Home » Google » Anlık Binlerce Sayfa Yayımlamak Negatif SEO Riski Var mı?
Anlık Binlerce Sayfa Yayımlamak Negatif SEO Riski Var mı?

Anlık Binlerce Sayfa Yayımlamak Negatif SEO Riski Var mı?

Soru; Birden Binlerce URL Yayımlamak Olumsuz SEO Riski Var mı?

Makale Yazarı Jenny Halasz

Editörün notu: “SEO sorusu”, SEO ve Analitik konusunda uzman ve profesyonel konuçmacı Jenny Halasz’a konuşma esnasında katılımcılardan birinden özetle şöyle bir soru soruluyor: Aynı anda binlerce URL yazıları yayınlamak, SEO bakımından riskli mi? En zor SEO sorunuza cevaplamamak elbette eksiklik olurdu. Cevap: Evet ve Hayır! İşte ayrıntılar…

Aynı Anda Binlerce URL Yayımlamak Olumsuz SEO Riski Var mı?

Soru; Birden Binlerce URL Yayımlamak Negatif SEO Riski Var mı?

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

İnternet Sitesi Kurma Rehberi

Tam Olarak SEO Sorusu Neydi?

Bugün bir SEO sorusu İtalya’lı Sergio’dan geliyor: “Bir açık artırma web portal trendini takip etmekten sorumluyum. İçerik üzerinde çalışıyoruz ve hali hazırda mevcut 700.00 olan URL sayısını, 1.000.000’e yükselteceğiz. Endişem, tüm bu yeni sayfaları aynı anda toplu komut ile yayımladığımda, arama motorunun bir tür sayfa sıralamamıza ceza (Spam) uygulamasına gitmesidir. Tüm bu yeni URL’lerin aynı anda yayınlanmasında negatif SEO risk var mı?” şeklindeydi.

Cevap: Hem evet ve hem hayır!

  Çok sayıda URL’lerin aynı anda yayınlanmasında negatif SEO etkisi yok, dememin nedeni: “Aynı anda 300.000 veya herhangi bir sayıda URL yayımlamayla ilgili bir Google sayfa sıralama cezası yoktur”. Ancak, Çok sayıda URL’lerin aynı anda yayınlanmasında negatif SEO etkisi var, dememin nedeni: ” Tek komut ile birçok URL’nin yayımlanması, istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini belirtmem gerek.

Bu noktadan itibaren yazdığım her şey, yıllarca Google’da çalışan kişilerden elde ettiğim bilgiler ışığında ve daha büyük sitelerle ilgili kendi deneyimlerime göre görüşlerimi paylaşıyorum.

 

Google Algoritmasının Davranış kalıpları ve Olağan Dışı Davranışlar 

Google algoritmaları alışılmadık olağan dışı site davranışları not eder. Bir günde bir siteye yüzde 50 daha fazla sayfa eklemek olağan dışıdır. Ancak bu, site sahibinin yaptığı bir şey olduğu anlamına gelmez.

Bunun gerçekleşmesinin birçok nedeni vardır ve en yaygın olanı, bir sitenin saldırıya uğramasıdır.

Google, bu tür şüpheli etkinlik türlerini tanımlamak ve buna başka filtreler uygulamak için sistemlere sahiptir. Çünkü, Google  anlayışına göre arama yapan kullanıcılara potansiyel olarak saldırıya uğramış bir siteyi sunmak tehlikelidir.

 

Manuel İncelemeler ve Karar Çağrıları

Bazen el ile yapılan bir incelemeyi tetikler, bu da bir insanın duruma bakıp yargılama çağrısı yapacağı anlamına gelir.

Makine öğrenim dünyasında, bu anomalileri eskisinden daha az sayıda insanın incelemesinden daha az insan olduğuna inanıyorum, ancak makineler aynı yapıları kullanıyor.

Bunlardan bazıları, içinde çok sayıda spam içerikli bağlantı bulunan veya diğer içeriğe çok benzeyen görünen içeriği işaretlemek olabilir.

 

12 Günde Endekslenen 300.000 Stok Tutma Birimi (SKU)

Kendi tecrübelerime göre, bir keresinde bir rakip satın alan yaklaşık 300.000 ürün “Stok Tutma Birimi” (SKU’su) olan ve bir günde yaklaşık 300.000 ürün SKU’su olan perakende bir müşterim vardı. Bunun bir problem olabileceğini düşündük ama yine de yaptık. Net sonuç, yeni 300.000 SKU’nun endekslenmesinin yaklaşık 12 gün sürdüğüdür. Ve aynı anda birkaç defa olmadılar, sayfalar bu 12 gün boyunca “tutuldu” ve sonra hepsi bir kerede dizine eklendi. Bu gecikmenin manuel bir incelemeden kaynaklandığını varsayıyorum.

Ana site bu 12 gün boyunca herhangi bir problem veya kayıp yaşamamıştır ve yeni ürünler endekslendikten sonra, sahadaki diğer ürünlere benzer şekilde performans göstermiştir. Bu birkaç yıl önceydi, bu yüzden sayfalarınızın 12 gün tutulacağını varsaymayın. Kesin olarak söyleyecek bir şey yok.

 

Neden Bir Kerede Bu Kadar Çok Sayfa ekliyorsunuz?

İlk akla gelen en önemli soru; Neden aynı anda bu kadar çok sayfa ekliyorsunuz? Muhtemelen, bu sayfaların tümünü el ile yeniden yazmak aylar hatta yıllar alacaktır. Öyleyse neden potansiyel başarınızı, hepsi bittiği gibi yaymak yerine, hepsi bitene kadar sürdürdünüz? (belki bir seferde bir kategoriye yüklüyorsunuz). Veya soruma cevabınız, gerçekten yaptığınız şey içeriği döndürmek veya içeriği otomatikleştirmek için tasarlanan, ticari olarak satılan ürünlerden birini kullanmak ise, çok dikkatli olun derim!

Otomatik İçeriğin Geleceği
Bugünlerde kesinlikle yüksek miktarda otomatik içerik görüyorum. Bazıları zekice ürün sayısı gibi veri tabanı girişlerini kullanarak ya da kategorideki en üst x ürünlerin listesini de içeriyor. Hatta bazıları her kategoride iki veya üç farklı şablon kullanıyor. Otomatik içerik şu anda aramada oldukça iyi performans gösteriyor, ancak üzerinde zamanlayıcı bulunduğundan emin olabilirsiniz.

Bu sayfalar, ziyaretçilerin sayfa içerik açıklaması ile tam alakalı şeyleri bulmasına yardımcı olmazsa, yaptığınız şeylerden endişe duymalısınız; onlar spam. Östelik bu kadar çok (binlerce) sayfa içerikler düzen ve ahenk içerisinde yüklenmezse, Google sitenizi nasıl değerlendirecek, bir düşünün!

Ceza mı, Sadece Kötü Seçenekler mi?
Web sitenizde önem verdiğiniz sayfalarınız varsa, kaç sayfa olduğu konusunda Google’ın hiç umurunda değil! Ancak, bir şeyden kurtulmaya çalışıyorsanız, tüm spam’leri bir kerede başlatarak bunu netleştirmemeye çalışın. Google, bu sayfaları şimdi veya gelecekte gizleyebilir, filtreleyebilir veyahutta arama motoru sayfa sıralamanız algoritmik olarak düşebilir. Ama ne düşündüğünüz önemli değil, bu bir ceza.

Sitenizi nasıl oluşturduğunuz konusunda kötü seçimler yaparsanız, Google’ın yapay zeka teknolojisi sizin sitenizi tereyağ’dan kıl çeker gibi önünde sonunda sizin sitenizi ayıklayacaktır.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

İnternet Sitesi Kurma Rehberi

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*