Home » Google » 2019 Sesli Arama SEO’da Ne Kadar Etkili Olacak?
Sesli Arama Nedir?

2019 Sesli Arama SEO’da Ne Kadar Etkili Olacak?

Sesli Arama Sayfa Sonuçları Optimize Edecek 4 İpucu

Makale Yazarı: Gabriel Shaoolian

2019 “Sesli Arama” Sonuçları SEO’ya Hakim Olması Öngörülüyor

Sesli arama nedir? 2019 yılı sesli arama SEO sayfa sıralamasını nasıl etkileniyor olacak? Neden “esli arama” sayfa sonuçları 2019’da SEO’ya hakim olacak ve internet siteniz üzerinden nasıl para kazanabilirsiniz? 2020 itibariyle, tüm web sitesi oturumlarının yüzde 30’u ekran olmadan gerçekleştirilecektir. Şimdi kendi kendinize soruyor olabilirsiniz, bu nasıl mümkün olabilir?

 

 

Neden Sesli Arama 2019’da SEO’ya Hakim Olacak

Neden Sesli Arama 2019’da SEO’ya Hakim Olacak

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Yalnızca sesli arama işleminin, kullanıcıların masaüstü ve mobil cihazlarda web siteler arasında gezinmek zorunda kalmadan İnternet ve tüketici bilgilerine göz atmalarına olanak sağladığı ortaya çıktı. Ve bu yeni teknoloji gelecekte başarılı markaların anahtarı olabilir.

 

Sesli Arama Nedir?

Sesli arama, temel olarak, kullanıcıların, sonuçlar üretmek için anahtar kelimeleri bir arama sorgusuna yazmak yerine, bir aygıta dokunarak konuşmalarını sağlar. Ses arama teknolojisi, kullanıcıların son derece hassas bir şekilde ne söylediklerini anlamak için konuşma tanımayı kullanır. Daha sonra sonuçları sözlü olarak kullanıcıya iletir.

Her ne kadar yepyeni bir konsept gibi görünse de, sesli arama teknolojisi bir süredir kullanılıyor. Metinden konuşmaya ve sesle arama gibi programlar sesli aramanın harika örnekleridir. Ayrıca, Google Asistan, Siri, Microsoft Cortana ve Amazon Alexa gibi programların tümü sesli arama yeteneklerini kullanır. Her ne kadar belirli cihazlar sesli arama için optimize edilebilir olsa da, markalar, platformlar ve web siteleri de bunun için optimize edilebilir.

Örneğin, Amazon Alexa, Spotify’ın müzikal envanterini sorunsuzca arayabilir, Wikipedia’yı tarayabilir veya bir kullanıcının komutuyla Amazon’da hızlıca alışveriş yapabilir. Bu, belirli markaların arayüzlerini sesli arama ile uyumlu olacak şekilde nasıl optimize etmeyi seçtiklerini gösterir.

 

Sesli Arama SEO Sıralamasını Nasıl Etkiler?

Sesli arama, kullanıcı deneyimini büyük ölçüde artırır ve bu nedenle, 2020 yılına kadar, tüm çevrimiçi aramaların yarısı sesli arama yoluyla yapılır. Üretken kullanımı nedeniyle, Google gibi arama motorları sesli arama optimizasyonuna daha fazla önem veriyor. Sonuçta, SEO’nun amacı web sitelerini doğru sıralamaktır, böylece kullanıcılar arama sorguları için en iyi bilgiyi olabildiğince çabuk bulabilirler. Kullanıcı deneyimi, sonuçta, arama motoru optimizasyonu ön planda yer almaktadır. Ocak 2018’e kadar, her ay ortalama bir milyar sesli arama yapıldı ve bu da sesli aramanın arttığını kanıtladı.

Ama sesli arama SEO ve geleneksel web sitesi SEO farklı olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, web sitesi sıralamasını etkileyen bazı faktörler sesli arama üzerinde aynı etkiye sahip olabilir veya olmayabilir veya bunun tersi de geçerlidir. Neyse ki, iki SEO stratejisini dengelemenize ve web sitenizi arama listeleri ve sesli aramalar için sıralamaya yardımcı olabilecek bazı ipuçları var.

 

Sesli Arama İçin Optimize Edilecek 4 İpucu

Kullanıcılar sesli aramayı kullandıklarında, genellikle bir şarkıyı çalmak veya bir ürün satın almak gibi bir işlemi veya bir konuyla ilgili bilgileri tamamlamayı umuyorlar. Ancak iki farklı niyete rağmen, Google, siteleri sıralamak için aynı algoritmayı kullanır. Hedefiniz ne olursa olsun, sesli arama sıralamalarını iyileştirmek için 5 basit adım aşağıdadır.

1. Web Sitenizin Hızlı Yüklenmesini Sağlayın
Geleneksel arama motoru optimizasyonu gibi, Google sesli arama da hızlı yüklenen web sitelerini tercih eder. Şunlardan emin olun:

• Siteniz duyarlı ve mobil cihazlarda iyi çalışıyor.
• Görüntüler optimize edildi.
• Dosyalar sıkıştırılmış.
• Sayfa hızını artırmak için web sitesi önbelleğini kullanıyorsunuz.
• Sunucunuzun yanıt süresi azaldı.
Ve geleneksel web sitelerini hızlandıran diğer görevler.

2. Sayfa İçerikleri Konuşma Şeklini Dikkatte Alarak Yazın

Kullanıcılar masaüstünde veya cep telefonunda içerik aradıklarında, kısa, neredeyse kurşun işaretli ifadeler yazma eğilimindedir. Örneğin, bir kullanıcı en kaliteli web hosting firmasını bulmak için Google’a “en kaliteli web hosting sunucu şirketleri” yazabilir. Ancak sesli arama kullanıyorlarsa kullanıcı, “Dünyanın en kaliteli web hosting şirketleri hangisi?” şeklide sesli konuşarak arayabilir.

İçeriğinizin sesli arama için de optimize edilmesini sağlamak için, masaüstü SEO’da iyi performans gösteren daha kısa ve daha güçlü anahtar kelimeler yerine daha doğal görünen uzun kuyruklu anahtar kelimeler ekleyin.

Ayrıca, ifadeleri kısa ve basit tutun. Sesli arama sonuçları genellikle en fazla 9. sınıf okuma düzeyinde yazılır. Bu nedenle, bilgileriniz yüksek düzeyde olsa da, bunu herkesin anlayabileceği kadar kolay bir şekilde dağıtın.

Profesyonel ipucu: Her ne kadar öbekler kısa olsa da, uzun biçimli içerik hem sesli aramada hem de geleneksel arama listelerinde hala daha iyi sırada yer alıyor. 1850 ile 2500 kelime arasında değişen web sayfası içeriğini hedefleyin.

3. Öne Çıkan İçerik Bloklarını Dahil Edin
Ortalama sesli arama sonucu yaklaşık 29 kelimedir. Ancak, daha kısa cevapların daha iyi performans gösterdiğini bilmemize rağmen, Google’ın kullanıcıları belirleyeceği ve okuyacağı içeriği nasıl garanti edebiliriz?

Elbette özellikli bir snippet oluşturun!

Öne çıkan bir snippet – sıfır konumu, yanıt kutusu veya hızlı yanıtlar olarak da adlandırılır – aslında bir web sayfasının özetidir. Masaüstü arama listelerinde, bu snippet’ler, ücretli reklamlardan hemen sonra ancak normal arama listelerinden önce görünür.

İçeriğinizi tanımlanabilir özellikli bir pasaj için optimize etmek için ana içeriğinizin, 29 kelimenin altındaki pastanın üzerinde kısa bir özeti ekleyin.

H etiketleri, listeler ve madde imleri kullanan bölümler Google tarafından kolayca okunur ve bu nedenle iyi performans gösterir. Ayrıca, uzun kuyruk anahtar kelimelerinizi öne çıkan pasajın içine eklediğinizden emin olun.

4. Yerel Aramalara Odaklanma
Sesli arama sorgularının yüzde 22’si konum tabanlı içerik arıyor. Bu nedenle yerel içeriğe yatırım yaparlarsa markaların sesli arama içeriği oluşturma şansı yüksektir. Sayfa içerikleri yakınımda gibi ifadeler kullanmayı deneyin!

Sesli Arama Web Siteme Ziyaretçi Trafiğini Çekiyor mu?
Sesli arama sonuçlarının Google Analytics raporlarınızda bir artışa doğrudan katkıda bulunmadığı görülmese de, web sitenize trafik çekiyor! Öncelikle, Google sesli arama listelerinin sonuçlarını okuduğunda, sitelere basit bir “….” ye göre bir not verir. Bu elbette marka bilincini arttırır.

Ek olarak, kullanıcılar, kaynak olarak kullanılan web sitelerine bağlantılar içeren, yazılı arama sonuçlarının diktiklerini gözden geçirebilirler. Bu, geleneksel olarak siteye gitmelerini sağlar ve bunu yaparken organik trafiği arttırır.

Son olarak, sesli arama, Pandora ve Spotify gibi web sitelerinde çevrimiçi satışlar veya medya oynatma gibi diğer önemli ölçümleri iyileştirebilir.

Sesli Arama Sıralamamı Görebilir miyim?
Sesli arama, marka bilinirliği ve dönüşümlerini artırmak için önemlidir. Peki, nerede olduğunuzu görmek ve iyileştirmeler yapmak için sesli arama sıralamalarınızı görüntüleyebilir misiniz?

Eh, uzun lafın kısası, muhtemelen … henüz değil.

Ocak 2018’de Roast adlı bir dijital ajansın, çeşitli sorgulamalar yapmalarını ve müşterileri için sonuçları rapor etmelerini sağlayan bir otomasyon yazılımı geliştirdiği bildirildi. Her ne kadar bu rapor mükemmel olmasa ve kenarlarda biraz pürüzler olsa da, gelecekte daha doğru sesli arama sıralaması raporların yolunu açacaktır.

O zamana kadar en iyi tavsiyem SEO ve sesli arama, SEO’yu en iyi uygulamaları için optimize etmekten geçer. Sonunda, emeğinizin meyvelerini gösteren somut raporları görebilecek ve daha belirgin iyileştirmeler yapabileceksiniz.

Sonuç olarak toparlayacak olursak, sesli arama optimizasyonuna yatırım yapmanın marka bilinirliğini, çevrimiçi alışverişi ve geliri arttırdığı kanıtlanmıştır. Aslında bir çalışmada sesli arama e-ticaretinin Amazon gelirinde 1,8 milyar dolar ile sonuçlandığı tespit edildi. Sadece bu rakamın 2022 yılına kadar 40 milyar dolara yükselmesi öngörülüyor.

Ancak, giderek artan “sesli arama” önemine rağmen popülaritesi ve profesyonel kullanımı hala artıyor. Ancak, sitenizi şimdi sesli arama için optimize ederseniz, muhtemelen rekabette öne geçersiniz ve markanızı uzun vadede etkili bir şekilde artıracak güçlü sesli arama sıralamalarını görürsünüz.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*