO İpuçları

B2B Pazarlama Nedir?

B2B  ne demek ve b2b anlamı nedir? B2B, “Business To Business” cümlesinin kısaltılmış adıdır. Kısacası B2B’nin Türkçe karşılığı ise, “Firmadan Firmaya Pazarlama” şeklindedir. B2B’yi biraz daha açacak olursak, internet üzerinden bir firmadan firmaya ürün veya hizmet satış ve pazarlama yapmak için popüler bir e ticaret yöntemi olarak olarak açıklayabiliriz. Sık sık iş yayınlarını veya sık sık profesyonel forumları çevrimiçi okursanız, muhtemelen “B2B” kısaltmasına rastlayabilirsiniz. B2B tam olarak nedir? Bu, yalnızca “işletmeden işletmeye” anlamına gelir; bu, öncelikle tüketicilere değil, başka işletmelere ürün ve hizmet satmaya odaklanan herhangi bir şirketi ifade eder. İşte ayrıntılar…

B2B Pazarlama Nedir?

B2B Pazarlama Ve B2B İşletmeler İçin Birkaç SEO İpuçları Hakkında

_____________________________________________________

İlginizi Çekebilecek Bir Kaç Konu Başlıkları;

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi

_____________________________________________________

Bir B2B E Ticaret Pazarlama Şirketi Nedir?

B2B şirketler, diğer işletmelerin çalışması ve büyümesi için ihtiyaç duydukları ürün veya hizmetleri e-ticaret altyapısı ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin destekleyici hizmetleri sunar. Çinli alibaba.com ve ABD’li amazon.com, örnek en popüler internet siteleridir. Örneğin, internet üzerinden doğrudan tüketiciye satış ve pazarlamak üzere ürün veya hizmetlerinizi popüler B2B internet siteleri üzerinde e-ticaret yapma olanağı elde edebilirsiniz. B2B pazarlaması yeni değil, ancak pazarlamacıların bugün karşılaştığı zorluklar sonuç almayı zorlaştırıyor. Neden daha zorlaşıyor? B2B pazarlama, e-posta pazarlaması, PPC reklamcılığı, SEO ve sosyal medya pazarlaması gibi ortak stratejiler dahil olmak üzere, ürünlerini veya hizmetlerini diğer işletmelere tanıtan işletmelerin eylemidir.

 

B2B İşletmeler İçin SEO İpuçları

B2B işiniz, markanızı organik arama sonuçlarında büyütmekle ilgileniyor mu? Arama motorunun sonuç sayfalarının (SERP’lerde) üst sıralarına yükseltmek için ne yaptığınızı bilmiyorsanız, kırılması zor bir direnç olabilir. Büyük şirketler, akıllara durgunluk veren düzeyde SEO’ya yatırım yapar. Neyse ki, yeni işletmelerin bile arenada rekabet etmesine olanak sağlayan kanıtlanmış stratejiler var. Stratejilerinizi doğru belirlerseniz, SEO B2B’in can damarı olabilir. Bunun nedeni, SERP’lerde 1 numaralı pozisyonun araştırmaya göre, yaklaşık yüzde 29 tıklama oranına sahip olmasıdır. Buna karşılık, arama ağı reklamları tüm endüstrilerde %1.91 oranında bir TO’ya sahiptir. Bu nedenle, B2B SEO deneyimi için riskler yüksektir. Nasıl doğru yapılacağına dair birkaç ipucu.

 

Yerel SEO

Müşterileri yerel olarak çeken B2B işletmelerinin Google My Business arama sonuçlarında görünür olması gerekir. Öncelikle, aşağıdaki ölçütleri karşılayarak Google’a yerel bir işletme olarak görünmeniz gerekir:

• Müşterilerle yüz yüze etkileşimde bulunmalısınız.

• Posta Kutusu veya sanal ofisi olmayan bir fiziksel konuma sahip olmalısınız.

Yorumlar, Google İşletme listelerimde en üst sıralarda yer almak için anahtardır. Ancak, başladığınızda, bu kontrol edebileceğiniz bir şey değildir. Bunun yerine, tüm önemli bilgilerin doldurulabilmesi için liste profilinize odaklanmaya odaklanın. Bu, fiziksel adresinizi, çalışma saatlerinizi ve iletişim bilgilerinizi içerir.

Ayrıca “Randevu Al” özelliğini kullanmanızı tavsiye ederim. Bu, kullanıcıları anında randevu alabilecekleri bir sayfaya yönlendiren bir URL oluşturmanıza olanak sağlar. Potansiyel müşterileri satın almaya daha fazla adım atmak için dürtünmenin basit bir yolu.

Google Gönderiler başka bir yeni özellik. Bu, 100-300 kelimelik bir bulanıklık ve görüntü göndermenize olanak sağlar. Tek yapmanız gereken gösterge panelinize gitmek ve haber değeri taşıyan bir şeyler hazırlamak için “gönderileri” tıklamak. Bu, markanız hakkında genel bir haber veya en son ürünün basın açıklaması olabilir.

Hala Anahtar Kelimeler Hakkında Her Şey

Anahtar kelimeler, başarılı bir SEO kampanyasının temel taşıdır, ancak sayfa başına tek bir anahtar kelimeye odaklanma günleri geride kaldı. Bunun yerine, belirli bir temayı temel alan anahtar kelime kümelerine odaklanın.

Örneğin, güneş enerjisi tabanlı kurulumlar satıyorsanız, geleneksel olarak “güneş paneli kurulumu” gibi anahtar kelimeleri hedefleyebilirsiniz. Günümüzde bu tür tohum terimleri doymuş durumda olduğundan, uzun kuyruklu sürümü hedeflemeniz gerekir: “eski evler için güneş paneli kurulumu” veya “pahalı evler için güneş paneli kurulumu”.

Anahtar kelimelerin web sitenizin içeriğine dahil edilmesi gerekir. İşte onları yerleştirmeniz gereken yer:

• Gönderi Başlığı: İdeal olarak, blog yazısı hedef anahtar kelimeyle başlamalıdır.

• İçerik: Metin boyunca doğal olarak bir anahtar kelime karışımı kullanılmalıdır. Yazarken anahtar kelimeleri düşünerek fazla abartma. Ne de olsa, insanlar için yazıyorsun, arama motorlarına değil.

• Alt Etiketler: Arama motorları görüntüleri anlayamaz, bu nedenle bir resmin ne hakkında olduğunu bulmak için alt etiketlerine dikkat ederler. Bonus puan almak için anahtar kelimeleri buraya girin.

• Meta Etiketler: Arama motorlarına web sayfanızın ne hakkında olduğunu söylemek için meta etiketleri doldurmanız gerekir. Anahtar kelimeleri buraya yerleştirmek hiç akıllıca değil.

Ayrıca, o anahtar kelime için sıralamayı hedeflemeden önce anahtar kelime amacını anlamalısınız. Anahtar kelime amacını anlamadıysanız, trafikten para kazanmak için yanlış stratejiyi kullanmanızla sonuçlanabilir.

Muhtemelen niş alanınızdaki her anahtar kelime için sıralayacak kaynaklara sahip değilsiniz. Bu nedenle, düşük asılı meyvelere öncelik vermeniz gerekir. Trafiği iyi olan ancak çok fazla rekabet yapmayan anahtar kelimeleri arayın. Her bir anahtar kelimeyi potansiyel YG’de değerlendirmek, takip etmeniz gerekenleri önceliklendirmek için iyi bir yoldur.

Mobil Dostu Web Siteleri

Akıllı telefon çağını tam olarak kullanmayan B2B işletmelerinin sayısı, web sitesi ziyaretlerinin neredeyse yarısının mobil cihazlardan geldiğini düşündüğünüzde şaşırtıcıdır. Bu nedenle, SEO çabalarınız mobil dostu olmaya da odaklanmalıdır.

Google, mobil ilk dizine ekleme sürecini sürdürmektedir; bu, web sitelerinin mobil dostu parametrelere göre sıralanacağı anlamına gelir. Bu parametrelere uyulmaması, mobil aramada potansiyel olarak kazançlı bazı sıralamalarda eksik kalacağınız anlamına gelir.

Web sitenizin özellikle mobil cihazlar için oluşturulmuş bir kopyasını oluşturabilirsiniz. Bunu başarmak için bMobilized veya Duda Mobile gibi bir dönüşüm platformu kullanılabilir. Alternatif olarak, web sitesini yükleyen aygıta uyum sağlayan duyarlı bir tasarım kullanabilirsiniz.

Modern B2B müşterileri sürekli hareket halinde ve işlerini yapmak için akıllı telefonlarını kullanıyor. Bu nedenle, bu platformda görünmez olmayı göze alamazsınız. Ayrıca, mobil web sitenizi tamamlayan bir uygulama geliştirmenin ek adımını da atabilirsiniz.

Sonuç: Bu yazıda B2B işletmeleri için SEO ipuçları sadece bir başlangıç noktasıdır. Burada belirtilen ipuçlarını uyguladıktan sonra statik kalmayın. SEO, arama motorları bakımından sürekli yenilik ve değişkenlik demektir. Rakiplerinizden bazılarının tam kapsamlı bir B2B SEO kampanyasının nasıl göründüğü hakkında bir fikir edinmek için neler yaptıklarını takip etmelisiniz.

_____________________________________________________

İlginizi Çekebilecek Bir Kaç Konu Başlıkları;

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi

_____________________________________________________

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*