Home » Google » Ana Sayfada “Önceki” Ve “Sonraki” İşaretleme SEO İçin Ne Anlama Gelir?
Ana Sayfalarda  "Önce" ve "Sonra" Google SEO'da Gerçekte Faydası Var mı?

Ana Sayfada “Önceki” Ve “Sonraki” İşaretleme SEO İçin Ne Anlama Gelir?

 Ana Sayfalarda  “Önce” ve “Sonra” Google SEO’da Gerçekte Faydası Var mı?

Genellikler çok fazla yazı/makale yayınlayan internet sitelerin ana sayfaların alt bölümde “önceki” ve “sonraki” yazılara işaret eden açıklamalar görürsünüz. Eğer bir bloger iseniz, belkide kendi blogunuzda sayfalar arası gezinmeyi kolaylaştıran (ana sayfanızın alt kısımda) “önce” ve “sonra” işaretlemeyi hatırlarsınız.

_____________________________________________________

İlginizi Çekebilecek Bir Kaç Konu Başlıkları;

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi

_____________________________________________________

Peki, Google botları hangisi ana sayfa olduğunu veya “sonraki” bölümde bulunan tüm yazıların ana sayfa olduğunu biliyor anlıyor mu ve bu işaretlerin Google SEO bakımından faydaları var mı? Google’da, hangi sayfanın birinci Sayfanızın açık olduğundan ve eski koddan kaçmadığınızdan emin olun. Bu güne kadar Google’ın “Önce” ve “Sonra” işaretlemesini desteklemediğini duymuşsunuzdur. Aslında, Google yıllarca desteklemiyor.

Bu talihsiz bir durumdur çünkü, Google herkese söylemeyi unuttu. Pek çok dijital stratejist, bazı SEO avantajları sağlayacağını düşünerek rel = “Önceki” / “Sonraki” açıklama kullanıyordu. Bir kerede yaptı. Artık değil.

Peki Ne Oldu Ve Şimdi Ne Yapmalısın?

Bu makalede Google’ın değişiklikle ilgili son duyurusunu gözden geçireceğim. Ayrıca rel = Önceki ve Sonraki ögesinin SEO için ne anlama geldiğini de açıklayacağım. Buraya nasıl geldik? 2011’de, Google rel = Önceki ve Sonraki işaretlemesini başlattı. Googlebot’a web sayfasının bir serinin parçası olduğunu bildirmenin bir yoluydu.

Örneğin, tüm SEO temelleri hakkında birkaç blog yazısı yazdıysanız, anahtar kelime araştırması hakkında bir makale, site SEO hakkında bir makale, backlinking hakkında başka bir makale vb. İçerebilir. Bu durumda, dizideki sonraki ve önceki makaleleri tanımlamak için rel = önce / sonra işaretlemesini kullanırsınız. Yine de blog yazıları için iyi bir fikir değildi. E-ticaret siteleri, tümü aynı kategoriye ait ürünleri tanımlamak için Schema markup’u kullandı.

Yakın zamana kadar Google, web yöneticilerine açıkça rel = önceki / Sonraki işaretlemesini kullanmalarını söyleyen Webmaster Yardım sayfasında dokümantasyon içeriyordu.

Aşağıdaki gibi okunur:

Bileşen URL’ler arasındaki ilişkiyi belirtmek için rel = ”Önceki” ve rel = ”Sonraki” linklerini veya başlıklarını kullanın. Bu işaretleme, Google’a bu sayfaları mantıksal bir sıra olarak ele almamızı, böylece onların bağlanma özelliklerini birleştirmeyi ve genellikle aramaları ilk sayfaya göndermeyi istemeniz konusunda güçlü bir ipucu sağlar.

Şimdi, tüm sayfa gitti. Daha da kötüsü: Google, kimseye nedenini söylemeden silmiştir.

Sonunda, Google Webmaster’ın resmi Twitter hesabından aşağıdaki ifadeyi yayınladı:

“Bahar temizliği! İndeksleme sinyallerimizi değerlendirirken, rel = önce / sonra emekli olmaya karar verdik. Araştırmalar, kullanıcıların tek sayfalık içeriği sevdiğini, mümkün olduğunda bunun hedeflendiğini ancak çok bölümün de Google Arama için uygun olduğunu gösteriyor. * Kullanıcılarınız için en iyisini bilirsiniz ve yapın! ”

 

Önce ve Sonra Kodu Sitenizden Kaldırmanız Gerekiyor mu?

Hayır, orada varsa, rel = “önceki” / “sonra” işaretlemesini sitenizden kesinlikle kaldırmanıza gerek yoktur. O halde neden? Çünkü basitçe söylemek gerekirse, rel = “önceki” / “sonra” işaretlemesini ana sayfanızda bulundurmak, Google SEO’nuza  vermez.

Ayrıca, Google şehirdeki tek arama motoru değildir. Bing’den Frédéric Dubut, arama motorunun hala rel = “önceki” / “Sonraki” Schema Markup “sayfa keşfi ve site yapısı anlayışı için” kullandığını söyleyerek kayıtlarda bulunuyor.

Bu yüzden buradaki iyi haber, 2011’den beri biçimlendirmeyi kullanan eski sayfalarınızı geri alıp güncellemeniz gerekmiyor. Peki ya sen! Bu biraz zorlaşan farklı bir soru. Bunu daha önce düşünmüştüm ve üzerinde bir çalışma yaptım.

 

Bu Değişiklik SEO İçin Ne Anlama Geliyor?

Bu soruyu cevaplamadan önce, bir şeyi açıklığa kavuşturmama izin verin: SEO uzmanı, Google’ın indeksleme açısından rel = önceki / sonraki işaretlemesini desteklemeyi bıraktığını fark etmedi. Birisi Büyük G’nin, insanların soru sormaya başladığı dokümantasyon sayfasını çektiğini görene kadar değildi. Öyleyse belki de felsefi soruyu sormalıyız: “Google bir özelliği kaldırdıysa ve kimse fark etmediyse, gerçekten orada mıydı?” Ancak, Google’ın, sayfalandırma yerine ilerlemek yerine kategori sayfasını dizine ekleyeceği anlamına gelir. Yine de bu bir sorun değil. Google Web Performans Mühendisi Ilya Grigorik’e göre, Googlebot sonraki / önceki sayfalarınızı net bir sinyalle bulabilecek kadar akıllı.

Unutmayın: bot zaten sitenizdeki tüm bağlantıları değerlendiriyor. Web sitenizi kullanıcı dostu ve uygulamalı olarak harika bir iç bağlantı kuracak şekilde yapılandırdıysanız, Google ilgili içeriğinizi bulur ve sıralar.

 

Kategori Optimizasyonu Hakkında Birkaç İpucu

Şimdi rel = “önceki ve sonraki gitti, kategori sayfalarınızı optimize etmek için ne yapabilirsiniz? İşte birkaç işaretçi. Öncelikle, içeriğinizin çoğunun kategorideki ilk sayfada olduğundan emin olun. Bu, endekslemeye yardımcı olacak. İçeriğe göre, metin, resim ve videoları kastediyorum. Sadece bu değil, aynı zamanda doğru arama terimlerinin indekslenmesine de yardımcı olacaktır. İnsanlar kategori sayfanıza girdikten sonra diğer sayfaları bulabilirler.

Ardından, öne çıkan görselinizi ana kategori sayfanızda optimize edin. Evet, dosya adında ve alt metinde bir anahtar kelimeyle optimize edilmiş bir küçük resminiz olmasını öneriyorum. Bu, Google’a sayfalarınızın yapısı hakkında ek bilgi verir.

Ayrıca, optimize edilmiş görseller Google Görsel Arama’dan gelen trafikle sonuçlanacaktır.

Bundan sonra, kategori sayfanıza çok fazla yavaşlamadan olabildiğince çok öğe eklemelisiniz.

Bu, bazı durumlarda aldatıcı olabilir. Tek bir kategoride 10.000 öğeniz varsa ne olur?

Onları alt kategorilere ayırabilir misin bir bak. Ardından, kategori sayfasındaki her alt kategoriden bir temsilci ekleyin.

Onları alt kategorilere ayırabilir misin bir bak. Ardından, kategori sayfasındaki her alt kategoriden bir temsilci ekleyin.

E-ticaret düşünürken, son zamanlarda bir kategoride yaklaşık 30 ila 60 ürüne sahip olmayı seviyorum. Beş benzersiz ürünüm olmadığı sürece alt kategori oluşturmayacağım.

Milyon dolarlık soru, bir sonraki görsem rel’den kurtuluyor musunuz? Peki, zaten bir kanonik yerinde olduğundan, Google tüm değeri ilk sayfaya atfedecektir. Yani seçeneğiniz var.

Yerinde tutun ve kanonik bir din gibi çalışmasını sağlayın.
Bir sonraki görüşten önceki sürümlerden kurtulun ve aynı şekilde ele alın, ancak eski kodlar için endişelenmeyin.
Kategori dışındaki tüm sayfalarda dizin içermez. Bazı insanlar böyle bir şey yapmazlar; çünkü endeks veya robots.txt bloğu yapmazsanız, bazı tarama bütçesinden tasarruf edersiniz, bu da Google’ın sayfalandırmayı o kadar taramayacağını gösterir. Şahsen, seçenek 2’yi severim.

Bu makalede, kategorileri optimize etme konusunda size 20 ipucu daha verebilirim. Başlıklara tarih eklemek, şablondaki çeşitli öğelerdeki numaraları test etmek, şema eklemek ve benzersiz içerik eklemek gibi şeyler. Ama bunu başka bir gönderi için saklayacağım.

Snuç olarak: Bugün bilmeniz gereken şey, Google’ın berbatlaştığını ve artık rel = “önce”/ “sonra” Schema markup’ı desteklemediğini söylemeyi unuttuğunu gösteriyor. Bu dünyanın sonu değil. İşaretleme kodunu sitenizde bırakmaktan veya yukarıdaki başka bir seçeneği tercih etmekten çekinmeyin. Seçim size kalmış. Ancak kesin olan bir şey var; Google’ı, birinci sayfanın hangisi olduğunu netleştirdiğinizden emin olun. Sıralamana yardım eder.

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*