Home » Google » AB’den Google’a 2.7 Milyar Dolar Para Cezası
Neden Google'a Milyar Dolarlık Cezası Verildi?

AB’den Google’a 2.7 Milyar Dolar Para Cezası

Neden Google’a Milyar Dolarlık Cezası Verildi?

Makale Yazarı: Greg Sterling

Avrupa birliğinde çok sayıda tekno firmaların şikayeti üzerine AB rekabet komisyonu Google’a yaklaşık 2.7 milyar dolar para cezası kesti. Peki ama Google’a bu ceza neden? Katılımcı Greg Sterling, Google’a düzenlenen bu şok milyar dolarlık cezanın ayrıntılarını açıklıyor. İşte ayrıntılar…

Neden Google'a Milyar Dolarlık Cezası Verildi?

Neden Google’a Milyar Dolarlık Cezası Verildi?

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Google’ın AB alışveriş karşılaştırması rakipleri durumlarının kötüleştiğini söyleniyor
Avrupa Birliğinde faaliyet gösteren şirketlerin yoğun şikayeti nedeniyle Avrupa Rekabet Komisyonu’na açık bir mektupta, Google’ın antitröst iddialarına yönelik ihaleye dayalı çözümünün temelde hatalı olduğunu iddia ediyorlar.

Kabaca bir ay önce, Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu, yarışma şefi Margrethe Vestager, Google’ın alışveriş arama çabalarının ilerlediğini ve şirketin muhtemelen ek antitröst cezalarından kaçınabileceğini söyledi. Ancak, Vestager’e yeni bir açık mektupta, AB alışveriş karşılaştırma rakipleri, işlerin aslında onlar için daha da kötüleştiğini savunuyorlar.

Backstory. Haziran ayında, Avrupa Rekabet Komisyonu, dikey aramada pazar konumunun kötüye kullanılması iddiasıyla Google’a yaklaşık 2,7 milyar dolar para cezası verdi. Google’ın temyiz aşamasında olduğu bu kararın ardından, Google, Avrupa’daki rakip Karşılaştırma Alışveriş Motorları için eşit muamele sağlamak amacıyla bir dizi değişiklik yaptı.

Google’ın yaptığı büyük değişiklik, Google Alışveriş’i Google Alışveriş Listeleme Reklamlarında görünecek diğer alışveriş siteleriyle rekabet edebilecek kendi işletme bütçesine sahip ayrı bir işletme birimi olarak ele almaktı. Ayrıca, iş biriminin karda faaliyet göstereceğini de belirtti. Artık tüm taraflar, Google Alışveriş Listeleme Reklamlarında görünmek için teorik olarak eşit temelde rekabet edeceklerdi.

Mektubun içeriğine göre, işler böyle gitmiyor. Mektubun 14 CSE lideri tarafından imzalanan mektupta, “Artık, Google’ın açık artırma temelli” çözüm yolunu tanıttığı bir yıldan uzun bir zaman geçti ve Google’ın yasa dışı davranışının neden olduğu rekabet, tüketiciler ve yeniliklere olan zararı hız kesmeden devam etti. ”

Mektubun, yeni yaklaşımla AB’nin antitröst kurallarını ihlal ettiği tespit edilen önceki sistemle, Google’ın Alışveriş Listeleme Reklamlarında görünmek için rekabet etmesi dışında önemli bir fark olmadığını savunuyor. Ancak, Karşılaştırma Alışveriş Arama Motorları bu değişikliği gereksiz olarak kabul etmiyor.

Alışveriş siteleri, Google Alışveriş Listeleme Reklamlarında açık artırmasının kendisinin kârlarının büyük çoğunluğunu ortadan kaldırmaya zorladığını belirterek, Google’ın açık artırmaya katılımını, kâr elde etmek zorunda olan bağımsız bir birim olarak anlamsız iç muhasebe olarak görmezden geliyor.  ”Ayrıca, STK’larını tıklayan kullanıcıların doğrudan STK’ların değil de, ticaret sitelerine gittiklerinden, süreçten değer elde etme şansına sahip olmadıklarını ileri sürüyorlar.

Açık artırmayı tamamen reddetmek, Ayrıca açık artırmanın tüketicilere zarar verdiğini de iddia ediyorlar. Çünkü Avrupa’da gelişen online karşılaştırma alışveriş pazarının tamamen ortadan kaldırılması.

Mektup içeriği şöyle bir sonuca varıyor: “Yerleşimin alaka düzeyinden ziyade açık artırma ile belirlendiği sürece, rakiplerin hiçbiri, hatta bazılarının ya da mevcut alanların tümünü işgal edip etmediği çok az fark yaratıyor. Her durumda Google bu kayıtlardan elde edilen herhangi bir kârın ana yararlanıcısı olmakla beraber tüketiciler ana kaybedenlerdir. ”

İstenen alternatif bir yaklaşımı belirtmeden, alaka konusuna dayandırılmasının ötesinde, grup Avrupa Rekabet Komisyonu, Google’ın uyumsuzluk mekanizmasını reddederek, Yasama Kararını yürürlüğe koymasını ve ilkeye uygun etkili bir hukuk yolu talep etmesini teşvik eder.

Neden önemli. Google’ın Avrupa’daki çekiciliğinin sonucu birkaç yıl sürebilir. Arada Avrupa Rekabet Komisyonun kararlarına uymak zorunda kalacak. Google ve hisse senetleri çok milyar dolarlık para cezalarına bile çok fazla zarar vermezken, Karşılaştırma Alışveriş Motorları mektubu Avrupa Rekabet Komisyonun alışveriş arama sonuçlarında veya Avrupa’da tamamen yeni bir yaklaşımda ek değişiklikler yapmaya zorlayabilecek ve bu da herkesi etkileyecek. Bu 28 ülke pazarında.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*